KOLORY W ŁAZIENCE. Jak ożywić lub ocieplić BIAŁĄ ŁAZIENKĘ?

2024-05-28 19:57

Biała łazienka nie musi być zimna i surowa. W zależności od odcienia bieli można ją ocieplić lub ożywić . Wystarczy zastosować elementy wykończeniowe i dekoracyjne w odpowiednich barwach. Do takich zmian nie potrzebujemy ekipy remontowej. Wiele rzeczy możemy poprawić sami.

KOLORY W ŁAZIENCE. Jak ożywić lub ocieplić BIAŁĄ ŁAZIENKĘ?

i

Autor: Getty Images

Łazienka cała w bieli dobrze wygląda tylko wtedy, gdy wszystko w niej jest w jednym odcieniu. Jeśli chociaż jeden element będzie się wyróżniał, to zepsuje on cały urok eleganckiego, optycznie powiększonego wnętrza. Ale biała łazienka (nawet łazienka w bloku z wielkiej płyty) nie musi być wręcz mroźna. Jeśli wybierzemy wyłącznie cieplejsze odcienie bieli (np. kremowy, delikatnie piaskowy), to klimat wnętrza będzie już bardziej przyjazny.

Białe dodatki do łazienki

Jeśli chcemy ocieplić i ożywić białą łazienkę, wcale nie musimy wprowadzać do wnętrza innych braw. Wystarczy w białym wnętrzu zastosować drewniane lub wiklinowe wykończenia i dodatki. Te pomalowane na biało, dobrze będą wyglądały w zestawieniu z bardzo zimną bielą, a te o naturalnych odcieniach, z kremową. Właściciele dużej łazienki mogą zdecydować się na biały lub szary kamień. Jednak przy tym wariancie zachowajmy umiar. Wówczas łazienka będzie miała elegancki, wręcz wyrafinowany charakter. Jednak białą łazienkę (nawet jeśli np. umywalka ma inny odcień niż płytki na ścianie) najlepiej ożywić poprzez wprowadzenie do niej innego koloru lub nawet kolorów.

Ciepło w łazience

Jeśli nie chcemy, by nasza łazienka przypominała laboratorium, zdecydujmy się na ciepłe barwy (żółty, pomarańczowy, czerwony). Wystarczy jedną ścianę wyłożyć płytkami (czy pomalujemy) o takich kolorach, by w łazience zawitał pozytywny nastrój. W ożywiających barwach mogą być też same dodatki (kubeczki na szczotki, ręczniki, a nawet deska sedesowa). Jednak już nie sama ceramika – ta lepiej, by pozostała w bieli. Wówczas unikniemy zagrażającego w tym momencie kiczu.

Zimno w łazience

Jeśli nie lubimy ciepłych, wręcz rozgrzewających barw, to zdecydujmy się na zimne odcienie. Wówczas utrzymamy chłodny klimat wnętrza. W tym przypadku mamy do wyboru: fiolet, niebieski, zieleń. Jednak z ciemnymi odcieniami tych barw trzeba uważać, bo optycznie pomniejszają wnętrze. Zatem w małych łazienkach (np. łazienka w bloku z wielkiej płyty) pozbawionych okien lepiej nie stosować ich na większych powierzchniach, tylko na niewielkich partiach (np. jako tło dla umywalki) lub jedynie jako dodatki albo wykończenia (np. fugi).

Białą łazienkę można ożywić również światłem. W dużych pomieszczeniach dobrze będą prezentowały się designerskie lampy łazienkowe lub sufitowe. W mniejszych sprawdzi się oświetlenie punktowe oraz lustra z oświetleniem.

Warto także zastanowić się nad zastosowaniem roślin w białej łazience, aby nadać jej bardziej naturalny i ożywiony wygląd. Rośliny doniczkowe o zielonych liściach kontrastują z bielą, dodając wnętrzu świeżości i naturalnego uroku. Rośliny takie jak paprocie, storczyki czy sukulentki dobrze znoszą wilgotne środowisko łazienki i nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji. Jeśli łazienka nie ma dostępu do naturalnego światła, można rozważyć użycie roślin sztucznych, które również wprowadzą zielony akcent, nie obciążając przy tym domowych obowiązków. Rośliny mogą być umieszczone na półkach, w wiszących doniczkach lub nawet na parapecie okna, jeśli takie jest dostępne.

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?
Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny