Jak zbudować dom szybciej? Jak przyspieszyć budowę domu? PORADY

2024-06-03 2:39

Dostępność najnowocześniejszych materiałów, łatwość uzyskania kredytu oraz większa niż kiedyś kultura techniczna sprawiają, że czas budowy coraz bardziej się skraca. Dziś budowa trwająca 2 miesiące nie jest żadnym kuriozum. Zobacz, jak budować szybciej.

Jak zbudować dom szybciej? Jak przyspieszyć budowę domu? PORADY

i

Autor: Getty Images

Szybka budowa kojarzy się głównie z różnymi formami prefabrykacji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że wznosząc dom w sposób tradycyjny, również można osiągnąć niezłe tempo. Wystarczy wykorzystać niektóre nowoczesne materiały i rozwiązania techniczne, zmniejszające przestoje do niezbędnego minimum. Pójść na skróty możesz na każdym etapie budowy.

Szybsza budowa domu: nowe technologie

Szybki montaż zapewnia technologia szkieletowa (czyli tak zwane domy kanadyjskie). Budynki takie stawia się w oparciu o drewniany lub stalowy szkielet. Między jego elementami umieszczane jest ocieplenie, najczęściej z wełny mineralnej. Okładzinę wewnętrzną i zewnętrzną stanowią płyty (OSB, MFP, cementowo-włóknowe, gipsowo-włóknowe, gipsowo-kartonowe). Budynki takie wznosi się szybko, bez konieczności prowadzenia tak zwanych mokrych prac. Jeśli wolisz dom murowany, to pamiętaj, że szybciej go wybudujesz, jeśli sięgniesz po bloczki lub pustaki zapewniające ścianom taką izolacyjność termiczną, żeby nie trzeba było ich dodatkowo ocieplać. Nadają się do tego odpowiednio duże bloczki z betonu komórkowego, pustaki keramzytobetonowe i te z ceramiki poryzowanej. Murowane działówki możesz zastąpić lekkimi ścianami o konstrukcji szkieletowej, co także odrobinę przyśpieszy proces budowy.

Jak szybciej wznieść fundamenty?

Do budowy fundamentów zastosuj bloczki. Murowanie jest bowiem szybsze od betonowania. Jeśli jednak z jakichś względów wymagana będzie konstrukcja monolityczna, zamów beton w wytwórni. Poczciwą betoniarkę zastąpi więc betonowóz zwany powszechnie „gruszką”, a uzupełni pompa, aplikująca mieszankę betonową dokładnie w to miejsce, gdzie jest oczekiwana. Wśród rozwiązań skracających czas nie można nie wspomnieć o szalunkach przestawnych. Stosując je, unikasz mozolnego zbijania tradycyjnych deskowań do betonowania ścian fundamentowych lub piwnicznych. Zużywasz też mniej cennego drewna. Szalunki takie można wypożyczyć. Niektóre projekty zakładają, że dom ma stanąć na fundamencie płytowym. W takim przypadku również można uniknąć betonowania. Wystarczy zamówić gotowe płyty fundamentowe – zwykłe lub takie, które mają instalację grzewczą.

Półprefabrykaty skracają czas budowy

Jeśli zastosujesz gotowe elementy konstrukcyjne – prefabrykowane nadproża, płyty stropowe, schody – budowa potoczy się szybszym tempem. Zwolnią cię one z konieczności czaso- i pracochłonnego betonowania.

Gotowy dach

Chcesz przyśpieszyć finał budowy - zamów wiązary dachowe, czyli gotowe elementy więźby, montowane w fabryce na podstawie projektu, dowożone na budowę i ustawiane przy użyciu dźwigu. Taka budowa konstrukcji dachowej potrwa krócej, niż gdybyś zlecił ją cieślom. Do dachów przeznaczone są także panele warstwowe. Składają się one z warstwy termoizolacji obłożonej obustronnie twardą płytą drewnopochodną. Po przytwierdzeniu do więźby zapewniają jej solidne ocieplenie, wykluczające możliwość powstawania mostków termicznych oraz równy podkład pod pokrycie dachowe.

