Osadzenie zlewu kuchennego można wykonać samemu. Zanim jednak zaczniemy działać, zapoznajmy się z podstawowymi zasadami montażu. Sposób montażu zlewozmywaka jest jednak uzależniony od jego rodzaju.
Zlew nakładany
Najmniej pracy wymaga osadzenie zlewu nakładanego, inaczej modułowego. Jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się go bezpośrednio na szafce (bez blatu), a dokładniej – nakłada na jej boki i przykręca do szafki wkrętami. Taki zlewozmywak przykrywa więc szafkę w całości. Wymiary zlewozmywaków nakładanych są dostosowane do wymiarów typowych szafek kuchennych, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z ich dopasowaniem. Na rynku znajdziemy również zlewozmywaki nakładane z wyeksponowanym, często ozdobnym frontem.
Zlewozmywak wpuszczany w blat
Dużą popularnością cieszą się zlewozmywaki przeznaczone do wbudowania (wpuszczane w blat). Umieszcza się je w otworze wyciętym w blacie i stabilizuje jego położenie specjalnymi klamrami. Górną część klamry zaczepia się w otworze wyfrezowanym w kołnierzu zlewozmywaka, dolną – opiera o spód blatu. Obie części łączy się wkrętem, który zaciska klamrę i unieruchamia zlewozmywak. Zlew opiera się wówczas o niego krawędzią. Wśród tego typu zlewów są też modele, które montuje się na równi z blatem, oznaczane symbolem RB. Otwór pod taki zlew powinien być niemal identyczny z wymiarami zlewozmywaka.
Zlewozmywak podwieszany
Zlewy podbudowywane, czyli podwieszane, montuje się w wycięciu blatu od dołu. Dzięki temu ma on jednolitą powierzchnię wokół zlewozmywaka. Wadą tego rozwiązania jest skomplikowany montaż, który najlepiej powierzyć fachowcom. Ponadto, wybierając zlew podwieszany, należy pamiętać, że blat musi być wykonany z granitu lub konglomeratu (czyli z materiałów nienasiąkliwych). W tym zlewozmywaku nie ma bowiem ociekaczy ani fryzów, zatem rozchlapana woda znajdzie się bezpośrednio na blacie, który musi być na nią odporny. Taki zlewozmywak mocuje się do blatu zwykle za pomocą kołków, specjalnych zacisków lub zapinek.
Zlewozmywak zintegrowany
Zlewozmywaki zintegrowane, będące nowoczesnym rozwiązaniem w kuchniach, są wykonane z tego samego materiału co blat, co sprawia, że tworzą z nim jednolitą powierzchnię. Zazwyczaj są one produkowane na zamówienie z kompozytów kwarcowych, granitu czy konglomeratów, co pozwala na idealne dopasowanie zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Montaż zlewozmywaka zintegrowanego jest procesem wymagającym, ponieważ wymaga precyzyjnego formowania i montażu, najlepiej w wykonaniu doświadczonych fachowców. Dzięki temu rozwiązaniu, eliminowane są problematyczne miejsca, w których mógłby zbierać się brud, co ułatwia utrzymanie czystości. Wybór tego typu zlewozmywaka zapewnia także lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, dzięki czemu kuchnia wygląda elegancko i jest bardziej funkcjonalna przez dłuższy czas.