Jaką farbę wybrać do malowania wnętrz?

2024-05-28 8:03

Szeroki wybór farb do malowania wnętrz pozwala na atrakcyjne aranżowanie każdego pomieszczenia. Do wnętrz najczęściej stosowane są farby dyspersyjne (tzw. emulsyjne). Jaki rodzaj i kolor farby wybrać, aby sprawdziła się w twoim mieszkaniu?

Jaką farbę wybrać do malowania wnętrz?

i

Autor: Getty Images

Farby emulsyjne

Powszechnie stosowane farby na ściany i sufity to farby na bazie tworzyw sztucznych. Składniki tych farb nie są w nich rozpuszczone – jak np. w lakierach – lecz stanowią zawiesinę. Bardzo drobne cząsteczki unoszą się w wodzie, stanowiącej główny składnik farby, nie ulegając przy tym osadzeniu lub oddzieleniu. Na rynku dostępne są tzw. emulsje płynne – farby gotowe do użycia. Ich ważną cechą jest odporność na czynniki mechaniczne, np. na ścieranie, zmywanie, a nawet szorowanie. Inną cechą, która decyduje o jakości farby, jest wydajność. Kupując tanią farbę emulsyjną, często trzeba nakładać ją kilkukrotnie, zanim uzyska się właściwe krycie. Droższe farby, kryjące już po nałożeniu jednej warstwy, pozwalają zaoszczędzić na robociźnie. Wadą tych farb jest konieczność zabezpieczenia mebli i podłogi przed ewentualnym zabrudzeniem, gdyż podczas malowania łatwo się rozpryskują i kapią. Niebezpieczeństwo rozprysków eliminują farby tiksotropowe. Mają one gęstszą konsystencję i kryją lepiej niż zwykłe farby emulsyjne. Jako rozwinięcie farb emulsyjnych coraz częściej oferowane są farby żelowe, o konsystencji galarety. Prawie wcale nie kapią, nawet przy malowaniu sufitu, a jednocześnie bardzo dobrze się je rozprowadza. Są one dość drogie, ale ich stosowanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu – nie trzeba zabezpieczać mebli i wystarczy jednokrotne malowanie.

Paleta barw

Kolorystyka farb emulsyjnych jest praktycznie nieograniczona. Palety kolorów producentów są bardzo rozbudowane. Nawet jeżeli nie można znaleźć odpowiedniego odcienia farby, zawsze można kupić białą, zmieszać ją z pigmentem w interesującym nas kolorze i uzyskać barwę o odpowiednim nasyceniu. Stosując gotowe farby można bez problemu dokupić kolejne opakowania i mieć pewność, że kolor będzie identyczny. Natomiast w przypadku farb specjalnie mieszanych, trzeba sporządzić odpowiednią ilość, ponieważ uzyskanie po raz kolejny identycznej barwy może okazać się niemożliwe.

Połysk powłoki

Ostateczny efekt malowania ściany lub sufitu zależy także od stopnia połysku powłoki, uzyskanej po pokryciu farbą. Standardowe farby emulsyjne mają po wyschnięciu powierzchnię matową o nieregularnej drobnej strukturze, odbijającej światło we wszystkich kierunkach. Jeżeli emulsja po wyschnięciu tworzy stosunkowo gładką powierzchnię, to ma ona tzw. jedwabisty połysk. W tym przypadku światło odbijane jest pod różnymi kątami, ale mniej chaotycznie niż w przypadku powłok matowych. Natomiast jeśli sucha powłoka tworzy lustrzanie gładką powierzchnię, to określane jest to mianem wysokiego połysku. Wtedy światło odbijane jest w jednym kierunku.

Jak dobrać kolor farby?

Na efekt przestrzenny pomieszczenia duży wpływ ma odpowiedni dobór kolorów. Jasne odcienie powiększają optycznie małe wnętrza, a ciemne i ciepłe kolory sprawiają, że duże pomieszczenia stają się przytulniejsze. Ciemny kolor sufitu obniża optycznie wysokie pomieszczenia. I odwrotnie – do malowania sufitów w niskich pomieszczeniach należy zdecydowanie wybierać jasne kolory. W ten sposób można kolorem zatuszować architektoniczne niedostatki.

Bezpieczeństwo i ekologia

Wybierając farby emulsyjne, warto także zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wiele nowoczesnych farb emulsyjnych produkowanych jest zgodnie z surowymi normami jakości, które ograniczają zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Farby o niskiej zawartości LZO są mniej szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z alergiami i dzieci, a także mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo, na rynku dostępne są farby emulsyjne z certyfikatami ekologicznymi takimi jak EU Ecolabel, które potwierdzają ich przyjazność dla środowiska. Alternatywnie, można wybierać farby na bazie naturalnych składników, takich jak farby wapienne lub gliniane, które również są coraz bardziej popularne wśród świadomych ekologicznie konsumentów. Warto zwrócić uwagę na etykiety produktów i wybierać te, które spełniają wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...