REMONT. Jak wyrównać powierzchnię ścian? Zanim zaczniesz malować przygotuj ściany - wyrównaj ich powierzchnię

2024-05-31 5:42

Kiedy ściany są krzywe, a ty nie możesz już na nie patrzeć, przyszedł czas na remont mieszkania. Sprawdź, jak wyrównać ściany!

 REMONT. Jak wyrównać powierzchnię ścian? Zanim zaczniesz malować przygotuj ściany - wyrównaj ich powierzchnię

i

Autor: Getty Images

Decydując się na remont mieszkania i zmianę wystroju wnętrz, warto zadbać o wygląd ścian. Wyrównane i gładkie ściany  z pewnością poprawią estetykę całego wnętrza. Prawidłowo wyrównane  ściany będą dobrą bazą nie tylko pod malowanie, ale również pod układanie płytek czy położenie tapety.

Przed wyrównywaniem ścian…

Przed rozpoczęciem wyrównywania ścian trzeba ocenić stan podłoża. Powierzchnię ściany, którą chcemy wyrównać, należy dokładnie oczyścić. Trzeba usunąć  wszystkie pozostałości po starych tynkach, tapetach i farbach, pozbyć się kurzu i brudu.

Jeżeli ściana jest zatłuszczona, przed rozpoczęciem wyrównywania należy ją dokładnie umyć i poczekać aż wyschnie. Podłoża bardzo chłonne należy zagruntować. Warstwa gruntu zabezpieczy powierzchnię ściany przed działaniem wody i czynników alkalicznych oraz poprawi przyczepność nakładanej masy do wyrównywania ścian. Gruntowanie powinno zawsze poprzedzać wszelkie roboty tynkarskie  - od tego zależy trwałość tynków i gładzi na ścianach i sufitach. Dodatkowo na prawidłowo zagruntowane podłoże dużo łatwiej nakłada się masę tynkarską, a jej wiązanie i wysychanie jest równomierne. Preparaty gruntujące nanosi się za pomocą pędzla lub wałkiem.

Gładź gipsowa czy tynk?

Jaki produkt najlepiej wybrać do wyrównywania ścian? Wszystko zależy od tego, z jakimi nierównościami mamy do czynienia. Jeśli odchylenia w ścianie nie są duże, do około 1 centymetra, przy wyrównaniu ściany bardzo dobrze sprawdzi się gładź szpachlowa. Gdy jednak różnica jest większa, trzeba nałożyć na ścianę zaprawę tynkarską (np. gipsową, cementową lub cementowo-wapienną). 

Tynkowanie najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem listew tynkarskich. Po przygotowaniu podłoża należy przymocować listwy i narożniki za pomocą tej samej zaprawy tynkarskiej, którą będziemy wyrównywać ściany. Profile należy zamocować pionowo i wypoziomować za pomocą poziomicy. Po nałożeniu, tynk należy wyrównać wzdłuż profili za pomocą łaty H lub trapezowej. Gdy tynk częściowo stwardnieje, trzeba wygładzić powierzchnię i wyprowadzić kąty. Pod koniec wiązania tynku ścianę należy zwilżyć wodą w postaci mgły i zatrzeć tynk pacą z gąbką. W końcowej fazie twardnienia tynku trzeba ostatecznie wygładzić powierzchnię ściany.

W ekstremalnych przypadkach, gdy odchylenia wynoszą po kilka centymetrów, należy zastanowić się nad wyrównaniem ścian za pomocą płyt g-k.  Choć w tym przypadku być może zaoszczędzimy czas i pieniądze, ale stracimy na powierzchni pomieszczenia.

Po zakończonym wyrównywaniu i przygotowaniu ścian, warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wykończenia, które dodatkowo podkreśli efekt wizualny oraz funkcjonalność pomieszczenia. Do popularnych rozwiązań należą farby lateksowe, które charakteryzują się dużą odpornością na zmywanie i zabrudzenia, co sprawia, że są idealne do kuchni czy łazienki. Dla osób poszukujących nietypowych i dekoracyjnych rozwiązań, dobrym wyborem może być tynk strukturalny oferujący różnorodne faktury i wzory. Z kolei tapety winylowe, dostępne w szerokim wachlarzu kolorów i wzorów, doskonale sprawdzą się w pokojach dziennych i sypialniach, dodając elegancji i przytulności. Warto również rozważyć farby o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, zwłaszcza w pomieszczeniach o erhöhtnej wilgotności, jak łazienki. Dzięki starannie dobranemu wykończeniu ścian, można znacząco poprawić estetykę pomieszczenia oraz jego funkcjonalność, w pełni dopasowując wnętrze do indywidualnych potrzeb i stylu mieszkańców.

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było: