Jak dbać o czystość i porządek w spiżarni? Jak urządzić spiżarnię?

2024-06-01 4:51

Spiżarnia to miejsce, w którym przechowujemy żywność. Dlatego powinien panować w niej idealny porządek. Jak urządzić spiżarnię , by można było łatwo utrzymać czystość? Podpowiadamy...

Jak dbać o czystość i porządek w spiżarni? Jak urządzić spiżarnię?

i

Autor: Getty Images

Grunt to higiena. W spiżarni nietrudno o zabrudzenia (z garnka z kiszoną kapustą często wycieka woda, ziemia osypuje się z ziemniaków itd.) Spiżarnię warto więc tak urządzić, by łatwo można było utrzymać w niej czystość.

Co na podłodze w spiżarni?

Podłogę, a nawet ściany wyłóż płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Są łatwe w czyszczeniu, higieniczne (można je zamieść, odkurzyć, przemyć wodą z dodatkiem detergentu). Poza tym chłodzą, co jest bardzo w ważne w przypadku spiżarni).

Czym pomalować ściany i meble w spiżarni?

Jeśli wolisz ściany malowane, wybierz farbę lateksową, która nadaje się do zmywania wodą. Regały lub półki z surowego drewna pomaluj lakierem, bejcą albo farbą (uchronisz je w ten sposób przed zabrudzeniem i butwieniem).

Ochrona przeciw nieproszonym gościom

Jeśli masz w spiżarni okno, zabezpiecz je siatką przeciwko owadom i gryzoniom. Podobnie uczyń z wlotami kanałów wentylacyjnych.

Kontrola jakości

Co 1–2 tygodnie sprawdzaj, czy przetwory się nie psują. Pozbądź się rdzewiejących konserw, zajrzyj do sypkich produktów, czy nie pojawił się w nich jakiś intruz.

Wentylacja jest niezbędna

Pamiętaj też o dobrej wentylacji spiżarni. Zbyt duże nagromadzenie wilgoci w spiżarni prowadzi do wykraplania się pary wodnej, zawilgocenia żywności, rozwoju bakterii i grzybów. Aby tego uniknąć, przechowuj zapasy we wnętrzu z oddzielnym kanałem wentylacyjnym albo blisko okna (najlepiej z nawiewnikami lub możliwością rozszczelnienia). Możesz również zamontować w spiżarni elektryczny wentylator.

Jeśli decydujesz się trzymać przetwory w kredensie, szufladzie czy szafce, staraj się w miarę często je wietrzyć. W tylnej ściance szafki zrób kilka małych otworów wentylacyjnych.

Grunt to organizacja

Zorganizuj spiżarnię według trzech kluczy – ciężaru, temperatury i przeznaczenia żywności. Na dole umieść przetwory i przedmioty cięższe, wymagające chłodnego otoczenia, np. warzywa, owoce, kamionkowe garnki z kiszonkami. Nie stawiaj ich jednak bezpośrednio na podłodze, lecz na specjalnych podestach. Najlepiej ruchomych, umożliwiających bezwysiłkowe ich przesuwanie.

Wyższe „kondygnacje” zarezerwuj na lżejsze słoiki, butelki, konserwy i artykuły sypkie. Wysoko, z boku, przymocuj reling lub zawieś pojedyncze haczyki na zioła, warkocze czosnku czy papryki.

Spiżarnię rozplanuj tematycznie. W jednym miejscu zgrupuj np. przyprawy, w drugim przetwory owocowe, w trzecim warzywne. Jeśli chodzi o głębokość półek, najwygodniejsze są 20–30-centymetrowe. Warto mieć jednak kilka głębszych, na które będziesz odstawiać m.in. rzadziej używane garnki.

Aby jeszcze bardziej zoptymalizować funkcjonalność spiżarni i zapewnić długotrwałe przechowywanie żywności, warto rozważyć zastosowanie słoików i pojemników próżniowych. Przez usunięcie powietrza z opakowania znacząco przedłużysz świeżość przechowywanych produktów, takich jak mąka, orzechy czy suszone owoce. Pojemniki próżniowe są idealnym rozwiązaniem do przetrzymywania sypkich towarów oraz tych, które łatwo wchłaniają wilgoć. Ponadto, korzystanie ze słoików z hermetycznymi pokrywami zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci, co jest kluczowe w zapobieganiu pleśni i zanieczyszczeniom. Uporządkowanie przetworów w słoikach zgodnie z datą produkcji (starsi przód, nowsi tył) pomoże w systematycznej rotacji zapasów, co z kolei zapobiegnie marnowaniu żywności. System etykietowania słoików i pojemników dodatkowo ułatwi zarządzanie zapasami i szybki dostęp do konkretnych produktów.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...