Jak wybrać zamek do drzwi wejściowych? Zamki do drzwi zewnętrzych centralne, naskrzydłowe, cyfrowe

2024-07-15 19:36

Zamek do drzwi wejściowych to ogromnie istotny element stolarki drzwiowej. Ma on utrudnić złodziejom wtargnięcie do domu lub mieszkania. Musi być też niezawodny w obsłudze. Podpowiadamy, jaki zamek do drzwi zewnętrznych wybrać.

Dobry zamek do drzwi ochroni mieszkanie przed włamaniem

i

Autor: Getty Images

Drzwi trzeba wyposażyć w przynajmniej dwa, dobrej jakości zamki – jeden centralny – zamontowany wewnątrz skrzydła, a drugi pomocniczy – mocowany na skrzydle. Im więcej zamków mają drzwi wejściowe, tym potencjalny złodziej więcej czasu będzie musiał spędzić przy forsowaniu drzwi. Zwiększa się wtedy szansa, że ktoś z sąsiadów go zauważy.

Zamki centralne do drzwi wejściowych

Montuje się je wewnątrz skrzydła drzwi jako zamki główne, najważniejsze. Muszą być zatem najwyższej jakości. Mechanizm zamków centralnych porusza rygle, które mają klinować skrzydło w ościeżnicy, czyniąc go niemożliwym do otwarcia. Wkładkę do zamków centralnych zazwyczaj dokupuje się oddzielnie, podobnie jak klamkę.

Zamki wpuszczane mają możliwość zmiany kierunku obracania kluczem podczas zamykania. Zamek zatrzaskowy zamknie drzwi sam, bez potrzeby używania klucza. Trzeba tylko uważać, by po wyjściu nie zostawić kluczy w domu.

Zamki naskrzydłowe - pomocnicze zamki do drzwi zewnętrznych

To zamki, które przykręca się do płyty skrzydła drzwiowego. Zazwyczaj stosuje się je jako zamki dodatkowe obok zamka centralnego. Większość z zamków naskrzydłowych ma gałkę do otwierania od strony mieszkania i jedną lub dwie zasuwy. Takie zamki mogą być wyposażone w zapornicę, która umożliwia bezpieczne uchylenie drzwi na kilka centymetrów, gdy nie mamy zaufania do osoby stojącej przed wejściem. Popularne i warte polecenia są zamki naskrzydłowe z alarmem lub zamki fabrycznie przystosowane do współpracy z instalacją alarmową rozprowadzoną w domu bądź mieszkaniu. Zamki tego typu mogą mieć czujniki nacisku i uruchamiają alarm gdy nastąpi próba otwarcia drzwi na siłę. Inne mają czujniki otwarcia i reagują na przekręcenie klucza w zamku.

Jeden zamek do wszystkiego

Gdy nie chcesz nosić ze sobą wielu kluczy – innego do drzwi, innego do furtki, jeszcze innego do garażu, zapytaj w sklepie o system Multi Key. Pozwala on na programowanie wkładek. Będą one wtedy obsługiwały klucze kilku domowników, jednak nie koniecznie wszyscy zyskają dostęp do wszystkich zamków. Na przykład klucz dzieci otworzy furtkę i drzwi wejściowe, ale nie będą już pasował do wkładki w zamku garażowym. Klucz rodziców (klucz centralny) będzie natomiast otwierał wszystkie zamki.

Nowoczesne zamki do drzwi wejściowych

  • Zamki cyfrowe – otworzą drzwi dopiero po wpisaniu kodu. Są już popularne w biurach i innych instytucjach. Kto wie, czy niebawem staną się standardem także w domach i mieszkaniach.
  • Zamki biometryczne – do niedawna znałeś je tylko z filmów s-f, później z filmów szpiegowskich. Dziś są już do kupienia. Mowa o zamkach, które znają nasze linie papilarne. Wystarczy przytknąć palec w odpowiednie miejsce i gdy zamek rozpozna „swojego”, wpuści cię do środka. Gubienie kluczy stanie się przeszłością.

Zamki z kluczem przekodowującym

Niektóre wkładki do zamków sprzedawane są wraz z tak zwanym kluczem przekodowującym. Gdy zgubimy klucze, zapasowy klucz nie dość, że pozwoli ci dostać się do domu, to dodatkowo przeprogramuje wkładkę, tak, że złodziej, który znalazł lub ukradł klucz poprzedni, nie zdoła się już nim posłużyć.

Oprócz tradycyjnych zamków mechanicznych, coraz większą popularnością cieszą się zamki inteligentne, sterowane z poziomu smartfona czy systemu smart home. Zamki takie oferują funkcje zdalnego otwierania i zamykania drzwi, powiadomienia na telefon o próbach nieautoryzowanego dostępu, a także możliwość nadawania tymczasowych kodów dostępu, co jest niezwykle przydatne np. dla dostawców czy opiekunów zwierząt. Dzięki integracji z innymi elementami inteligentnego domu, zamki mogą współpracować z kamerami monitoringu, systemami oświetlenia czy alarmami, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa całego domu. Dla osób ceniących sobie nowoczesne technologie i komfort, to rozwiązanie może okazać się idealnym wyborem.