są droższe od innych płyt, ale ofiarowują w zamian znaczną oszczędność energii i skrócony czas gotowania. Ważne jest również bezpieczeństwo gotowania i to, że poziom mocy grzania można uregulować w kilka sekund. Nawet po kilku godzinach gotowania ciekawskie dziecko nie poparzy się, dotykając w domu takiej płyty.
Funkcjami dodatkowymi płyt indukcyjnych są: rozpoznawanie wielkości garnka, opcja przyspieszonego gotowania i zaprogramowania czasu pracy oraz blokada włączenia. Do takiej kuchenki trzeba kupić jednak specjalne garnki. Najlepiej nadają się te wykonane ze stali ferromagnetycznej i mające idealnie płaskie dno. Wystarczy do spodu garnka, który mamy w kuchni, przyłożyć magnes - jeżeli tam przylgnie, to znaczy, że naczynie jest odpowiednie.
Płyty indukcyjne – jak instalować?
Instalacji płyty indukcyjnej może dokonać jedynie technik specjalista. Ważne jest odpowiednie uziemienie i umieszczenie przewodu zasilającego tak, aby nie dotykał rozgrzanych elementów płyty grzejnej ani piekarnika. Piekarnik znajdujący się koło kuchenki indukcyjnej musi być zaopatrzony w konkretny rodzaj wentylacji. Nie można natomiast pod płytą grzejną umieszczać lodówek, pralek, zmywarek czy piekarników pozbawionych wentylacji. Również ewentualna naprawa płyty może odbywać się jedynie pod okiem konkretnego serwisanta.
Wszystkie wycięcia w blacie do osadzenia płyty powinny być wykonane przed montażem urządzenia, a sam blat musi być wytrzymały na temperaturę do 90 stopni Celsjusza. Ani płyty, ani blatu nie można uszczelniać silikonem, a kuchenkę można umieścić przy maksymalnie jednej ścianie, nigdy między dwiema.
Aby zapewnić maksymalną efektywność i bezpieczeństwo użytkowania, płyty indukcyjne powinny być regularnie konserwowane. Należy dbać o ich czystość, używając dedykowanych środków czyszczących, które nie uszkodzą powierzchni płyty. W szczególności należy unikać ściernych gąbek i agresywnych detergentów, które mogą zniszczyć powłokę płyty. Regularnie należy sprawdzać, czy nie pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania lub pęknięcia, które mogą wpływać na efektywność działania płyty oraz jej bezpieczeństwo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów, zalecane jest skontaktowanie się z serwisem technicznym celem dokonania przeglądu lub naprawy przez wykwalifikowanego specjalistę. Odpowiednia konserwacja pozwala na dłuższą eksploatację urządzenia oraz zwiększa komfort i bezpieczeństwo gotowania.