Grunt to podłoga
Zaczynając prace remontowe należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podłogi – to element najbardziej narażony na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dokonując wyboru przeznaczonych do tego celu materiałów należy pamiętać o tekturze litej, a także falistej, bądź grubej folii ochronnej.
Jak zabezpieczać podłogi drewniane?
Dla podłóg wykonanych z drewna najbardziej odpowiednia jest tektura lita, ponieważ doskonale przykrywa całą jej powierzchnię. Chroni to przed zarysowaniami, a także przed piaskiem i kurzem, które zalegają pomieszczenie od początku prac. Przed przytwierdzeniem tektury najlepiej podzielić ją na kilka pasów i ułożyć równolegle względem siebie. Odcinki powinny być przyklejone osobno, bowiem ułożone luzem kawałki materiału może się dostać zabrudzenie. Jeżeli tak się stanie, łatwiej wówczas oderwać jeden pas, a pozostała warstwa ochronna podłogi pozostanie nienaruszona. Najczęściej 1-2 rolki wystarczą, by zabezpieczyć podłogę w całym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że przy świeżo lakierowanych lub nowych podłożach drewnianych, gdy wybierzemy tekturę falistą należy ją połozyć karbowaną stroną do góry.
Zabezpieczanie innych rodzajów podłóg - gresowych lub ceramicznych
Do ochrony innych rodzajów podłóg, jak np. wykonanych z gresów lub kafli ceramicznych, można wykorzystać tekturę litą lub falistą lub grubą folią ochronną. Także w tym wypadku każdy pas mocujemy osobno. Uwagę należy zwrócić na to, aby tektura bądź folia, nie stykały się z dolną krawędzią ściany. Tutaj bardzo istotne jest, aby zostawić 2-3 milimetrową szczelinę, aby później zamaskować ją kolejną warstwą papierowej taśmy.
Folia dobra na wszystko
Gruntowny remont pomieszczenia należy przeprowadzić po uprzednim wyniesieniu z niego wszystkiego, co jesteśmy w stanie zdemontować. Pozostałe rzeczy warto zabezpieczyć specjalną folią. Do przedmiotów o łagodnych, zaokrąglonych brzegach oraz tych, których nie będziemy później przesuwać, czyli np. na żyrandoli stosujemy najcieńszą folię. Jeśli chcemy zabezpieczyć meble, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie grubszej folii, która nie rozerwie się na ich ostrych krawędziach.
Kryterium doboru materiałów ochronnych
Podstawowym kryterium doboru materiałów ochronnych jest rodzaj zabezpieczanej powierzchni. Znaczenie ma tu także charakter prac, jakie mamy zamiar przeprowadzić. Jeżeli zależy nam tylko na odświeżeniu koloru ścian,wystarczy zaopatrzyć się w tzw. folię malarską. Jest ona cienka i idealnie sprawdzi się w roli ochrony przed niewielkim zabrudzeniem. Inaczej musimy postąpić planując gruntowny remont. Szlifowanie lub skuwanie tynków, wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w znacznie grubszą folię ochronną. Uchroni to podłogę od kontaktu z gruzem.
Taśma do zadań specjalnych
Taśmy usprawniają przeprowadzanie remontu. Są niezbędne przy mocowaniu materiałów ochronnych do podłoża oraz folii do przedmiotów, których nie byliśmy w stanie wynieść z pomieszczenia. Oklejamy nimi np. framugi (taśma malarska), kaloryfer lub grzejnik (po uprzednim ich zakręceniu - zwulkanizowana taśma może pozostawić ślad) Z kolei plastikowe oprawy gniazdek oraz włączników należy wcześniej zdemontować. Z powodu promieni UV, ramy okien warto ochronić taśmą 7-dniową. W przeciwieństwie do zwykłej taśmy, nie wulkanizuje się ona pod wpływem promieni.
Jeszcze bardziej pecyzyjnie powinniśmy postępować z czujnikami systemów alarmowych. Najefektywniej zacząć od oklejania ich po obwodzie jednym kawałkiem taśmy, by później zakleić front czujnika w taki sposób, by kawałki taśmy ściśle do siebie przylegały, bądź nawet zachodziły jeden na drugi. W przypadku zabezpieczenia manipulatora alarmu, ważne jest, by użyć zarówno taśmy do owinięcia jego obwodu, jak i folii do zakrycia boków urządzenia. Jeśli wykorzystujemy taśmę np.: do malowania białego paska przy suficie, taśmę należy oderwać tuż po pomalowaniu powierzchni. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że odejdzie ona wraz z wyschniętą farbą.
Przydatne akcesoria i narzędzia
Przeprowadzając remont, warto zaopatrzyć się również w kilka przydatnych akcesoriów, które mogą znacząco ułatwić proces zabezpieczania pomieszczeń oraz przyspieszyć prace. Do istotnych narzędzi należy zaliczyć wałki, szczotki oraz skrobaki, które pomogą w równomiernym nakładaniu folii malarskiej. Oprócz taśm maskujących, warto mieć pod ręką taśmy dwustronne, które umożliwią mocowanie tektury czy folii na większych powierzchniach bez ryzyka przesuwania. Pomyśl również o użyciu narożników ochronnych z pianki lub gąbki, które mogą być niezwykle przydatne do zabezpieczenia ostrych krawędzi mebli czy ścian podczas odsuwania większych obiektów. Inwestując w takie akcesoria możemy znacznie skrócić czas trwania remontu oraz zminimalizować ryzyko przypadkowych uszkodzeń i zabrudzeń.