Płytki ceramiczne dopasowane do funkcji pomieszczeń: czym się kierować przy wyborze płytek?

2024-06-03 4:13

Wybierając płytki ceramiczne, nie powinieneś kierować się jedynie ich wyglądem. Należy brać pod uwagę klasę ścieralności, wymiary i specjalne właściwości kafelków. Ich rodzaj trzeba dopasować przede wszystkim do typu pomieszczenia, w którym mają być położone.

Płytki ceramiczne dopasowane do funkcji pomieszczeń: czym się kierować przy wyborze płytek?

i

Autor: Getty Images

Najpierw warto przeanalizować charakter wnętrza, w którym masz zamiar położyć płytki ceramiczne. Dobrze przyjrzeć się dokładnie jego wymiarom, funkcji, a także wziąć pod uwagę, jak dużo i często chodzisz po podłodze, jaką masz zamiar pokryć płytkami.

Przestrzenie na zewnątrz domu: tarasy, schody patia wymagają specjalnych materiałów na posadzki. Większe wymagania stawiają też hole. Właściwości i parametry płytek w tych miejscach muszą być lepsze. Odradzamy jednak stosowanie specjalistycznych materiałów do wnętrz, które tego w ogóle nie wymagają.

– Nadgorliwość lub nadmiar ostrożności może doprowadzić do skupiania uwagi i zainteresowania tylko na produktach o wyższych parametrach i użycia ich również w pomieszczeniach, gdzie takie wymagania nie są konieczne i nie będą wykorzystywane – uważa Marcin Balicki, ekspert z firmy Kuchinox.

Jakie płytki do holu i na korytarz?

Nie należy układać płytek nieodpornych na mróz na tarasie, ale jednocześnie nie ma sensu stosowanie płytek mrozoodpornych w sypialni. Podłogi we wszelkich ciągach komunikacyjnych, holach, korytarzach, gdzie zdarza nam się chodzić w butach, są narażone na uszkodzenia. – Płytki tam zastosowane muszą mieć wysoką odporność na ścieranie, plamienie oraz dużą łatwość czyszczenia. Najlepiej stosować tutaj płytki matowe, bez wyraźnych wgłębień, w których może gromadzić się brud, w niezbyt jasnej kolorystyce, najlepiej o zróżnicowanym wzorze. Najodpowiedniejsze są płytki nieszkliwione lub szkliwione w 4 klasie ścieralności (liczba obrotów 2100, 6000, 12000) – radzi ekspert.

Jakie płytki do łazienki?

Wystarczy, by płytki do łazienki miały 3 klasę ścieralności. W tym pomieszczeniu możemy zastosować właściwie każde płytki, które są odporne na działanie detergentów i łatwe w czyszczeniu.

Jakie płytki do kuchni?

W kuchni można wyróżnić strefy „wzmożonego ruchu” między miejscem, gdzie gotujemy, zmywamy i przechowujemy produkty. Na podłogę w kuchni często upada coś ciężkiego. Jest ona też narażona na różnego rodzaju zaplamienia. Płytki tam stosowane muszą posiadać wysokie parametry mechaniczne i chemiczne. Przynajmniej 4 klasę ścieralności lub 3/1500 obrotów.

Jakie płytki do salonu?

Wystarczy, jeśli płytki w salonach mają 3 klasę ścieralności. Chyba że do wnętrza wchodzi się często wprost z ogrodu bez zmiany obuwia, wtedy lepsze będą te klasy 4.

Jakie płytki na taras i balkon?

Posadzka na zewnątrz, na tarasie, balkonie lub schodach jest narażona na duże wahania temperatury. Powinna być mrozoodporna. Na takie powierzchnie, chodząc, nanosi się piach i drobne kamienie. Muszą więc być pokryte materiałem o wysokiej klasie ścieralności, minimum 4. Powinny być również antypoślizgowe. Na tarasie najlepiej sprawdzają się płytki nieszkliwione, gres techniczny lub klinkier.

Zwróć uwagę na wymiar płytek

Wybierając płytki, warto też zwrócić uwagę na kaliber, określany również jako „wymiar produkcyjny”, czyli po prostu rzeczywisty wymiar płytki. - Płytki wychodzące z pieca mogą mieć różne wymiary. W fazie selekcji i sortowania są one grupowane w partie o tym samym wymiarze w ramach tolerancji ustalonych przez normy. Przykładowo oznaczenie na opakowaniu formatu jako 30x30 cm nie oznacza dokładnie wymiaru 300 x 300 mm – wyjaśnia ekspert. W przypadku płytek podłogowych dopuszczalne odstępstwo od wymiaru nominalnego to ±0,6%. Dla przykładu rzeczywiste wymiary płytki 30x30 cm mieszczą się w zakresie od 298,2 do 301,7 mm (max 3,5 mm).

Dobierając płytki, należy również sprawdzić ich odcień, który jest oznaczany na opakowaniu. Może się nieznacznie różnić, co wynika z technologii produkcji płytek. 

Warto również zwrócić uwagę na grubość płytek ceramicznych, która ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zastosowań zewnętrznych oraz miejsc intensywnie użytkowanych, takich jak kuchnia czy hol. Grubsze płytki są zazwyczaj bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia punktowe. Standardowe płytki podłogowe mają grubość około 8-10 mm, natomiast do pomieszczeń o większym obciążeniu i na zewnątrz rekomendowane są płytki o grubości od 10 mm wzwyż. Istotne jest także zastosowanie odpowiedniego kleju do płytek, który zagwarantuje skuteczne przywieranie zarówno cienkich, jak i grubych płytek, zapewniając trwałość i stabilność wykończenia. Dodatkowo, przy montażu płytek na zewnątrz warto wybierać kleje i fugi elastyczne, które lepiej radzą sobie z różnicami temperatur i minimalizują ryzyko pęknięć.

QUIZ: Czy nadajesz się do życia na wsi?

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieje kogut?