Jak łączyć materiały w łazience? [DREWNO, BETON, GRES, MOZAIKA]

2024-05-28 10:25

Jak łączyć materiały w łazience, w jaki sposób eksponować ich walory? Radzimy, by zestawiać wielkoformatowe płyty i mozaiki z drewnem, betonem i płaszczyznami pokrytymi farbą, a urodę okładzin akcentować światłem.

Jak łączyć materiały w łazience? [DREWNO, BETON, GRES, MOZAIKA]

i

Autor: Getty Images

W nowoczesnych łazienkach stosuje się takie same materiały co w innych wnętrzach, a jednocześnie w salonie lub holu wykorzystuje okładziny dotychczas zarezerwowane do łazienek. Pomieszczenia kąpielowe mogą więc naturalnie przechodzić w pokój dzienny lub sypialnię, bądź też być ich integralną częścią. Można też w ogóle nie stosować okładzin i potraktować łazienkę tak jak pokój albo postąpić odwrotnie i te same gresy zastosować w łazience i salonie.

Zastosowanie jednorodnej posadzki z gresu zarówno w łazience, jak i holu (ale, uwaga!, bez progu) zapewni poczucie otwartej przestrzeni i optycznie powiększy mieszkanie. Można dobrać kolorystykę gresu idealnie do koloru armatury, wówczas ściana tworzy całość z wanną i umywalką – odróżnia je jedynie faktura.

Kafelki o typowych formatach, z fugami nawet tymi najcieńszymi, zastępuje się wielkoformatowymi płytami gresowymi lub spiekami kwarcowymi, które powstają z iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Dzięki takim okładzinom ściany wyglądają jak pomalowane. Podobny efekt (znacznie mniejszym kosztem) osiągniemy, używając wodoodpornych farb.

Warto wiedzieć, że nowoczesne podejście do wystroju łazienki znacznie różni się od tradycyjnego. Łazienka, jak inne wnętrza, realizuje trend, który najkrócej określić można jako wielozadaniowość. Dawniej każdy element w łazience musiał być wykonany z materiału przeznaczonego do konkretnego wykorzystania. Teraz materiały są multifunkcjonalne. Wielkoformatowy gres o wymiarach 300x100 cm (np. Kerlite firmy Cotto d'Este) daje możliwość tworzenia dużych, monolitycznych powierzchni zmywalnych, bez fug.

Grubości 3 i 6 mm pozwalają na wykorzystanie tego materiału nie tylko do wykończenia ścian, ale także na okładziny szafek łazienkowych lub drzwi do łazienki, a także do zrobienia monolitycznego zlewu z blatem. Dzięki takim materiałom możemy zaprojektować całą ścianę (bez względu na funkcje poszczególnych fragmentów) jednorodnie wykończoną. Na przykład obudowa stelażu mechanizmu spłukującego i szafka nad nim mogą teraz wyglądać jak monolityczna kamienna ściana, której elementy pozostają jednak ruchome.

Jednorodne płaszczyzny uzyskamy również, stosując drewno lub beton, oczywiście odpowiednio zaimpregnowane. Drewna egzotycznego lub gresu możemy użyć na podłodze i sąsiadującej z nią ścianie, uzyskując efekt płynnego przejścia jednej płaszczyzny w drugą. Materiały użyte na ścianach i posadzkach powinny być tłem dla ceramiki łazienkowej. Dyskretne, neutralne okładziny w łazience dobrze wyeksponują wannę i umywalkę. Jeżeli użyjemy jednorodnych materiałów, form i faktur, wnętrze będzie mniej łazienkowe! Materiały o wyszukanej strukturze, imitujące kamień i drewno, prowokują, by je podświetlać, wydobywając ich fakturę.

Ceramiki, która nawiązuje strukturą do innych materiałów, nie powinniśmy zestawiać z tym, co imituje, czyli drewnopodobnych płytek z drewnem, gresu z kamieniem. Bogate wzory dobrze wyglądają w połączeniu z dużymi spokojnymi płaszczyznami, na przykład z taflami szkła. Umywalka czy brodzik mogą być wykonane z tego samego materiału co posadzka lub wręcz stanowić jej część.

Płytki ceramiczne wprowadzą do wystroju łazienki kolor, intrygującą fakturę i połysk. Można je zestawiać z żywicą lub powierzchniami malowanymi. Matowe, imitujące kamień, tonują wystrój. Dobrze komponują się z lakierowanym drewnem. Dzięki nowoczesnym środkom impregnującym coraz łatwiejsze jest stosowanie w pomieszczeniach wilgotnych drewna. Do tej pory w łazience wykorzystywano przede wszystkim gatunki egzotyczne. Nowoczesna chemia pozwala na używanie także rodzimych gatunków drewna. I to nie tylko na ścianach i obudowach meblarskich, ale także na posadzkach (nawet łącznie z prysznicem). Drewno sprawia, że łazienki stają się bardziej naturalne i ciepłe. Stają się prawdziwymi salonami kąpielowymi.

Gres z mocnym połyskiem sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach ze światłem nastrojowym, przytłumionym. W małym wnętrzu, przy użyciu tego materiału, uzyskamy poczucie nieograniczonej przestrzeni. Efekt spotęgują odbicia w błyszczących taflach. Płytki w formie cegiełek zdadzą egzamin, gdy zechcemy nadać łazience dynamiczny charakter. Ułożone w pionie podwyższą optycznie przestrzeń, w poziomie wydłużą ją (zbudują perspektywę).

Mozaiki nie używa się już jedynie w roli dekoru, który uatrakcyjnia okładzinę w łazience. Może być układana na całej powierzchni ściany lub podłogi. Wówczas pomieszczenie wygląda minimalistycznie, ale nie ascetycznie. Bogato zdobione mozaiki, dla kontrastu, można zestawić z gładkimi jednolitymi materiałami. Wówczas dekoracyjny wzór płytek będzie jeszcze bardziej uwypuklony. W niewielkich pomieszczeniach należy unikać bogatych faktur i drobnych podziałów. Jednorodna posadzka, np. wylewka z warstwą z żywicy epoksydowej, nie będzie stanowiła konkurencji dla kolorowych cementowych płytek na ścianie.

 

Na szczególną uwagę w nowoczesnych łazienkach zasługują także innowacyjne rozwiązania związane z technologią użytkową. Coraz popularniejsze stają się systemy zdalnego sterowania urządzeniami sanitarnymi, takie jak inteligentne toalety z automatycznym spłukiwaniem i systemami czyszczenia bez użycia rąk. Warto zwrócić uwagę na inteligentne systemy prysznicowe, które pozwalają na precyzyjną regulację temperatury wody oraz ustawienie preferowanych natrysków za pomocą aplikacji na smartfony. Takie rozwiązania nie tylko podnoszą komfort użytkowania, ale również znacząco przyczyniają się do oszczędności wody. Integracja urządzeń z systemami Smart Home pozwala na synchronizację łazienki z innymi obszarami domu, co dodaje jeszcze więcej funkcjonalności i nowoczesnego charakteru.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...