Jak samodzielnie podłączyć zmywarkę do wody i kanalizacji?

2024-09-08 13:14

Zmywanie naczyń w zmywarce to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także – z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę - mniejsze zużycie wody (a w konsekwencji także ścieków) oraz energii do jej podgrzania. Podpowiadamy, jak podłączyć zmywarkę do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Jak samodzielnie PODŁĄCZYĆ ZMYWARKĘ do wody i kanalizacji?

i

Autor: Getty Images

Doprowadzenie czystej wody do zmywarki

Podłączenie zmywarki zaczyna się od doprowadzenia do niej wody z sieci. Zmywarkę należy ustawić w pobliżu miejsca, gdzie została doprowadzona instalacja wodna. Na jej końcu powinien być zamontowany zawór czerpalny o średnicy 1” ze złączką do węża lub specjalny zawór czerpalny do podłączenia zmywarek. Do niego podłącza się wąż doprowadzający wodę do zmywarki będący elementem jej wyposażenia.Wąż nie może mieć zagięć ani załamań, nie należy go samodzielnie skracać, ani przedłużać. Większość zmywarek jest fabrycznie wyposażona w zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem się wody do instalacji.

Odprowadzenie zużytej wody do kanalizacji

Kolejnym krokiem podłączenia zmywarki jest połączenie jej z podejściem kanalizacyjnym przy zlewozmywaku lub podłączenie bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Średnica rury kanalizacyjnej nie może być mniejsza niż 40 mm. Odprowadzenie bezpośrednio do kanalizacji można wykonać wsuwając końcówkę węża odpływowego do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję z otworem minimalnie mniejszym od zewnętrznej średnicy węża. Koniec węża nie może dosięgać poziomu ścieków w kanalizacji. Lepiej jednak zamontować specjalny syfon do zmywarki.

Wodę ze zmywarki można także odprowadzać przez syfon zlewozmywaka, jeśli zainstaluje się specjalny - z króćcem do podłączenia zmywarki. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość wydostawania się piany przez sitko wlotowe do wnętrza komory zlewozmywaka oraz dokuczliwe odgłosy bulgotania w syfonie. Zaletą - systematyczne czyszczenie syfonu strumieniem gorącej wody wypływającej z urządzenia pod dużym ciśnieniem.

Podłączenie do prądu

Gniazda do zasilania zmywarki, tak zwane bryzgoszczelne, należy zainstalować w odległości co najmniej 60 cm od punktu poboru wody. Ze względów estetycznych warto je umieścić pod blatem kuchennym.

Podłączenie i eksploatacja zmywarki powinny być zgodne z zaleceniami producenta zawartymi w dołączonej do nich instrukcji

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Bezpieczeństwo oraz testowanie działania zmywarki

Po zakończeniu wszystkich etapów instalacji, ważnym krokiem jest przeprowadzenie testu działania zmywarki. Należy sprawdzić szczelność wszystkich połączeń wodnych, zarówno tych doprowadzających czystą wodę, jak i odprowadzających wodę brudną.

Warto uruchomić zmywarkę na próżno, bez naczyń, używając krótkiego cyklu mycia. Pozwoli to zweryfikować poprawność instalacji oraz upewnić się, że urządzenie działa prawidłowo. W trakcie próbnego uruchamiania należy zwrócić uwagę na wszelkie wycieki, nieprawidłowe odgłosy pracy oraz na poprawność odprowadzania wody.

Przeprowadzenie tych testów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania oraz długotrwałej eksploatacji urządzenia. W razie wykrycia jakichkolwiek problemów, trzeba natychmiast podjąć odpowiednie kroki naprawcze bądź skonsultować się ze specjalistą.

QUIZ. Zapomniane kuchenne przedmioty z PRL-u. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 11
Do czego służył popularny w PRL-u saturator?