Szybsze wykańczanie wnętrz: jak to osiągnąć?

Wykańczanie wnętrz kojarzy się z licznymi, mokrymi pracami.  Są na szczęście także materiały montowane „na sucho” lub z wykorzystaniem niewielkich porcji zaprawy. Należą do nich wszelkiego rodzaju płyty do wykańczania ścian, sufitów i podłóg we wnętrzach. Do ścian i sufitów montuje się je za pośrednictwem stalowego lub drewnianego rusztu nośnego, a na stropach układa bezpośrednio lub na warstwie suchej podsypki. Różne warianty płyt gipsowych wymagają co prawda spoinowania z zastosowaniem zapraw, ale czas na ich schnięcie jest nieporównywalnie krótszy do czasu wiązania tradycyjnych tynków.

Coraz więcej materiałów budowlanych i wykończeniowych oferowanych jest w postaci gotowej do zastosowania. Fabrycznie przygotowane masy konkurują z zaprawami, które trzeba samemu rozrabiać, przestrzegając proporcji proszku i wody. Wystarczy też zastosować tynki do nanoszenia jednowarstwowego zamiast trójwarstwowych; wybrać drobnoziarnisty tynk gipsowy, żeby nie trzeba już było robić na nim gładzi; kupić płytki ceramiczne układane bez potrzeby spoinowania (rektyfikowane).

Nawet popularne panele podłogowe (zarówno laminowane, jak i te z prawdziwego drewna) skracają trochę prace wykończeniowe, bo po ułożeniu w żaden sposób nie trzeba ich już wykańczać. Odpada więc cyklinowanie i lakierowanie, charakterystyczne dla posadzek z litego drewna.

Nowoczesne technologie czynią wiele trudnych prac łatwiejszymi i co za tym idzie, zabierającymi mniej czasu robotnikom. Między innymi z tego względu coraz więcej ekip tynkarskich zaopatruje się w agregat, czyli urządzenie do maszynowego nanoszenia tynku na ściany lub sufity. Agregat sam rozrabia suchą zaprawę z wodą i wystrzeliwuje gotową masę na wykańczaną powierzchnię. Wystarczy ją później tylko wygładzić. Podobnie działa tak zwany miksokret, który znacznie przyśpiesza wykonywanie wylewek podłogowych. Idąc tym tropem, można polecić jeszcze kilka rozwiązań przyśpieszających prace, na przykład tapety natryskowe lub pistolety do nanoszenia farby.

Elewacje na sucho

Podczas wykańczania elewacji można zrezygnować z tradycyjnych wyrobów chemii budowlanej i wybrać materiały do układania „na sucho”. Tynki zastąpisz tu z powodzeniem oblicówkami drewnianymi lub winylowymi albo bloczkami betonowo-kamiennymi, czy też specjalnymi płytkami mocowanymi do rusztu.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem skracającym czas budowy są systemy modułowe. Domy modułowe, składające się z gotowych segmentów, mogą być montowane na placu budowy w ciągu kilku dni. Segmenty te są fabrycznie przygotowane, co oznacza, że zawierają już instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz wykończenia wewnętrzne. Dzięki temu montaż na miejscu polega głównie na połączeniu modułów i podłączeniu ich do zewnętrznych sieci. Systemy modułowe charakteryzują się wysoką precyzją wykonania, co minimalizuje błędy montażowe i związane z nimi opóźnienia. Ponadto, moduły są często produkowane z ekologicznych materiałów, co dodatkowo czyni je atrakcyjnymi dla inwestorów szukających zrównoważonych i szybkich rozwiązań budowlanych.

QUIZ. Pamiętasz te przedmioty z czasów PRL?

Pytanie 1 z 15
1. Na poniższym zdjęciu widzimy:
Frania