Jak położyć płytki ceramiczne. Układanie płytek krok po kroku

2024-05-29 7:54

Jeżeli podczas remontu planujesz układanie płytek ceramicznych, koniecznie sprawdź, na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować pracę glazurników, a Twój remont nie przysporzy dodatkowych problemów. Mówimy, jak ułozyc kafelki.

Jak położyć płytki ceramiczne. Układanie płytek krok po kroku

i

Autor: Getty Images

Remont – największy błąd, to oszczędność pieniędzy i czasu

Dotyczy to wszystkich etapów remontu. Nie powinniśmy oszczędzać ani na czasie, ani na pieniądzach. Jeśli większy koszt ma oznaczać dłuższą żywotność okładziny z płytek ceramicznych i nasze zadowolenie – warto wydać więcej, zamiast po roku ponownie płacić za kolejny nieudany remont. Nie żałujmy też czasu sobie ani naszej ekipie. Przygotowania i prace wykonywane w pośpiechu mogą skutkować luzowaniem się i odpadaniem płytek ceramicznych. Remont prowadzony spokojnie daje gwarancję, że fachowcy profesjonalnie wykonają swoją pracę.

Podłoże pod płytki ceramiczne  

To jeden z pierwszych, podstawowych elementów, o który warto zadbać, by remont nie poszedł na marne. Najpierw musisz pozbyć się wszystkiego, co może zmniejszyć przyczepność kładzionej później zaprawy klejowej, czyli kurzu, wapna, tłuszczu lub innych substancji i powłok zmniejszających przyczepność, takich jak np. pozostałości klejów do wykładzin, farb, olejów itp. Powierzchnia podłoża powinna być czysta, trwała i nośna. Nowe tynki i betony powinny być związane i wysezonowane (beton >3 miesięcy, posadzki i tynki >28 dni), zaś zalecana wilgotność podłoża mniejsza niż 4%. Stare warstwy o słabej przyczepności, kruche i łuszczące się, należy usunąć. Natomiast duże ubytki lub nierówności na ścianach – otynkować, a mniejsze – uzupełnić zaprawą wyrównawczą. Nawet najlepsze kleje czy zaprawy nie pomogą, jeśli podłoże nie będzie równe – płytki ceramiczne mogą popękać lub po prostu odpadać.

Zaprawa klejowa

Producenci zapraw określają ilość wody, jaką należy dodać do mieszanki. Sprawdź, czy Twoi glazurnicy stosują się do zaleceń producentów i nie próbują modyfikować zaprawy – przedozowanie wody może wydłużyć czas wiązania oraz pogorszyć właściwości zaprawy, między innymi zmniejszyć przyczepność i zwiększyć spływ. Zaprawę zaleca się mieszać mechanicznie lub ręcznie aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny o założonej konsystencji. Po odczekaniu kilku minut wymieszać ponownie. Niemniej ważne jest również samo nakładanie jej na podłoże. Najlepiej robić to kielnią lub szpachelką i rozprowadzić zaprawę za pomocą pacy z zębami (prostokątnymi lub półokrągłymi) o wymiarach odpowiednich dla rodzaju i wielkości płytek ceramicznych. W miejscach niezabezpieczonych przed podciekaniem wody należy nałożyć klej na podłoże i spodnią stronę płytki. Ten sposób zalecany jest również dla klejenia płytek gresowych. Warto również pamiętać, że płytek ceramicznych nie należy moczyć przed klejeniem.

Płytki ceramiczne – jak uniknąć błędów

Istotne jest, aby „na sucho”, tj. bez przyklejania, sprawdzić ułożenie, odcień i wzór płytek jako całości. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów i konieczności np. odklejania płytek ceramicznych. Zadbaj też o odpowiednią ilość produktów – bardzo częstym błędem jest kupowanie płytek „na styk”. Koniecznie trzeba kupić około 10–15% więcej płytek niż przewidujemy, że zużyjemy. To ważne w razie nagłych wypadków, uszkodzeń i konieczności wymiany pojedynczych płytek ceramicznych.Kolejnym często popełnianym błędem jest niewłaściwe rozmieszczanie płytek. Zasadą jest przyklejanie ich od środka powierzchni układanej, a nie zaczynanie układania ich np. od drzwi. Efektem nieznajomości tej zasady są wady estetyczne, wchodzenie na siebie płytek w widocznych miejscach, w których powinny się przejrzyście i estetycznie prezentować. Dlatego, jeśli poprosisz ekipę remontową o położenie płytek „na sucho”, bez przyklejania, sprawdzisz, czy są to prawdziwi fachowcy znający podstawowe zasady. Zadbaj też o równe odstępy między płytkami. Jeśli będą nierówne, to nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale mogą powodować stopniowe poluzowywanie się płytek. Miarka jest więc niezbędnym narzędziem, którego nie należy bagatelizować.

Poradnik przygotowany na podstawie materiałów firmy Vinderen

Nie wolno zapominać, że odpowiedni dobór narzędzi ma kluczowe znaczenie dla jakości wykonania prac remontowych, a zwłaszcza przy układaniu płytek ceramicznych. Profesjonalne narzędzia, takie jak poziomice, krzyżyki dystansowe, gąbki czy gumowe młotki, mogą znacznie ułatwić pracę oraz poprawić precyzję układania płytek. Dobre jakościowo narzędzia zapewniają nie tylko lepszą kontrolę nad procesem, ale również pomagają uniknąć defektów, takich jak nierówne powierzchnie czy przesunięte krawędzie. Inwestowanie w wysokiej jakości narzędzia, lub kompetentną ekipę remontową wyposażoną w takie narzędzia, to krok, który może znacznie zminimalizować ryzyko błędów i zapewnić długotrwały efekt remontu, z którego będziemy zadowoleni przez wiele lat.

QUIZ. Wiesz co to cep i graca? Banalne pytania dla rolników, miastowi będą mieć kłopot

Pytanie 1 z 15
Gracy używa się między innymi do spulchniania ziemi: