Co zrobić, by pokój wydawał się większy? Jak wizualnie powiększyć pokój?

2024-05-28 4:37

Masz już dość ciasnego mieszkania? Jeśli nie stać cię na przeprowadzkę, to pomyśl o nowym urządzeniu pomieszczeń. Proste triki sprawią, że nawet maleńki i zastawiony pokój będzie wydawał się większy. Mówimy, jak powiększyć pokój.

Co zrobić, by pokój wydawał się większy? JAK POWIĘKSZYĆ POKÓJ?

i

Autor: Getty Images

Pokój wydaje się większy, dzięki grze kolorów, światła oraz odpowiednim dodatkom i rozstawieniu mebli. Jeśli poznasz podstawowe zasady aranżacji wnętrz, to bez problemu poradzisz sobie z powiększeniem pomieszczenia. Ta metamorfoza na pewno cię zaskoczy i sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej w odmienionym i bardziej przestronnym wnętrzu.

Kolory i dodatki

Ściany powinny być pomalowane w jasne, słoneczne barwy. Ciemne kolory powodują, że powierzchnie wydaja się mniejsze, ponieważ pochłaniają światło. Dekoratorzy zalecają zwłaszcza kolor kremowy i błękitny. Sufit również powinien być jasny, najlepiej biały. Zrezygnuj z ciężkich, długich zasłon i firan. Dużo korzystniej będą wyglądały rolety. Jeśli nie chcesz rozstawać się z firanami, to wybierz te krótsze, sięgające parapetu. Na ścianie zawieś jeden duży obraz, zamiast kilku małych. Nie bój się luster, które dają wrażenie głębi. Zamontuj je np. na drzwiach albo w pobliżu okien. Dywan albo wykładzina także optycznie zmniejszają pokój. Pokaż jak najwięcej podłogi, która powinna być pokryta jasnymi płytkami. Ewentualnie możesz położyć niewielki dywanik, który odkryje sporo posadzki.

ZOBACZ >> 

Sprzęty i umeblowanie

W małych pomieszczeniach nie powinno stać zbyt dużo mebli. Najlepiej prezentują się lekkie, niewielkie mebelki bez obić i tapicerki, które nie zajmują zbyt dużo przestrzeni. Idealne do małych pokoi są też te z lustrami na drzwiach od szafy. Meble rozmieść raczej pod ścianą albo w kątach, zwłaszcza te większe i cięższe. Nie ustawiaj ich jednak obok siebie w jednym rzędzie, powinna być zachowana między nimi przestrzeń. Środek pomieszczenia musi być pusty, dzięki temu pokój będzie wydawał się większy. Wybieraj sprzęty, które są funkcjonalne. Jeśli stół to składany, a jeśli stolik to szklany i z półką na prasę. Pamiętaj, że półki nie powinny być przeładowane. Im mniej bibelotów i zbędnych przedmiotów, tym lepiej.

ZOBACZ >> 

Gra świateł

Równie ważne jest oświetlenie pokoju. Najbardziej przestrzenne wydają się pokoje, do których wpada dużo naturalnego światła. Dlatego nie zasłaniaj okien ani zasłonami ani żaluzjami. Wieczorami oczywiście trzeba zastosować sztuczne oświetlenie. Ważne jest zarówno górne światło, jak i mniejsze oświetlenie punktowe. Górne powinno być dość silne i najlepiej o ciepłem blasku, ponieważ taki rozświetli ciepłe i jasne kolory ścian. Pozbądź się dużego, ciężkiego żyrandola. Lepszy jest lekki, i przejrzysty. Punktowe możesz umieścić w kilku miejscach na suficie. Lampki muszą być jednak zamontowane symetrycznie i w jednym ciągu. Ładnie będą również wyglądać kinkiety oraz lampki, stojące np. na stoliku.

ZOBACZ >> 

Podłogi i ściany

Oprócz koloru ścian, ważne jest również odpowiednie dobranie podłóg. Jasne panele lub płytki w odcieniach beżu, szarości lub jasnego drewna mogą uczynić pomieszczenie jaśniejszym i bardziej przestronnym. Unikaj ciemnych dywanów, które mogą przytłoczyć i optycznie zmniejszyć przestrzeń. Dodatkowo, wybór jednolitych, nieprzerywanych powierzchni może pomóc w stworzeniu bardziej otwartego wyglądu. Warto również zainwestować w listwy przypodłogowe w kolorze ściany, co spowoduje, że linie graniczne między podłogą a ścianą będą mniej widoczne, przez co pokój będzie wydawał się wyższy. Także stosowanie odpowiednich paneli lub płytek na ścianach, na przykład w łazience czy kuchni, w jasnych tonacjach i bez zbędnych dekoracji, może pomóc w osiągnięciu bardziej przestronnego wyglądu wnętrza.

QUIZ. Zapomniane kuchenne przedmioty z PRL-u. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 11
Do czego służył popularny w PRL-u saturator?