SZAFKI KUCHENNE. Jakie szafki wybrać do kuchni?

2024-06-03 15:55

Szykujesz się do wymiany szafek w kuchni ? Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Doradzimy, jak dopasować meble do stylu kuchni i mieszkania

SZAFKI KUCHENNE. Jakie szafki wybrać do kuchni?

i

Autor: Getty Images

Przede wszystkim do kuchni wybierz meble dobrej jakości. Obejrzyj w salonie meblowym newralgiczne miejsca, np. łączenia szuflad, kanty blatu. Sprawdź, jak działają drzwiczki i szuflady. Zapytaj sprzedawcę/stolarza o materiały, z których wykonane są meble.

Może się okazać, że ten sam model mebli z płyty wiórowej w okleinie z folii występuje również w wersji drewnianej czy laminowanej. Zapytaj o czas gwarancji oraz montaż (niektóre salony oferują go w cenie mebli). Jeśli zamawiasz przez internet wyposażenie szafek (np. cargo, kosze obrotowe czy uchwyty szafek), dokładnie wymierz meble. Sprawdź możliwość zwrotu towaru.

JAKIE WYBRAĆ FRONTY SZAFEK?

Do kuchni nowoczesnej pasują gładkie fronty, np. z płyty MDF, laminowanej lub foliowanej, szkła albo forniru. W kuchni tradycyjnej sprawdzają się fronty frezowane, składające się z ramiaka i wypełniającego go panelu (drewnianego albo MDF). Kolorystycznie meble kuchenne powininny współgrać z barwą innych elementów wnętrza – przypominać odcień drzwi, okna, albo kontrastować z podłogą czy ścianą. Chcesz, by zabudowa kuchenna „wtopiła się” w pomieszczenie, zdecyduj się na fronty szafek w kolorze ściany lub użyj tego samego odcienia drewna na szafkach i na podłodze.

Fronty nie muszą być wykonane w całości z litego drewna (ważą wtedy i kosztują zbyt dużo). Wystarczy, że drewniany będzie ramiak, a wypełnienie z płyty wiórowej okleinowanej. Gładkie jasne fronty z lakierowanej płyty MDF sprawią, że kuchnia będzie wyglądać schludnie, uporządkowanie, wyda się większa. Szafki z żaluzjowymi drzwiami przesuwającymi się wzdłuż pionowych prowadnic świetnie się sprawdzą jako nadstawka, podręczny barek.

Zabudowa kuchenna może ograniczać się do szafek dolnych, podblatowych (wtedy pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie większego, wyższego, bardziej przestronnego). Jeśli jednak masz do pochowania wiele kuchennego sprzętu i dysponujesz małą przestrzenią, postaw na zabudowę do samego sufitu. Najlepiej z gładkimi frontami (otwieranymi na "klik" lub uchwytami ukrytymi pod krawędziami frontów).

JAKIE WYBRAĆ UCHWYTY?

Kieruj się trzema kryteriami:

1) kolorem - uchwyty powinny kontrastować lub łączyć się kolorystycznie z frontami/kolorem ścian lub blatu;

2) stylistyką - do kuchni klasycznej wybierz np. niklowane gałki, a do nowoczesnej chromowane drążki;

3) funkcjonalnością -np. duże podłużne uchwyty dla tych, którzy chcą korzystać z uchwytów jak z relingów (wieszać na nich np. ręczniki kuchenne)

Podczas wybierania mebli kuchennych warto również zwrócić uwagę na ich funkcje i praktyczność. Systemy organizacji wewnętrznej szafek, takie jak wysuwane kosze, wkłady do szuflad, czy systemy narożne typu magic corner, mogą znacznie zwiększyć komfort użytkowania kuchni. Ponadto, zainwestuj w zawiasy z dociągiem, które zapewnią płynne i ciche zamykanie drzwi. Oświetlenie podszafkowe LED to kolejny element, który nie tylko poprawi estetykę kuchni, ale również sprawi, że praca w kuchni będzie bardziej komfortowa, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Dobrze oświetlone blaty robocze to klucz do bezpiecznego i efektywnego gotowania. Można także rozważyć zastosowanie wysp kuchennych, które nie tylko dostarczą dodatkowej przestrzeni roboczej, ale będą również stanowiły centralny punkt w kuchni, sprzyjając integracji rodziny i gości.

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?