Jak ukryć grzejnik? [4 SPRAWDZONE RADY]

2024-06-02 14:10

Grzejnik bywa wątpliwą ozdobą mieszkania. Najczęściej staramy się go ukryć, zasłonić, zastawić, żeby nie rzucał się w oczy. Najlepiej oczywiście go zabudować. Zanim jednak zamówisz obudowę u stolarza, zastanów się, w jaki sposób najlepiej dostosować ją do stylu wnętrza, by rzeczywiście je zdobiła.

Jak ukryć grzejnik? [4 SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Podstawową sprawą, o której należy pamiętać przy zabudowywaniu kaloryfera, jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Planując zabudowę, zdecyduj się, w jaki sposób osiągnąć ten cel. W projekcie zabudowy możesz wykorzystać rozmaite rodzaje kratek – metalowych lub drewnianych – oraz wszelkiego rodzaju płyty perforowane.

Pamiętaj, żeby ten wybór był zgodny ze stylistyką wnętrza: metalowe płyty bardziej pasują do wnętrza industrialnego, dekoracyjne kratki do mieszkania stylowego. W nowoczesnej aranżacji sprawdzą się za to formy proste i geometryczne.

Zadbaj o to, by zastosowany na obudowie motyw miał w pomieszczeniu kontynuację, nawiązywał w jakiś sposób do dekoracji wnętrza lub umeblowania. Jeśli w umeblowaniu twojego mieszkania stosujesz motyw przecierki – możesz wprowadzić go również na obudowę kaloryfera. Jeśli masz wyłącznie meble z drewna – właśnie ten materiał w odpowiednim odcieniu wybierz do stworzenia osłony.

Drugim aspektem projektu powinna być jego funkcjonalność. W zabudowie kaloryfera możesz sprytnie ukryć schowek, wierzch obudowy może stać się siedziskiem lub półką. Pamiętaj, że zimą przyjemnie jest siedzieć przy źródle ciepła. Obudowa kaloryfera to dobre towarzystwo dla wygodnego pufu lub fotela.

Oprócz aspektów estetycznych i funkcjonalnych, istotne jest również zwrócenie uwagi na materiały i izolację termiczną używane do zabudowy kaloryfera. Wybierając materiały, warto postawić na te, które mają wysoką przewodność cieplną, co pozwoli efektywnie wykorzystać ciepło generowane przez kaloryfer. Metalowe kratki lub perforowane płyty są doskonałym wyborem, ponieważ dobrze przewodzą ciepło, a jednocześnie umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Dla poprawienia izolacji termicznej, można zastosować specjalne maty odbijające ciepło, montowane za kaloryferem, które zapobiegają jego stratom do ściany. W ten sposób ciepło jest kierowane do wnętrza pomieszczenia, poprawiając jego efektywność grzewczą. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać i konserwować zabudowę, aby zapewnić jej długotrwałość i optymalne działanie. Regularne czyszczenie kratek i innych elementów zapobiega nagromadzeniu się kurzu, który może ograniczać przepływ powietrza i zmniejszać efektywność kaloryfera.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...