Jak dobrać oświetlenie? Jak dopasować oświetlenie do funkcji pomieszczenia?

2024-05-29 21:19

Jaki typ oświetlenia wybrać? Jak oświetlić gabinet, a jak pokój dla dziecka? Dobór odpowiedniej instalacji świetlnej wcale nie jest taki prosty. Zła decyzja wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na zdrowie naszych oczu. Jak dobrać oświetlenie do funkcji pomieszczenia?

Jak dobrać oświetlenie? Jak dopasować oświetlenie do funkcji pomieszczenia?

i

Autor: Getty Images

Dobrze rozplanowane oświetlenie sprawdzi się zarówno podczas prac domowych, jak i wieczornego relaksu przed telewizorem. Światło to także element wystroju wnętrz. Może je powiększyć albo pomniejszyć, wydobyć jego atuty albo sprawić, że będzie wydawało się ponure i ciemne.

Wybór typu oświetlenia

Architekci wnętrz dzielą oświetlenie na użytkowe, dekoracyjne i efektowe (ma precyzyjnie oświetlić np. obraz). W mieszkaniu można wykorzystać wszystkie rodzaje światła. Użytkowe niezbędne jest w kuchni, łazience czy gabinecie, dekoracyjne w salonie. Tam obok światła użytkowego, dobrze wyglądają także lampki dopasowane do wystroju wnętrza.

W niewielkich pomieszczeniach w blokach, lepiej zrezygnować z jednego górnego oświetlenia na rzecz kilku równomiernie rozmieszczonych źródeł światła, które będzie spełniać funkcje światła użytkowego i dekoracyjnego. Takie rozmieszczenie jest częścią aranżacji wnętrza i buduje nastrój. Dodatkowo dzięki temu pokój będzie wydawał się przestronniejszy.

Wybór źródła światła

Równie ważne jest dopasowanie do wnętrza rodzaju żarówek. W miejscu do pracy albo kuchni  zainstaluj żarówki halogenowe, które dają ostrzejsze światło. Świetlówki dostępne są w kilku barwach (np. chłodnej albo dziennej), więc bez problemu znajdziesz najlepsze dla siebie. Pamiętaj, że w kuchni sprawdza się ostra, jednolita barwa, natomiast w łazience nieco łagodniejsze, białe światło, a w pokoju dziecięcym mleczne, ciepłe światło.

Moc oświetlenia dobierz indywidualnie do pomieszczenia. Najsłabsze żarówki możesz zainstalować, np. w salonie, mocniejsze w miejscu gdzie będziesz czytać czy pracować. Światło nie powinno być jednak zbyt skupione, bo zmęczy oczy. Najlepsze dla wzroku jest rozproszone, łagodne światło i takie zainstaluj w pomieszczeniu, w którym najwięcej przebywasz. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz jakie światło dają poszczególne świetlówki czy żarówki, to przeczytaj ich opis i pytaj sprzedawcę.

Rozmieszczenie oświetlenia

Oświetlenie ma spełniać przede wszystkim funkcje użytkowe.

  • W kuchni powinno być umieszczone centralnie przy suficie oraz np. pod wiszącymi szafkami, skąd będzie padać na blat.

  • W łazience ma być skierowane na lustro. Może być centralne, ale także punktowe.

  • Pokój dziecięcy powinien być oświetlony centralnie oraz punktowo na biurko.

  • Rozmieszczając oświetlenie salonu trzeba wziąć pod uwagę, czy pełni on także funkcję pokoju do pracy, sypialni oraz czy znajduje się w nim telewizor. Tu światło może padać centralnie, ale nie zapomnij o dodatkowych źródłach światła. Mogą to być lampki, dające światło punktowe czy kinkiety, umieszczone np. w pobliżu sofy czy w miejscu, gdzie mogą oświetlić stół.

  • Za to sypialnia powinna być przytulna i nastrojowa. Taki efekt osiągniesz rezygnując z oświetlenia centralnego, instalując kilka lampek czy kinkietów, skupiających światło na ścianie. Jeśli lubisz czytać w łóżku, to postaw lampki po oby stronach łóżka.

  • W gabinecie światło centralne powinno padać na biurko. Lampka biurowa musi stać tak, żeby oświetlać miejsce pracy, a więc w przypadku osób praworęcznych po lewej stronie, a leworęcznych po prawej.   

Nowoczesne technologie również odgrywają znaczącą rolę w projektowaniu oświetlenia wnętrz. Inteligentne systemy oświetleniowe umożliwiają zdalne sterowanie natężeniem światła, jego barwą oraz nawet ustawieniami automatycznymi, które dostosowują oświetlenie do pory dnia lub konkretnych aktywności. Na przykład, oświetlenie można zaprogramować tak, aby naśladowało naturalne światło słoneczne, co może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz rytm dobowy. Co więcej, korzystanie z technologii LED pozwala nie tylko na oszczędność energii, ale również na większą elastyczność w projektowaniu, dzięki dostępnym różnym kształtom i rozmiarom. Inteligentne żarówki mogą być także zintegrowane z asystentami głosowymi, co umożliwia łatwe sterowanie oświetleniem za pomocą komend głosowych. Wprowadzenie tych nowoczesnych rozwiązań może znacząco zwiększyć komfort użytkowania i wpłynąć na funkcjonalność oraz estetykę wnętrza.

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było: