Czym się różnią między sobą okna z PVC?

2024-05-31 15:17

Na rynku stolarki okiennej dominują okna z PVC, czyli wykonane z polichlorku winylu. Na pierwszy rzut oka, wszystkie okna z PVC są takie same. Nic bardziej mylnego. Producenci okien plastikowych stale dążą do tego, by były one cieplejsze, trwalsze oraz ładniejsze. Jak jednak wybrać dobre okna z PVC? Poniżej podajemy kilka elementów, które decydują o ich jakości i estetyce.

Czym się różnią między sobą okna z PVC?

i

Autor: Getty Images

Jakość, budowa i sposób wykonania ramy, skrzydła, szyby i okuć wpływa na poszczególne parametry okien, takie jak bezpieczeństwo, komfort użytkowania i energooszczędność. Dlatego, przed zakupem należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy budowy okien z PVC.

1. Liczba komór w profilach okien z PVC

Profil okna PVC składa się z tzw. komór. Rozmieszczenie, liczba i szerokość komór zależne są od producenta. Badania ram okiennych pod względem izolacyjności cieplnej wykazały, że im większa liczba komór, tym profil jest cieplejszy. Na rynku standardowo oferowane są profile 3-, 5- i 6-komorowe. Te o większej liczbie komór (7 i 8) stosowane są do stolarki w budownictwie energooszczędnym.W zależności od liczby komór, profile różnią się głębokością, która również wpływa na izolacyjność cieplną i akustyczną okna oraz na sztywność profilu. Standardowo profile mają głębokości:• 3-komorowe około 60 mm, • 5-komorowe około 70 mm,• 6-komorowe ponad 80 mm.Często zdarzało się, że producenci, chcąc pochwalić się większą liczbą komór, zwiększali ich liczbę w profilu o głębokości 60 mm. Takie zabiegi odbijały się niekorzystnie na sztywności profili, gdyż powodowały zmniejszenie komory głównej, a co za tym idzie – przekroju stalowego wzmocnienia.

2. Grubości ścianek w profilach z PVC

Producenci próbują czasem oszczędzać poprzez odchudzanie ścianek profili, co zmniejsza zużycie PVC. Takie profile są mało wytrzymałe i nietrwałe, szczególnie gdy wbudowane są w duże okna, narażone na obciążenia. By rozwiać wątpliwości, producenci klasyfikują swoje profile ze względu na grubość ich ścianek (widocznych i niewidocznych). Wyróżniamy klasy A, B i C. Najlepsza z nich to klasa A, w której ścianki zewnętrzne profilu nie mogą mieć mniej niż 2,8 mm, a ścianki wewnętrzne nie mogą być cieńsze niż 2,5 mm.

3. Wzmocnienia w profilach z PVC

Wszystkie okna narażone są na obciążenia i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dlatego profile z PVC muszą mieć wkładki wzmacniające, dzięki którym zwiększa się ich sztywność i wytrzymałość. Najczęściej montowane są w nich kształtowniki stalowe. Mogą one mieć różne kształty i grubości w zależności od komory, w której są umieszczane (mogą mieć przekrój otwarty lub zamknięty).

4. Kształt profili z PVC

Obecnie okna plastikowe są modyfikowane nie tylko pod względem termoizolacyjnym i konstrukcyjnym, ale również estetycznym. Coraz większą popularnością cieszą się profile o łagodnych, zaokrąglonych krawędziach. Wygląd okna znacząco mogą też zmienić listwy przyszybowe, które mogą mieć różne kształty (ostre, eliptyczne, zaokrąglone), lub dodatkowe, ozdobne wykończenia dostosowane do stylu budynku.

5. Nowe okna z PVC

Producenci okien z PVC prześcigają się w nowinkach, oferowane są np.:• okna z przekładkami termicznymi wewnątrz profili – tylko nieliczni opanowali sztukę wstrzykiwania pianki poliuretanowej lub polistyrenu do komory głównej profilu. Taki zabieg nie tylko dociepla profil, ale też dodatkowo go usztywnia. • okna z nawiewnikami – okna z PVC same w sobie są bardzo szczelne, dlatego często konieczne staje się mechaniczne regulowanie wentylacji w pomieszczeniach. Pomagają w tym między innymi nawiewniki, które samoczynnie regulują dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza.

6. Kolorystyka okien plastikowych

Ilu producentów, tyle propozycji i możliwości. Profile okienne z PVC mogą być:• malowane specjalnymi farbami na różne kolory, również metaliczne,• barwione w masie, barwnik dodawany jest do PVC na etapie produkcji profilu,• okleinowane foliami w różnych kolorach oraz o różnej fakturze, np. przypominającej drewno lub stal,• wyposażone w nakładki aluminiowe, które mogą być zdjęte w trakcie użytkowania i przemalowane.

7. Oszklenie okien z PVC

Pakiety szyb w oknach są bardzo istotnym elementem wpływającym na izolacyjność termiczną. Szyby zespolone dostępne są jako jedno- i dwukomorowe. W większości okna PVC wypełniane są pakietem, na który składają się: szyba typu float z powłoką niskoemisyjną, uszczelka butylowa, przestrzeń międzyszybowa wypełniona gazem szlachetnym (argonem, ksenonem lub kryptonem), ramka dystansowa wypełniona tzw. sitem molekularnym, które pochłania wilgoć, uszczelnienie obwiedniowe tiokolem lub silikonem. W praktyce stosuje się różne pakiety szyb zespolonych, spełniających różne funkcje, np. termoizolacyjne, dźwiękochłonne, bezpieczne i antywłamaniowe.

Kolejnym kluczowym aspektem, który warto rozważyć przy wyborze okien z PVC, jest technologia montażu. Nieprawidłowo zamontowane okna mogą znacząco obniżyć ich izolacyjność termiczną i akustyczną, a także wpłynąć negatywnie na ich trwałość i funkcjonalność. Zaleca się stosowanie tzw. ciepłego montażu, który polega na użyciu trójwarstwowej izolacji składającej się z folii paroszczelnej od wewnątrz, pianki poliuretanowej w środku oraz folii paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Taki montaż zapewnia lepsze uszczelnienie i minimalizuje mostki termiczne, co przekłada się na mniejsze straty ciepła i lepszą ochronę przed wilgocią. Dodatkowo, zwracając uwagę na właściwe wypoziomowanie i zakotwienie okien, można zwiększyć ich stabilność i precyzję działania okuć, co bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania.

QUIZ. Wiesz co to cep i graca? Banalne pytania dla rolników, miastowi będą mieć kłopot

Pytanie 1 z 15
Gracy używa się między innymi do spulchniania ziemi: