OLEJOWANIE DREWNA. Czy konserwacja drewna za pomocą oleju jest skuteczna?

2024-06-03 0:22

Olejowanie drewna to jedna z metod konserwacji podłóg drewnianych, mebli ogrodowych, tarasu czy drewnianego ogrodzenia. Zaletą tej metody jest możliwość stosowania jej zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Stosowane oleje do drewna są ekologiczne, prawie bezwonne i przyjazne dla środowiska.

OLEJOWANIE DREWNA. Czy konserwacja drewna za pomocą oleju jest skuteczna?

i

Autor: Getty Images

Olejowanie drewna – zalety konserwacji drewna

Olej do drewna wnika w strukturę malowanej powierzchni, nie zatyka jej porów, co powoduje, że drewno oddycha. Właściwość ta jest ważna, szczególnie w warunkach powtarzającej się wilgotności. Zaolejowane drewno jest zabezpieczone dogłębnie przed pleśnią i grzybami. Szczególnie, olejowanie polecane jest do konserwacji mebli ogrodowych, czy tarasów drewnianych, które narażone są na wilgoć, słońce, deszcz czy wiatr. Pomalowane olejem drewno jest również chronione przed działaniem promieniowania UV oraz mikroorganizmami.

Konserwacja drewna olejem ma również duży wpływ na mniejszą śliskość powierzchni zaolejowanej. Dzięki zachowaniu naturalnej struktury drewna, jego wierzchnia warstwa jest lekko szorstka i tym samym chroni nas przed poślizgiem.

Zaolejowana powierzchnia nie łuszczy się, przyciąga mniej kurzu i nie elektryzuje się, a drewno zabezpieczone olejem jest przyjemne w dotyku.

Renowacja drewna – to proste

Aby odnowić całą powierzchnię drewnianą trzeba tylko pomalować ją kolejną warstwą oleju. Ważne przy tej metodzie jest to, że nie wymaga ona szlifowania, cyklinowania. Pomalowany olejem taras drewniany, meble, podłogi możemy też bardzo łatwo poddać miejscowej renowacji. Czas schnięcia, zużycie oraz liczba warstw położonego oleju są zależne od rodzaju zastosowanego drewna.

Ważne:

  • Oleju nie można nakładać na powierzchnie, które były wcześniej lakierowane lub woskowane.
  • Przed olejowaniem drewno powinno się najpierw zaimpregnować środkiem biobójczym. Po wyschnięciu impregnatu, można rozpocząć olejowanie.

Drewno zabezpieczone olejem sprawia, że jego powierzchnia zachowuje piękny, naturalny wygląd i barwę, a słoje są bardziej wyeksponowane. 

Olejowanie drewna nie tylko chroni i konserwuje materiał, ale ma również wpływ na estetykę oraz wydłuża żywotność drewnianych elementów. Regularne olejowanie, przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta, pozwala utrzymać drewno w idealnym stanie przez wiele lat. Co więcej, olejowanie jest ekologicznie korzystne, ponieważ oleje do drewna często bazują na naturalnych składnikach, które są mniej szkodliwe dla środowiska w porównaniu z syntetycznymi lakierami czy impregnatami chemicznymi. Proces olejowania jest prosty i można go przeprowadzić samodzielnie, co czyni go ekonomicznie efektywnym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli domów, jak i profesjonalistów zajmujących się konserwacją drewna.

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?