Jak skutecznie uszczelnić okna na zimę?

2024-05-29 20:26

Jeśli nie zdążysz przed zimą wymienić starych okien na nowe, to przynajmniej zadbaj, żeby nie wiał przez nie chłodny wiatr. Jak to zrobić? Pomogą w tym nowoczesne uszczelki i preparaty uszczelniające.

Jak skutecznie uszczelnić okna na zimę?

i

Autor: Getty Images

W starych oknach i drzwiach, zwłaszcza tych drewnianych, po wielu latach użytkowania skrzydło może już niezbyt dokładnie przylegać do ościeżnicy. Mimo, że zamkniesz je na klamkę, szpary dadzą o sobie znać. Choć na pierwszy rzut oka są trudne do wypatrzenia, zdradzą je zimne podmuchy przedzierające się do domu.

Jaki jest najprostszy sposób uszczelnienia okien i drzwi?

Na pomoc przyjdą samoprzylepne uszczelki piankowe. Znajdziesz je bez większego wysiłku w każdym sklepie sprzedającym artykuły dla majsterkowiczów. Montaż takich uszczelek nie wymaga pomocy fachowca. Poradzisz sobie sam:

  • po otworzeniu okna lub drzwi ościeżnicę dokładnie wyczyść. To samo dotyczy obwodu skrzydła. Do brudnych powierzchni taśma może słabiej przylegać. Do czyszczenia użyj płynu do mycia okien;
  • czasem, przed czyszczeniem musisz usunąć resztki farby lub zniwelować nierówności. Pomoże w tym papier ścierny lub mała szlifierka. Tak oczyszczoną powierzchnię przed uszczelnianiem trzeba jeszcze pomalować;
  • po odpakowaniu taśmy potnij ją na odcinki odpowiedniej długości. Możesz to zrobić zwykłymi nożyczkami;
  • teraz możesz zerwać pasek ochronny i zacząć przyklejać taśmę do ościeżnic. Taśmę umieszczaj w wewnętrznych narożnikach ościeżnic tak, żeby skrzydło po zamknięciu dociskało się do niej. Podczas przyklejania uszczelkę dokładnie dociskaj do podłoża. Nie wolno jej rozciągać.

Gdy problem jest gdzie indziej

Często nieszczelności pojawiają się pomiędzy ościeżnicą a murem. Bywa że na całym obwodzie, a czasem tylko na jednym z boków. Wielokrotnie nieszczelność taka występuje między ościeżnicą okienną a parapetem. Aby skutecznie wypełnić tak zlokalizowane szpary, trzeba zastosować specjalną poliuretanową taśmę rozprężną.

  • Najpierw należy oczyścić podłoże szpachelką lub szczotką o twardym włosiu.
  • W razie potrzeby szparę trzeba nieco poszerzyć.
  • Odkurzaczem usuń resztki pyłu i okruchy tynku lub zaprawy.
  • Taśmę rozwiń z rolki i potnij na kawałki potrzebnej długości.
  • Wkładaj ją w szczeliny. Taśma po kilku minutach sama ulegnie rozprężeniu pod wpływem temperatury i ściśle wypełni przestrzeń. Jest impregnowana, więc nie bój się, że przecieknie przez nią woda. Taśma taka ma wysoką izolacyjność termiczną, więc nie spowoduje ucieczki ciepła z domu na zewnątrz.

Oprócz taśmy warto też ramę okna okleić dookoła specjalną butylową uszczelniającą taśmą paroizolacyjną. Taśmę taką po docięciu na odcinki, nakleja się najpierw na ramę, a drugą jej połowę przytwierdza się do wnęki okiennej lub drzwiowej. Taśma dodatkowo uszczelni styk ościeżnicy z murem i wyeliminuje przewiewanie przez szpary zbyt małe, aby dało się je uszczelnić taśma rozprężną.

W bardzo starych oknach nieszczelności mogą się też pojawiać pomiędzy szybą a ramą skrzydła. Kiedyś wezwałbyś szklarza, a ten zakitowałby styk szyby i ramy. Dziś uszczelnienie możesz zrobić sam. Do wypełniania szpar potrzebny ci będzie silikon szklarski lub neutralny. Najlepszy jest jednak transparentny uszczelniacz typu MS polimer, odporny na wahania temperatury i promienie UV. Możesz go stosować zarówno od wewnątrz domu, jak i od zewnątrz. Wykonana z niego spoina nie będzie rzucała się w oczy. Zapewni odpowiednią szczelność na wiele miesięcy.

  • Uszczelniacz polimerowy nanosi się identycznie jak silikon, ręczną wyciskarką.
  • Uszczelniana powierzchnia powinna być wcześniej przemyta płynem do okien i osuszona.
  • Poliuretan nanoś niezbyt grubą warstwą i profiluj spoinę zaokrągloną szpachelka lub palcem zwilżonym płynem do mycia naczyń.
 

Warto również zwrócić uwagę na kondycję zamków i zawiasów, ponieważ luźne czy zużyte elementy mogą przyczyniać się do nieszczelności i dodatkowo osłabiać strukturę okna lub drzwi. Z czasem zawiasy mogą się poluzować, co sprawi, że skrzydło nie będzie się prawidłowo domykać. Możesz to sprawdzić, próbując poruszyć skrzydło – jeśli wyczujesz luz, konieczne może być dokręcenie śrub mocujących lub ich wymiana na nowe. Z kolei zamki mogą tracić swoją skuteczność, co również wpłynie na szczelność. Regularne smarowanie zawiasów i zamków wysokiej jakości olejem pomoże zachować ich sprawność. W przypadku dużych uszkodzeń lub mocnych luzów najlepiej skonsultować się z fachowcem, aby ocenił stan techniczny okna lub drzwi i doradził ewentualną wymianę uszkodzonych elementów.

Samojed, a może border colie? Czy rozpoznasz te psy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa ten pies?
Samojed