Jak urządzić ślepą kuchnię? Sprawdzone pomysły

2024-05-29 19:25

Kuchnia bez okna, powszechnie znana jako ślepa kuchnia, to znak rozpoznawczy starych budownictw i pamiątka PRL-u. Nie oznacza to jednak, że kuchnia bez okna to pieśń przeszłości. Z aranżacją ślepej kuchni, po dziś dzień borykają się mieszkańcy starych blokowisk. Jak urządzić kuchnię bez okna?

Jak urządzić ślepą kuchnię? Sprawdzone pomysły

i

Autor: Getty Images

Ślepa kuchnia to kuchnia bez okna, po prostu. Małe i ciemne wnętrze bez dostępu światła dziennego, króluje w starych blokowiskach i jest pozostałością po czasach PRL-u. W nowoczesnych wnętrzach, jeśli spotykamy się z aranżacją kuchni pozbawionej okna, to jest to zapewne wnętrze połączone z innym pomieszczeniem – coraz popularniejszy salon z aneksem kuchennym. Co jednak w przypadku mieszkań, którym jako pamiątka po dawnych czasach pozostała ślepa kuchnia? Jak urządzić kuchnię bez okna?

Ślepa kuchnia: efektowna aranżacja kuchni bez okna

Aranżacji kuchni bez okna nie musi być przypadkiem beznadziejnym. Istnieje kilka trików, które pozwolą nam na projekt funkcjonalnego i jasnego wnętrza, które nie będzie przytłaczało wystrojem.

  1. Projekt kuchni bez okna, czyli salon z kuchnią. Jesteś posiadaczem ślepej kuchni? Nie wiesz jak zabrać się za jej aranżację? Po pierwsze, rozważ możliwość połączenia jej z innym wnętrzem, np. aranżację salonu z kuchnią. Jest to niezwykle popularne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli sprytnie obejść problem kuchni bez okna. W starych budownictwach zazwyczaj nie mamy jednak możliwości wyburzenia ścian. Co wtedy? Rozważmy inne sprawdzone rozwiązania.

  2.  Aranżacja ślepej kuchni: jasne kolory to podstawa! W przypadku ślepej kuchni, podstawą aranżacji są jasne kolory. Bez nich nie obejdzie się żaden projekt kuchni pozbawionej okna. W małym i ciemnym wnętrzu postawmy na czystą biel i delikatne kolory w jasnej tonacji. Zasada z wyborem stonowanych, pastelowych kolorów nie ogranicza się jednak tylko do kolorów ścian. Obowiązuje na także w kwestii wyposażenia wnętrza czy podłogi. 

  3. Wyposażenie kuchni bez okna. W przypadku aranżacji kuchni bez okna niemałą rolę odgrywają także meble i sprzęty AGD. Podobnie jak w przypadku ścian, w wyposażeniu kuchni także postawmy na jasne kolory. Optymalnym rozwiązaniem w projekcie kuchni bez okna będą meble z połyskiem, które odbijając światło sprawią, że wnętrze wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Świetnym pomysłem w kwestii wyposażenia kuchni bez okna będą także meble wzbogacone przeszkleniami, które efektownie będziemy mogli podświetlić listwami LED.

  4. Oświetlenie – bez tego ani rusz! Odpowiednie oświetlenie we wnętrzu to połowa sukcesu. Największą rolę odgrywa ono także w projekcie kuchni bez okna. Oświetlenie ślepej kuchni nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga optymalnego rozmieszczenia punktów świetlnych, a także doboru odpowiedniej barwy i nasycenia światła. Pamiętajmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie kilku źródeł światła. Postawmy więc na oświetlenie główne, oświetlenie podszafkowe i dodatkowe – dekoracyjne, które doświetli konkretne strefy we wnętrzu. W kwestii barwy światła pamiętajmy, że w ciemnej powinno mieć ono barwę ciepłą, żółtą. Białe światło będzie wizualnie ochładzało wnętrze.

  5. Imitacja okna w ślepej kuchni: jak to możliwe? Czy kuchnia bez okna może nagle zyskać... okno? Jak najbardziej! A konkretniej – efektowną imitację okna! W tej roli idealnie sprawdzi się np. fototapeta przedstawiająca horyzontalny widok i obraz poszerzający perspektywę. Niewielkie wnętrze możemy także optycznie powiększyć, lokalizując w nim spore lustro.

Szczególnie ważnym aspektem przy aranżacji ślepej kuchni jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Brak okna oznacza, że naturalna cyrkulacja powietrza jest niemożliwa, co może prowadzić do problemów z wilgocią oraz nieprzyjemnymi zapachami. Dlatego niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego, np. wydajnego okapu kuchennego z możliwością podłączenia do przewodów wentylacyjnych. Dodatkowo, warto rozważyć zastosowanie rekuperatora, który umożliwia wymianę ciepłego, zużytego powietrza na świeże, dostarczane z zewnątrz, bez utraty ciepła. Inwestycje w nowoczesne systemy wentylacyjne nie tylko poprawią komfort użytkowania kuchni, lecz także zwiększą jej funkcjonalność i wpłyną pozytywnie na zdrowie domowników.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!
Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...