Jak zrywać tapety?

2024-05-28 13:06

Marzą ci się nowe tapety ścienne? A może chcesz zrobić malowanie ścian, ale na razie masz szpetne tapety? W takim razie pozbądź się ich. Nie musisz do tego wcale zatrudniać fachowców. Do usuwania tapet ściennych nadaje się każdy. Oto jak to zrobić.

Jak zrywać tapety?

i

Autor: Getty Images

Znudził ci się kolor tapet i marzysz o gładkich, pomalowanych ścianach, a może zaczęły odchodzić od ściany płatami? Mówimy jak skutecznie zrywać tapety ze ścian! Sposób na to nie jest trudny, aczkolwiek wymaga nieco pracy, dokładności i cierpliwości.

Tapety ścienne nie gryzą

Zazwyczaj na polskich ścianach układane były i są tapety papierowe, czyli bardzo cienkie i kruche. Tak jak każda kartka papieru, również tapeta papierowa nieumiejętnie usuwana będzie się rwać. Aby tego uniknąć należy odpowiednio się przygotować. Wystarczy w tym celu wiadro, wałek malarski lub pędzel (np. ławkowiec, czy bardzo szeroki), woda oraz odrobina płynu do zmywania. Można również zaopatrzyć się w specjalny środek do usuwania tapet. Pierwszym krokiem w procesie zrywania tapet jest bardzo dokładne zmoczenie całej ściany. Wodę zmieszaną ze środkiem nanosimy właśnie wałkiem lub pędzlem dotąd, aż cała ściana będzie naprawdę mokra i wilgotna. Następnie – szpachelką – delikatnie trzeba podważać brzeg tapety i ciągnąć. Musimy robić to delikatnie, aby odchodziły jak największe płaty tapety ściennej. W ten sposób usuwamy duże części tapety, a być może nawet całe arkusze. Jeżeli tapeta się rwie oznacza to, że nie jest wystarczająco wilgotna i trzeba ją jeszcze raz zmoczyć.

Malowanie ścian... wodą – to podstawa

Nawet najlepiej zmoczona ściana nie gwarantuje nam, że uda nam się usunąć idealnie całe arkusze. Zazwyczaj pozostają fragmenty, które należy z wyczuciem i dokładnie usuwać szpachelką metalową. Czemu z wyczuciem? Ponieważ szpachelka może zarysować ścianę – jeżeli tak się stanie, wówczas trzeba będzie uzupełnić ubytki. Ten etap prac jest najbardziej czasochłonny, ponieważ tapety mogą – np. przy wysokiej temperaturze – szybko wyschnąć. Dla pewności warto wręcz ponownie wykonać malowanie ścian wodą ze środkiem zmiękczającym. 

Ostatnim etapem zrywania tapet jest usuwanie bardzo małych fragmentów tapety, pozostałości kleju i przygotowanie podłoża do położenia nowej warstwy materiału wykończeniowego. Trzeba całą ścianę przemyć bardzo dokładnie przemyć szmatką lub pędzlem, uzupełnić ubytki oraz całość dokładnie wyszlifować papierem ściernym.

Trzeba nadmienić, że proces zrywania tapet jest nieco inny w sytuacji, kiedy na ścianach mamy tapety grube, np. winylowe. Wówczas musimy mieć wałek z kolcami, wykonać na całej powierzchni tapet bruzdy i otwory, w które wniknie woda ze specjalnym płynem zmiękczającym klej. Resztę czynności należy wykonywać identycznie.

W przypadku usuwania tapet winylowych, istotnym krokiem jest również dbanie o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Tapety winylowe mają tendencję do zatrzymywania wilgoci, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, jeśli nie będzie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Przedstawienie wentylacji jako istotnego elementu nie jest bezpodstawne – odpowiednie przewietrzenie pomieszczenia zapobiega nie tylko problemom zdrowotnym, ale także pozwala na szybsze schnięcie ścian po usunięciu tapety, co z kolei przyspiesza cały proces remontu. Dobrym pomysłem jest także użycie osuszacza powietrza, który pomoże w utrzymaniu niskiej wilgotności w trakcie i po takiej operacji. Efektywna wentylacja znacząco ułatwia również przyszłe prace wykończeniowe, jak na przykład gruntowanie czy malowanie, zapewniając lepszą przyczepność nowych powłok na ścianie.

Samojed, a może border colie? Czy rozpoznasz te psy? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa ten pies?
Samojed