Alternatywa dla kafelków. Jak dobrać dekoracyjne materiały na ścianę odporne na wilgoć?

2024-09-01 10:55

Tradycyjne, ceramiczne kafelki to bezpieczny materiał używany w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia jak ściana nad blatem kuchennym lub wnętrze łazienki. Warto jednak wyjść poza konwencję i przyjrzeć się innym, bardziej nietypowym rozwiązaniom.

Drewno w łazience

i

Autor: Getty Images

Blacha do kuchni i łazienki

Dla wielbicieli klimatów industrialnych ciekawą propozycją na wykończenie ciągu roboczego w kuchni jest blacha kwasoodporna, wyglądająca dobrze nawet kilkadziesiąt lat. Występuje w różnych wariantach strukturalnych i kolorystycznych. Może być stalowa, aluminiowa lub w odcieniach miedzi.

Do dekoracji łazienki najlepsze jest aluminium, które nie koroduje. Niestety jest dosyć miękkie więc najlepiej umieścić je fragmentarycznie, tam gdzie nie będzie narażone na częste podrażnienia mechaniczne. Ciekawie wygląda pomalowane np. farbą proszkową. Do ascetycznych wnętrz świetnym rozwiązaniem jest również surowy beton, który należy zaimpregnować przeciwwilgociowo.

Szkło idealne do kuchni

Kolejnym chętnie używanym materiałem jest szkło hartowane. Idealne gdy kuchnia jest połączona z salonem i zależy nam na eleganckiej, gładkiej powierzchni. Takie szkło występuje w całej gamie kolorów, często pod nazwą lacobel. Zwykłe, przezroczyste jest bardzo praktyczne, gdy chcemy wyeksponować pod nim na przykład stary, ceglany mur, fototapetę z indywidualnym nadrukiem, kompozycję z naklejek bądź fakturę z tynku strukturalnego.

Szkło przezroczyste może być również mleczne, matowe bądź np. tłuczone. Tutaj ciekawy efekt może dać podświetlenie całości od spodu diodami LED (również dostępnymi w różnych wersjach kolorystycznych). Aby stworzyć sugestywną iluzję głębszej przestrzeni w małym i niedostatecznie jasnym mieszkaniu, nad blatem kuchennym można zamontować lustro.

Natura w kuchni i łazience

Dla miłośników natury wyrazistym rozwiązaniem będą małe kamyczki przylepione na tynk żywiczny lub korek, odpowiednio zabezpieczony woskiem lub lakierem ceramicznym. Szlachetny efekt stworzy okładzina z kamienia naturalnego. Najbardziej odporny jest granit. Imitacją naturalnej okładziny kamiennej może być konglomerat, jest bardziej odporny od kamienia i dostępny w wielu wariantach kolorystycznych.

Stosunkowo nowymi materiałami są dekoracyjne materiały syntetyczne wykonane z żywic akrylowych (metakryl) na bazie płyt z poliestru. Producenci oferują bogatą paletę wzorów najczęściej zaczerpniętych z przyrody. Zatopione w żywicy liście, trawy, łodygi mogą być oryginalnym akcentem w niejednej kuchni lub łazience.

Wielbiciele drewna muszą pamiętać, że najlepiej w miejscach narażonych na wilgoć sprawdzą się gatunki drewna egzotycznego (odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane).

Łazienka w stylu retro

Fani stylu retro mogą śmiało poeksperymentować z powracającymi z niełaski luksferami. We wnętrzach eklektycznych również świetnie sprawdzą się tapety winylowe lub tapety z włókna szklanego.