PANELE CZY DREWNO? Co na podłogę do salonu?

2024-05-30 10:47

Podłoga drewniana jest piękna, naturalna i na lata. Panele laminowane mogą jedynie do złudzenia przypominać drewno, ale są też dużo od niego tańsze. Obie posadzki mają swoje wady i zalety. Która zda egzamin w salonie?

PANELE CZY DREWNO? Co na podłogę do salonu?

i

Autor: Getty Images

Podłoga drewniana - zalety

Podłoga drewniana jest przede wszystkim naturalna i to jej najważniejsza zaleta. Naturalna posadzka nie przyciąga kurzu, jest zatem bardziej wskazana dla alergików, ale też ciepła, cicha i przyjemna w dotyku.

Spośród dostępnych rodzajów podłóg drewnianych możesz wybrać parkiet, mozaikę, deski, a także panele drewniane. W sklepach dostępnych jest wiele gatunków drewna o różnej twardości. Jeżeli salon będzie mocno eksploatowany warto zdecydować się na twardsze gatunki, takie jak dąb, jesion czy drewno egzotyczne.

W zależności od upodobań podłogę drewnianą możesz wykończyć olejem lub lakierem. Posadzka olejowana jest mniej śliska niż lakierowana, wygląda bardziej naturalnie, ale trudniej się ją konserwuje. Podłogę lakierowaną łatwiej się czyści, ale bardziej widać na niej zarysowania.

Minusy podłogi drewnianej

Minusem podłogi drewnianej jest to, że drewno nie jest najlepszym pomysłem jeżeli chcesz mieć w pokoju ogrzewanie podłogowe. Źle znosi zmiany temperatury i gorzej przewodzi ciepło.

Podłogę drewnianą zazwyczaj dłużej się układa, jest droższa od paneli laminowanych, a jej pielęgnacja wymaga więcej zachodu. Plus jednak jest taki, że podłogę drewnianą możesz odnowić przez cyklinowanie, a panele laminowane po prostu trzeba wymienić.

Panele laminowane - zalety

Do głównych zalet paneli laminowanych trzeba zaliczyć stosunkowo niską cenę, łatwy i szybki montaż oraz bogaty wybór wzorów i kolorów. Panele laminowane doskonale naśladują posadzkę drewnianą, mogą być postarzane, rustykalne, a nawet mieć fazowane krawędzie. Co więcej, panele laminowane mogą naśladować nie tylko drewno, lecz także kamień, płytki ceramiczne czy grafikę.

Paneli laminowanych nie trzeba lakierować ani cyklinować. Są trwałe i odporne na zaplamienia. Nie musisz się martwić, jeśli coś się na nie wyleje. Do salonu można wybrać panele laminowane o klasie AC3.

Minusy paneli laminowanych

Wadą paneli jest to, że nie da się ich odnowić. Chodzeniu po nich często towarzyszy charakterystyczny odgłos stukania. Na panelach łatwo też osiada kurz. I przede wszystkim nie jest to materiał naturalny.

Jednym z nowych trendów na rynku paneli laminowanych jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które jeszcze bardziej zbliżają te produkty do naturalnego drewna. Przykładem są panele o podwyższonej odporności na wilgoć, które można stosować nawet w kuchniach i łazienkach, co wcześniej było niemożliwe. Dodatkowo producenci wprowadzają technologie takie jak antystatyczność, która zmniejsza gromadzenie się kurzu, oraz mechanizmy cichego montażu, które eliminują dźwięki stukania podczas chodzenia. To sprawia, że panele laminowane stają się coraz bardziej funkcjonalnym i atrakcyjnym rozwiązaniem na rynku podłóg.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...