Jak ułożyć panele podłogowe? Jak samemu ułożyć podłogę?

2024-06-03 0:00

Panele podłogowe oferowane są dzisiaj w najróżniejszych wzorach. Dostępne na rynku panele łączone na zatrzaski znacznie ułatwiły montaż wymarzonej podłogi. Teraz każdy majsterkowicz, mając do dyspozycji kilka niezbędnych narzędzi i trochę czasu może sam bez trudności ułożyć panele podłogowe.

Jak ułożyć panele podłogowe? Jak samemu ułożyć podłogę?

i

Autor: Getty Images

Prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem do montażu należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi:miarę, gumowy młotek, drewniany klocek chroniący panele w trakcie ich dobijania, klocki dystansujące w kształcie klinów, piłę lub pilarkę do docinania paneli.

Same panele również wymagają pewnych zabiegów przygotowawczych. Ze względu na higroskopijność materiałów, z których są wykonane, przed rozpoczęciem pracy zaleca się pozostawienie paneli w paczkach w pomieszczeniu na jakieś dwa, trzy dni. Należy rozciąć folię opakowaniową zapewniając im dostęp powietrza. Okres ten pozwoli wyrównać wilgotność i temperaturę materiału z otoczeniem.

Panele należy układać na równym, wypoziomowanym podłożu, pamiętając o zabezpieczeniu przed wilgocią. Jeżeli podłożem będzie świeża posadzka, trzeba zabezpieczyć ją folią paroizolacyjną, którą układamy na zakład o szerokości 20 cm i łączymy taśmą samoprzylepną. Aby poprawić komfort użytkowania podłogi, na folię warto położyć warstwę wygłuszającą. Jeżeli panele będą układane na starej podłodze, układanie izolacji nie jest konieczne.

Układanie paneli

Przed ułożeniem pierwszego rzędu paneli trzeba zmierzyć pomieszczenie i dobrać głębokość pierwszego rzędu tak, aby ani pierwszy, ani ostatni nie były węższe niż 50 mm. Układanie należy zacząć od rogu pomieszczenia, umieszczając pierwszy panel piórem do ściany. Tak układamy cały rząd, docinając ostatni panel.

Najczęściej stosowanym i najłatwiejszym w wykonaniu rozwiązaniem jest ułożenie podłogi pływającej. Przy takim ułożeniu panele nie stykają się ze ścianami, a szczeliny dylatacyjne szerokości 10-15 mm, utworzone przez włożenie klinów dystansowych pomiędzy ścianę a skrajne rzędy paneli, pozwalają podłodze swobodnie pracować przy zmianach temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Przyciętą  częścią ostatniego panelu w rzędzie rozpoczynamy budowę kolejnego rzędu podłogi.

Każdy rząd zaleca się najpierw zmontować na długość, a następnie dołączyć do ułożonego już fragmentu podłogi. Postępując w ten sposób, należy ułożyć podłogę, docierając do przeciwległej ściany. Może się okazać, że ostatni rząd paneli będzie wymagał docięcia, gdyż będzie za szeroki. Podczas pomiaru wymaganej szerokości pasa paneli trzeba pamiętać, żeby pomiar odległości wykonać na całej długości pomieszczenia. Często ściany nie są proste i odległości w poszczególnych miejscach mogą się różnić.

Montaż listew przypodłogowych

Po ułożeniu ostatniego rzędu pozostaje tylko zamontować listwy przypodłogowe. W przypadku podłogi pływającej listwy mocowane są bezpośrednio do ściany. Można to zrobić z użyciem kleju lub za pomocą uchwytów. Klejenie listew polecane jest w przypadku pomieszczeń o nierównych ścianach, ponieważ ten sposób mocowania eliminuje szczeliny powstające na nierównościach i zapewnia trwałe przyleganie do powierzchni ściany.

Montując listwy na klamry (uchwyty), należy wywiercić otwory w ścianie na wysokości ok. 2 cm od paneli i zamocować w nich klamry. O ile montaż paneli jest czynnością w miarę prostą, montaż listew wymaga dużej wprawy i jest o wiele bardziej skomplikowany.

Warto również pamiętać, że montaż listew przypodłogowych pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Jedną z istotnych zalet jest ukrycie szczelin dylatacyjnych, które muszą zostać pozostawione między panelami a ścianą. Listwy przypodłogowe chronią krawędzie paneli przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz umożliwiają zamaskowanie przewodów elektrycznych lub kabli, które często biegną wzdłuż ścian. Dodatkowo, dostępne są specjalne modele listew z gumowym lub silikonowym paskiem, które zwiększają szczelność i zabezpieczają przestrzenie pomiędzy listwą a podłogą przed wnikaniem kurzu i wilgoci. Przy wyborze listew warto zwrócić uwagę na ich materiał i kolor, aby idealnie komponowały się z panelami i resztą aranżacji wnętrza.

QUIZ o zwierzętach. Czy rozpoznasz 13 ras psów? 13/13 zdobędą prawdziwi znawcy!

Pytanie 1 z 13
1. Na początek łatwizna. Jak nazywa się ta rasa?
Labrador Reriever