Jak zbudować dom w ciągu jednego roku? Czy to możliwe?

2024-05-30 1:04

Możliwe. Nowy dom może być gotowy do zamieszkania nawet po 24 godzinach. Wszystko zależy od tego, co mamy, czego oczekujemy i na co nas stać.

Jak zbudować dom w ciągu jednego roku? Czy to możliwe?

i

Autor: Getty Images

Najpierw trzeba uściślić, co znaczy „zbudować dom”. Jeśli to tylko postawienie budynku, to rzeczywiście – można go mieć bardzo szybko, nawet we wspomniane 24 godziny. Jeśli „zbudować dom” odnosi się do etapu: od kiełkującego w naszej głowie pomysłu i szczerej chęci budowy domu do realizacji – rok nie wystarczy. Ale może wystarczyć, gdy wszystkie „domowe” przemyślenia mamy za sobą, a działka leży i kusi. W takiej sytuacji rok może wystarczyć, pod warunkiem że do budowy zabierzemy się z głową, harmonogramem i konsekwencją.

Gdzie ucieka czas?

Samo postawienie budynku nie jest żadnym problemem, bo są dostępne technologie pozwalające zrobić to naprawdę szybko. Czasożerne i streso- i kłótniogenne są: wstępne ustalenia z architektem dotyczące tego, jaki ma być dom (projekt indywidualny), wybór projektu gotowego, papierologia budowlano-instalacyjna, doprowadzenie instalacji do budynku, nasze niezdecydowanie niekiedy wymuszające zmianę materiałów i sposobu wykończenia już po zatwierdzeniu ostatecznej wersji projektu, a nawet w trakcie budowy domu. I najważniejsze – pieniądze. Jeśli chce się budować dom, trzeba mieć za co. Jeśli chce się zbudować go szybko, trzeba mieć całą potrzebną kwotę. I muszą to być pieniądze realne, a nie wirtualne. Nie znaczy to, że domy budowane szybko są droższe od tych budowanych w sposób tradycyjny. Po prostu podczas ich realizacji płatności nie da się rozwlec w czasie.

Najszybsze technologie budowy

Przy założeniu, że mamy załatwione wszystkie sprawy formalne i gotowe fundamenty, dom powstanie najszybciej, gdy będzie budowany:

  • z drewnianych bali. Zależnie od wielkości domu jego budowa do stanu surowego zamkniętego będzie trwała kilka tygodni. Z wykończeniem pozwalającym na zamieszkanie – kilkanaście tygodni. Sprawna ekipa jest w stanie wykonać całość już w trzy miesiące.

  • w szkielecie drewnianym. Podobnie jak w przypadku domu z bali.

  • w technologii prefabrykatów. Budowa (postawienie na fundamentach) domu w takiej technologii będzie trwała nie dłużej niż kilka dni. Z wykończeniem pozwalającym na zamieszkanie – kilka tygodni. Tak naprawdę dom budowany jest w fabryce (trwa to od miesiąca do kilku, zależnie od tego, jaki projekt wybraliśmy, w jakim standardzie wykończenia ma być dom, z jakich prefabrykatów powstaje, do jakiego stanu firma oferuje jego budowę, np. czasem trzeba zbudować dach, wynajmując inną ekipę, czasem dach wymaga tylko pokrycia). Na plac budowy dom przyjeżdża gotowy do złożenia. Może mieć nawet zamontowane okna i wyprowadzone wszystkie instalacje.

  • ze ścian z betonowym rdzeniem. Ten system budowy polega na użyciu deskowania traconego, z którego najpierw powstaje forma, którą wypełnia się betonem. W ten sposób powstają ściany zewnętrzne i wewnętrzne, pozostałe elementy domu (fundamenty, dach, stropy, instalacje, niekiedy ocieplenie) trzeba wykonać we własnym zakresie. Postawienie ścian zajmie kilka dni, reszta – zależnie od przyjętego harmonogramu prac.

  • jako dom modułowy. Budynek niemal w całości powstaje w fabryce – konstrukcja i elementy wykończenia, a nawet wyposażenia. Elementy mają kształt modułów (sześcianów o kilku standardowych wymiarach), które firma przywozi na plac budowy i ustawia na fundamencie. Ten rodzaj domów można montować także na  dachach istniejących budynków (nadbudowa), pod warunkiem, że stropy wytrzymają obciążenie i otrzymamy wymagane pozwolenia. Dom modułowy można też posadowić na wodzie (wymagana własność akwenu lub prawo do budowy uzyskane od jego właściciela bądź dysponenta). Ponadto domy modułowe można przemieszczać, demontować i montować ponownie w innym miejscu.

  • jako dom z betonowego płótna. Co prawda technologia ta jest wykorzystywana w sytuacjach ekstremalnych, a domy powstają w miejscach gdzie działają organizacje pomagające ofiarom klęsk żywiołowych i uchodźcom (właśnie z powodu czasu, jaki potrzeba na postawienie trwałego, odpornego na ekstremalne warunki atmosferyczne budynku). Ale jeśli zależy nam na czasie, to… w dobę można mieć sterylny, niepalny, nienagrzewający się od słońca i zamykany na klucz domek o pow. 54 m2, który postoi 10 lat. Na dodatek sami możemy go sobie zbudować, bo budowa ogranicza się do „rozbicia namiotu”, napompowania go, polania wodą i poczekania 24 godziny, aż warstwa betonu, zwiąże i stwardnieje.

Planowanie finansowe i nadzór budowlany

Oprócz wyboru technologii budowy kluczowym elementem wpływającym na tempo realizacji projektu budowlanego jest dokładne planowanie finansowe oraz efektywny nadzór budowlany. Kosztorys budowy domu powinien być precyzyjnie określony na etapie planowania, uwzględniając możliwe odchylenia cen materiałów i robocizny. Warto również przewidzieć rezerwę finansową na nieprzewidziane wydatki. Skuteczny nadzór budowlany pozwala monitorować postępy prac i zgodność z harmonogramem, co jest kluczowe, aby zminimalizować ryzyko opóźnień. Regularne spotkania z wykonawcami oraz kontrola jakości wykonywanych prac są nieodzowne. Profesjonalny inspektor nadzoru budowlanego może wychwycić ewentualne problemy na wczesnym etapie, co pomaga uniknąć kosztownych poprawek i przyspiesza proces budowy.

Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]
Pytanie 1 z 17
Psy pocą się poprzez
Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]