Trzy pytania, które warto sobie zadać przed kupnem materaca:
1. W jakiej pozycji najczęściej śpię?
Jeśli śpisz na boku – potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się wtedy równomiernie, możesz więc wybrać dowolny rodzaj materaca (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. wysokoelastyczne.
2. Chcę jeden materac szeroki czy dwa wąskie?
Jeden – o ile dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Idealny okaże się materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem (w porównaniu z innymi modelami lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji drugiej osoby). Dwa – dla osób znacznie różniących się wagą, lubiących inne stopnie twardości, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Każdy z partnerów wybiera materac według preferencji (twardy, miękki, lateksowy, piankowy, sprężynowy itp.). Ważne, by oba miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.
3. Materac gruby czy cienki?
Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze (nawet 20-centymetrowe) materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.
WAŻNE! Nigdy nie kupuj materaca "w ciemno". Nie śpiesz się w sklepie. Zarezerwuj sobie kilka minut na poleżenie na materacu.
Jak sprawdzić, czy materac jest dobry?
Połóż się na wznak (kręgosłup powinien wtedy przyjąć kształt lekko wygiętej litery ,,S”) i poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? W takim razie materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac, poszukaj bardziej miękkiego. Następnie połóż się na boku, w linii prostej. Gdy poczujesz odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni.
Na koniec zapytaj sprzedawcę o właściwości tkaniny pokrowca, np. czy jest antyalergiczna. Wybierz pokrowiec zdejmowany do prania, co zapewni lepsze utrzymanie higieny.
Jaki stelaż do materaca?
Materac najlepiej kupować w duecie ze stelażem. Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca.
Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem – odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.
Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest materac, zwłaszcza pod kątem alergii. Materace lateksowe są doskonałe dla alergików ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co zmniejsza ryzyko alergii. Pianka memory również może być dobrym wyborem, ponieważ jest mniej podatna na kurz i roztocza. Należy również zwrócić uwagę na wentylację materaca - modele z otworami wentylacyjnymi lub specjalnym systemem cyrkulacji powietrza zapewniają lepszą higienę snu. Dla osób z wrażliwą skórą lub problemami alergicznymi, istotne będzie także wybranie odpowiedniego pokrowca, najlepiej bawełnianego lub wykonanego z materiałów o właściwościach antyalergicznych. Warto również dbać o regularne czyszczenie pokrowca, co pomoże w utrzymaniu zdrowej przestrzeni do snu.