Większość osób nie zna zasad wyboru kleju do płytek. Znaczenie ma nawet kolor kafelków

2024-08-17 12:12

Klej do płytek ceramicznych jest podstawą bezpiecznego i stabilnego ułożenia płytek. Wybór kleju jest jednak o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłoby ci się wydawać. Zobacz, co musisz uwzględnić, zanim wybierzesz konkretny klej do płytek.

Czym kleić płytki?

i

Autor: Getty Images

Na rynku dostępnych jest wiele różnorakich płytek ceramicznych. Nic dziwnego – są one wciąż najpopularniejszych materiałem wykończeniowym. Jednak zanim położy się je na podłodze, ścianie lub na zewnątrz, trzeba dobrze wybrać klej do płytek. Czemu? Ponieważ od tego, jak skrupulatni będziemy, w znacznym stopniu zależy powodzenie całego przedsięwzięcia.

Kolor płytek może wywołać ich pękanie?

Podstawowym kryterium wyboru zaprawy cementowej jest podłoże. Liczy się bowiem nie tylko to, z jakiego materiału jest podłoże, ale również to, czy będzie ono zmieniać swój rozmiar w trakcie użytkowania. A tak właśnie może wydarzyć się np. pod wpływem zmian temperatury lub działających na nie obciążeń. Jeśli już ustalimy, z jakim podłożem mamy do czynienia, można zdecydować, czy klej odkształcalny C2 S1 będzie wystarczająco mocny, czy też lepiej kupić klej wysoko odkształcalny C2 S2.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wybór kleju do płytek musi uwzględniać również... kolor płytek ceramicznych. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że ich barwa spowoduje ich odklejenie od podłoża. Ciemna okładzina zawsze mocniej absorbuje promienie słoneczne, przez co osiąga wyższą temperaturę. W efekcie dochodzi do dużych zmian rozmiaru płytki, powstaje tarcie i okleina może się odkleić lub – co gorsza – popękać.

Rozmiar płytek ma znaczenie

Wybór kleju do płytek winien też być dokonany z uwzględnieniem miejsca ułożenia kafli. Innej przyczepności potrzeba, kiedy płytki są na podłodze, a innej – na ścianie. Na dodatek, jeśli ścianka jest wykonana np. z płyt gipsowo-kartonowych lub OSB, to jej powierzchnia poddawana jest dużym naprężeniom i lepiej wybrać zaprawę wysokoodkształcalną. Na opakowaniu zaprawy cementowej możesz też znaleźć specjalną literkę T (która oznacza zmniejszony spływ), co sugeruje, że producent kleju gwarantuje, że płytki nie będą spływać z powierzchni pionowych. W szczególności w sytuacji, kiedy decydujemy się na okładzinę wielkoformatową. Ma to zasadnicze znaczenie w przypadku wykańczania nimi powierzchni takich jak taras czy elewacja, które są wysokoodkształcalne i narażone na duże obciążenia termiczne. Temu zadaniu może sprostać jedynie klej do płytek o dużej zdolności do odkształcania.

Innym ważnym miernikiem jakości kleju do płytek jest jego czas wiązania. Wiele osób, zwłaszcza w domowych warunkach, ma ograniczony czas na wykonanie pracy i potrzebuje kleju, który szybko schnie. Profesjonalne produkty posiadają różne czasy wiązania, wskazane na opakowaniach jako „szybkoschnący” (np. klej typu C2F) czy „przedłużony czas otwarty” (np. klej typu C2E). Szybkoschnące kleje są idealne do stosowania na małych powierzchniach lub w miejscach narażonych na szybkie użytkowanie, jak łazienki czy kuchnie. Należy jednak pamiętać, że szybkie schnięcie może utrudniać korekty ustawienia płytek, co z kolei wymaga większej precyzji w pracy. Dlatego warto zważyć wszystkie za i przeciw oraz dobrze zaplanować swój harmonogram pracy przed zakupem odpowiedniego kleju.