Małe mieszkanie wymaga pójścia na kompromisy. Nie oznacza to jednak, że wystrój wnętrza nie będzie efektowny. Dowiedz się jak na niewielkiej przestrzeni dobrze się urządzić.
Małe mieszkanie - jasne barwy
Architekt wnętrz często sięga po stonowaną paletę barw. Powodów jest kilka. Znaczenie ma zarówno stylistyka pomieszczenia, jak i fakt, że jasne kolory pozwalają umiejętnie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia.Planując wystrój wnętrz postawmy na jedną paletę barw. Wyraziste akcenty kolorystyczne traktujmy jedynie jako dopełnienie aranżacji. Urządzona w kolorze bieli, jasnych beży lub gołębich szarości kuchnia, salon czy sypialnia wydadzą się wówczas znacznie bardziej przestronne, niż gdy dominuje w nich czerwień, granat, fiolet bądź ciemna zieleń. Warto pamiętać o tym również przy wyborze podłogi. Niezależnie od tego, czy podoba nam się podłoga drewniana, kafle czy okładziny korkowe zdecydujmy się na jeden typ materiału. Powierzchnia podłogi będzie wówczas motywem przewodnim, spinającym cały zamysł aranżacyjny. Równie ważny jest dobór oświetlenia. Za pomocą kinkietów, punktowych lamp halogenowych lub zestawów diodowych schowanych np. we wnękach na ścianie lub w podwieszanym suficie możemy zaakcentować wybrane elementy wystroju wnętrza oraz optycznie powiększyć przestrzeń. Pamiętajmy, że umiejętne operowanie światłem spotęguje wrażenie przestronności. Przemyślmy również zakup szklanych lub częściowo przeszklonych drzwi wewnętrznych.
Lustra w małym mieszkaniu
Dla podkreślenia przestronności pomieszczenia warto posłużyć się drobną iluzją. Prosty trik aranżacyjny pozwoli podkreślić atuty wnętrza i zakamufluje jego słabe strony.Efekt trójwymiarowości oraz głębi niewielkiego pomieszczenia możemy osiągnąć za pomocą lustra. Ustawmy je w taki sposób, by w odbiciu widoczny był kluczowy element wystroju. Podobne złudzenie zagwarantuje fototapeta. Wybierając motyw mostu, uliczki lub po prostu ciekawe, przestrzenne zdjęcie możemy w prosty sposób optycznie powiększyć wąski przedpokój, małą łazienkę czy kuchnię. Warto podkreślić, że dostępne na rynku tapety winylowe, lateksowe laminowane lub fototapety drukowane bezpośrednio na szkle hartowanym odporne są na działanie wody i różnego rodzaju zabrudzenia. Prostym zabiegiem, który optycznie wydłuży pomieszczenie będzie również ustawienie koło siebie mebli o podobnej wysokości. W jednej linii warto zawiesić także obrazy czy zdjęcia. Taka konsekwencja podkreśli ład i przemyślaną kompozycję wystroju.
Ustaw wszystko na swoim miejscu
W przypadku pomieszczeń o małym metrażu każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które ułatwią nam przechowywanie, porządkowanie i segregowanie rzeczy oraz sprzętów domowych.Podstawą porządku w każdym domu jest pojemna szafa. Wybierzmy taką, która pomieści ubrania, walizki oraz drobny sprzęt sportowy. Pamiętajmy, że mebel ten pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Szafa wykonana z materiałów, takich jak szkło czy lakobel wydaje się „lżejsza” niż drewniana. O dodatkowe centymetry warto powalczyć również w kuchni. Zabudowa kuchni sięgająca samego sufitu da szansę wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Odpowiednie systemy otwierania i wysuwania szuflad zapewnią swobodny dostęp do ich zawartości. Równie praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie pojemnych szuflad pod umywalką w łazience. Schowamy tam kosmetyki, szczotki do włosów, suszarkę, a nawet papier toaletowy.Przestrzeń pod blatem to idealne miejsce, w którym zmieści się zabudowa pralki. Projektanci często zagospodarowują także przestrzeń nad zabudową stelaża WC, wstawiając tam np. szafkę na środki czystości. Jeśli zastosujemy się do powyższych podpowiedzi, aranżacja przestrzeni o niewielkim metrażu nie będzie problemem. Więcej inspiracji dotyczących efektownego urządzania wnętrz znajdziemy na portalu Homebook.pl. Projekty autorstwa profesjonalnych architektów z całego kraju rozbudzą wyobraźnię, zaintrygują i wskażą kierunek, w którym należy podążyć, by małe mieszkanie robiło wielkie wrażenie.
Artykuł opracowany na podstawie informacji prasowej Homebook.pl
Funkcjonalne meble i akcesoria
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy urządzaniu małego mieszkania, są funkcjonalne meble i akcesoria, które łączą w sobie kilka funkcji. Przykładem mogą być rozkładane sofy z pojemnikami na pościel, które w dzień służą jako miejsce do siedzenia, a w nocy jako wygodne łóżko. Ważne jest też korzystanie z mebli wielofunkcyjnych, takich jak stoliki kawowe z dodatkowymi półkami lub stoły jadalniane, które mogą być rozkładane na większe rozmiary podczas przyjęć. W kuchni warto zainwestować w wyciągane blaty, które mogą służyć jako dodatkowa powierzchnia robocza, a w łazience zamontować składane suszarki do ubrań. Użycie takich praktycznych rozwiązań pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i uczynić z małego mieszkania wygodne i funkcjonalne miejsce do życia.