FUGI – kolor zbliżony do barwy płytek czy kontrastowy? [SPRAWDZONE RADY]

2024-05-30 18:48

Myśląc o wykończeniu ściany i podłogi w łazience, zwykle skupiamy się na wyborze koloru płytek. Dopiero w drugiej kolejności myślimy o zaprawie do spoinowania, czyli o fudze. Niewłaściwie jednak dobrany kolor fugi może popsuć cały efekt. Na co więc zwrócić uwagę?

FUGI – kolor zbliżony do barwy płytek czy kontrastowy? [SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Jakie kolory fugi wybieramy najczęściej?

Najczęściej wybieranymi kolorami fug są beże i szarości. Taka kolorystyka jest neutralna; za zadanie ma wyeksponować płytki, podkreślić ich fakturę czy wzór. Jest również rozwiązanie bardzo praktyczne. Na szarej lub beżowej fudze zabrudzenia są po prostu mniej widoczne.

Taki neutralny kolor fugi poleca się również do spoinowania płytek kamiennych. Fuga zleje się wówczas wizualnie z powierzchnią płytki i nie zakłóci naturalnego rysunku kamienia. Taki niekorzystny efekt moglibyśmy osiągnąć, decydując się na kolorową fugę.

Kiedy fuga w kolorze zbliżonym do płytki?

Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na wyeksponowaniu płytki, a nie miejsca łączenia. Kolor fugi powinien być jak najbardziej podobny do płytki w przypadku produktów imitujących inne, np. płytki drewnopodobne. W takiej bowiem sytuacji ważne jest zamaskowanie formatu typowego dla płytek i wyeksponowanie np. rysunku słojów drewna.

Kiedy fuga kontrastowa?

Jeżeli płytki mają jeden kolor, dość jednolitą fakturę, a nam zależy na odważnej aranżacji wnętrza, możemy się pokusić o fugę w bardziej jaskrawych kolorach. Takim odważnym zestawieniem będzie np. żółta fuga w połączeniu z szarymi płytkami. Warto jednak takie zestawienia tworzyć z umiarem. Zwykle też bardziej pasują do łazienek urządzonych w prosty i minimalistyczny sposób.

Fugowanie jako element dekoracyjny i techniczny

Oprócz wyboru koloru, fugowanie pełni również istotną funkcję techniczną. Fuga zabezpiecza płytki przed wnikaniem wilgoci oraz chroni krawędzie płytek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nowoczesne fugi bywają wzbogacane o dodatki antybakteryjne oraz hydrofobowe, co dodatkowo zabezpiecza powierzchnie przed pleśnią i grzybami, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Dlatego wybór odpowiedniej fugi, oprócz kryteriów estetycznych, powinien uwzględniać także jej właściwości techniczne, które mogą przedłużyć trwałość całej instalacji.

Samojed, a może border colie? Czy rozpoznasz te psy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa ten pies?
Samojed