Sprawdź, jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami. Dach i ulewne deszcze

2024-07-21 18:05

Ulewne deszcze mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla dachu, ale także dla całego budynku. Sprawdź, jak ustrzec się negatywnego wpływu wody deszczowej na dach swojego domu. Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami? 

Jak zabezpieczyć dach przed ulewą?

i

Autor: Getty Images

Nieszczelny dach może spowodować przedostanie się wilgoci do wnętrza budynku i przyczynić się do zwiększenia strat energii cieplnej, a także problemów z powstającymi grzybami i pleśnią.

Nieszczelne pokrycie dachu

O szczelność pokrycia należy zadbać już na etapie budowy domu. Prawidłowy dobór warstwy hydroizolacyjnej oraz jej poprawne wykonanie zminimalizuje ryzyko powstania przecieków. Na dachach skośnych idealnie sprawdzi się membrana dachowa lub folia dachowe, tzw. folia wstępnego krycia. Warstwy nie tylko chronią przed wniknięciem wody, ale umożliwiają równocześnie odprowadzenie pary wodnej, co jest szczególnie ważne w przypadku dachów izolowanych termicznie. FWK układa się bezpośrednio na krokwiach, zaczynając od okapu i kierując się ku górnej krawędzi dachu. Należy pamiętać o prawidłowym łączeniu pasów folii na zakład szer. 10-15 cm, ponieważ tylko to zapewni odpowiednią szczelność.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie papy. Jest ona polecana zwłaszcza w przypadku dachów płaskich, gdzie woda może zalegać na powierzchni dachu.

Nawet prawidłowo wykonana warstwa izolacyjna nie gwarantuje nam dożywotniej szczelności. Dach również się zużywa i może ulec uszkodzeniu, dlatego zaleca się przeprowadzanie okresowych przeglądów pokrycia, co uchroni nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci np. zacieków na suficie.

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie należy wykonać wszędzie tam, gdzie dach jest najbardziej narażony na przenikanie wody. Uszczelniają one wszelkie załamania i przebicia połaci i odprowadzają wodę do systemu rynnowego. Bardzo częstym miejscem przecieków są połączenie komina lub przewodu wentylacyjnego z dachem, łączenia przy ścianie lukarny lub inne poluzowane obróbki blacharskie. Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się nad kształtem dachu, ponieważ im prostsza bryła - tym mniej miejsc narażonych na przecieki. Obróbek blacharskich wymagają kosz (zagłębienie na linii styku dwóch połaci), pasy nadrynnowe i podrynnowe, kominy, mury ogniochronne, okna połaciowe i wyłazy, połączenia dachu ze ścianą i lukarną oraz szczyt dachu.

W monitorowaniu stanu dachu istotne jest również zwrócenie uwagi na stan techniczny systemów odprowadzania wody, takich jak rynny i rury spustowe. Zatkalne lub uszkodzone elementy rynnowe mogą przyczynić się do tworzenia się zacieków na ścianach zewnętrznych budynku, co prowadzi do uszkodzeń elewacji i podwyższa ryzyko przenikania wilgoci do wnętrza domu. Regularne czyszczenie rynien z liści i innych zanieczyszczeń oraz kontrolowanie ich szczelności jest kluczowe dla długoterminowej ochrony przed wilgocią. W razie potrzeby warto rozważyć zainstalowanie specjalnych siatek ochronnych, które zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń w rynnach. W dłuższej perspektywie takie inwestycje przyczynią się do zachowania integralności strukturalnej budynku i poprawy jego efektywności energetycznej.