Światło w domu jest sprawą bardzo istotną. Wielu z nas twierdzi, że oświetlenie wnętrz spełnia jedynie rolę praktyczną. Otóż... To nieprawda. Światło odgrywa bowiem najważniejszą rolę w kreowaniu nastroju i pożądanego klimatu w naszych wnętrzach. Oto kilka rad, które pozwolą wam ładnie zaaranżować punkty świetlne w mieszkaniu oraz skutecznie i nastrojowo oświetlić wnętrze.
Nastrojowe oświetlenie wnętrz - jak je zaplanować?
1. Światło górne w formie żyrandola powinno znaleźć się jedynie nad stołem lub w przestronnym holu. W innej sytuacji nie wygląda dobrze. Nie bójmy się umieszczać żyrandoli, lamp wiszących w miejscach innych niż geometryczny środek pomieszczenia.
2. Polubmy lampy stojące: niewielkie lampki ustawiajmy na stole, komodzie parapetach. Wszędzie tam, gdzie znajdują się ładne przedmioty warte wyeksponowania.
3. Duża lampa stojąca przy sofie to znakomite wyście z sytuacji dla wszystkich, którzy czytają na kanapie. Oprócz praktycznej roli takie oświetlenie wnętrza odegra także rolę dekoracyjną, będzie dawało piękne nastrojowe światło.
4. W sypialni zapomnijmy o górnym, mocnym oświetleniu wnętrza. Lampki przy łóżku to konieczność. Najlepiej, gdyby zaopatrzone były w zciemniacze. Wtedy w zależności od tego czy czytamy, czy też planujemy intymne chwile możemy regulować natężenie światła.
5. W kuchni koniecznie zadbajmy o oświetlenie halogenowe pod szafkami. Przeszklone szafki wiszące także możemy podświetlić od wewnątrz. Efekt jest zawsze doskonały! Górne oświetlenie w kuchni to konieczność. Zdecydujmy się na niewielkie reflektorki, które można ustawić kierunkowo tym sposobem eksponując interesujące fragmenty wnętrza.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Znaczenie barwy światła dla nastroju
Obok rozmieszczenia źródeł światła, równie istotnym elementem jest wybór barwy światła. Warto pamiętać, że światło o ciepłej barwie (2700K-3000K) jest idealne do przestrzeni, w której chcemy się zrelaksować, takich jak salon czy sypialnia. Ciepłe odcienie światła pomagają stworzyć przytulną atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi. Z kolei do kuchni czy łazienki lepiej pasuje światło o chłodniejszej barwie (4000K-5000K), które jest bliższe naturalnemu światłu dziennemu i bardziej pobudzające. Jest ono również bardziej wydajne przy wykonywaniu precyzyjnych czynności, takich jak gotowanie czy makijaż. Dlatego dobór odpowiedniej barwy światła do różnych stref mieszkania jest kluczowy, aby osiągnąć pożądany efekt nastrojowy oraz funkcjonalny.