Eklektyzm pozwala połączyć w jednym pomieszczeniu elementy wyposażenia zaskakująco różne: pozwala np. zestawić grecką kolumnę z betonowym blatem, a rustykalną szafę z modernistycznym fotelem. Umiejętnie zastosowany styl eklektyczny wnosi do aranżacji wnętrz wiele możliwości.
Dla kogo jest styl eklektyczny?
Styl eklektyczny stosuje się aby ożywić i uwspółcześnić historyczne, zabytkowe wnętrze, lub przeciwnie, by chłodnej nowoczesności dodać historycznego blichtru. Ten styl we wnętrzu jest idealny dla miłośników antyków, którzy doceniając stare rzemiosło nie chcą jednak mieszkać w skansenie. Tym, którzy urządzają się nowoczesnym dizajnem pozwala zaś wprowadzić elementy dawnego stylu we wnętrzach dla "ocieplenia" nowoczesności. Trzecia grupa adresatów stylu eklektycznego, to osoby, których gust nie ogranicza się do konkretnego kierunku w aranżacji wnętrz, a wybierając meble i dodatki kierują się emocjami, a nie tym, czy coś do czegoś pasuje.
Zalety i wady stylu eklektycznego
Eklektyzm pozwala wybierać z wachlarza produktów wyposażenia wnętrz, to co nam się najbardziej podoba i zestawić je w zupełnie nową całość, nie przejmując się ich kontekstem, co jest modnym kierunkiem w aranżacji wnętrz. Ale żeby nie było tak łatwo, styl eklektyczny ma też swoje minusy. Nieumiejętnie zastosowany może powodować wrażenie nieładu i niespójności, bo w tej mieszaninie łatwo zgubić z oczu temat przewodni. Dlatego stosujmy go w ostrożny i przemyślany sposób.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wprowadzić styl eklektyczny do wnętrz?
Aby z sukcesem wprowadzić eklektyzm do wnętrza, warto zacząć od znalezienia jednego kluczowego elementu, który będzie centrałem całej aranżacji. Może to być konkretny kolor, motyw, materiał, lub przedmiot o dużym znaczeniu emocjonalnym. Następnie, wokół tego elementu dobieramy różnorodne elementy wnętrzarskie, łącząc je w spójną całość. Ważne jest również zachowanie równowagi: mieszając różne style, materiały i epoki, warto zadbać, aby nie było ich zbyt wiele na małej powierzchni. W dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na większą swobodę, ale w mniejszych trzeba bardzo uważać na ilość i sposób ekspozycji przedmiotów, by nie przytłoczyć przestrzeni. Eklektyzm daje duże pole do eksperymentowania, ale kluczową rolą jest tu harmonia – różnorodność musi tworzyć spójny obraz, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Regularne przearanżowanie dodatków pozwoli uniknąć monotonii i zachować świeżość wnętrza.