Jakie kleje do jakich płytek? [SPRAWDZONE RADY]

2024-06-02 22:05

Niegdyś, zanim glazurnik przystąpił do przyklejania kafelków, musiał samodzielnie przygotować zaprawę klejącą. Dziś nikt już nie zadaje sobie tyle trudu. W sprzedaży jest wiele gotowych zapraw, na tyle tanich, że własnoręczne ich przygotowywanie przestało być opłacalne.

Jakie kleje do jakich płytek? [SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Zaprawy klejące do płytek zawierają cement. Do jednych używany jest cement szary, inne mają w swym składzie szlachetniejszy cement biały. Pozostałymi składnikami są: wypełniacze mineralne – umożliwiające układanie zaprawy grubszą warstwą; polimery – zapewniające zaprawie dobrą plastyczność i modyfikatory – odpowiedzialne między innymi za szybkość wiązania. W sprzedaży można znaleźć także dwuskładnikowe kleje poliuretanowe. Pełnią one dodatkową funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Są przy tym o wiele droższe od zapraw klejących. Niektóre firmy oferują również kleje w postaci gotowej do użycia pasty.

Kleje do glazury, terakoty i mozaiki

Do ich produkcji wykorzystywany jest cement szary. Używa się ich do przyklejania ściennych i podłogowych płytek ceramicznych o standardowych wymiarach. Można nimi mocować również mozaikę porcelanową. Nadają się głównie na podłoża nieodkształcalne.

Kleje do gresu i klinkieru

Polecane są do klejenia płytek o małej nasiąkliwości. Mają dużą siłę wiązania. Przeważnie nadają się też do przyklejania glazury i terakoty. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Kleje do kamienia

Ich głównym składnikiem jest cement biały. Można je więc śmiało stosować do płytek z kamieni, które są wrażliwe na przebarwienia. Polecane są szczególnie do marmurów, a także do innych kamieni naturalnych i sztucznych. Można nimi oczywiście przyklejać także tradycyjne płytki, ale jest to nieopłacalne. Kleje do kamienia charakteryzują się dużą siłą wiązania i wysoką elastycznością. Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz.

Kleje uniwersalne

Takich jest w sprzedaży najwięcej. Przeznaczone są do klejenia wielu rodzajów płytek ściennych i podłogowych. Większością z nich można kleić glazurę, terakotę oraz płytki gresowe i klinkierowe. Polecane są również do płytek z kamieni naturalnych, które nie są podatne na przebarwienia. Wszystkie można stosować wewnątrz i na zewnątrz domu. Często są mrozo- i wodoodporne. Wiele z nich jest przeznaczonych do klejenia płytek na podłogach ogrzewanych.

Do grubych i cienkich warstw

Z większości zapraw klejących można wykonać warstwę klejącą grubości od 1 do 8 mm. Warunkiem jest jednak równe podłoże, najlepiej świeży tynk, ściana murowana na pełną spoinę, podłoga wykończona masą samopoziomującą. W przypadku podłoży o znacznych nierównościach warto zastosować zaprawę klejącą, którą można nakładać na grubość 15-20 mm. Niweluje ona różnice poziomów i wypełnia rysy oraz niewielkie ubytki.

W przypadku wyboru zaprawy klejącej warto również zwrócić uwagę na czas otwarty, czyli maksymalny czas, jaki można przeznaczyć na korektę położenia płytek po nałożeniu kleju. Czas otwarty wynosi zazwyczaj od 20 do 30 minut, jednak w specjalistycznych klejach może być dłuższy lub krótszy. Jest to istotne, szczególnie przy pracy na większych powierzchniach, gdzie precyzyjne dopasowanie płytek wymaga więcej czasu. Ponadto, na rynku dostępne są kleje szybkowiążące, które skracają czas schnięcia płytek nawet do kilku godzin, co jest nieocenione w sytuacjach wymagających szybkiego użytku danej powierzchni. Warto również pamiętać o kluczowym aspekcie – wybierając klej, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w miejscu aplikacji, w tym temperaturę i wilgotność, aby zapewnić optymalne warunki wiązania i trwałość wykonanego montażu.

Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Psy pocą się poprzez
Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]