Twarda woda: jak działa na nas i na instalacje?

2024-06-02 7:41

Twarda woda niekorzystnie wpływa na naszą skórę i włosy, sprzyja powstawaniu kamienia kotłowego, ogranicza działanie kosmetyków podczas mycia i detergentów w czasie prania. Jakie inne niepożądane właściwości ma twarda woda?

Twarda woda: jak działa na nas i na instalacje?

i

Autor: Getty Images

Co to jest twarda woda?

O wodzie mówimy, że jest twarda, kiedy zawiera dużo jonów wapnia i magnezu. Twardość może być węglanowa. Obie składają się na tak zwaną twardość ogólną. Twardość jest podawana w stopniach niemieckich (°dH), francuskich (°fH) lub angielskich, albo określana liczbą miliwali jonów Ca2+ czy miligramów CaCO3 w litrze wody. Woda miękka zawiera nie więcej niż 140 mg CaCO3/l (14°fH lub 8°dH).

W Polsce ogólna twardość wody przeznaczonej do spożycia może wynosić 60-500 mg CaCO3/l (6-50°fH lub 3-28°dH).

Gdy czerpiemy wodę z wodociągu, informację o jej twardości możemy uzyskać u dostawcy, na przykład na jego stronach internetowych, a kiedy korzystamy z własnego ujęcia, chcąc sprawdzić jej twardość musimy ją oddać do badania lub samodzielnie wykonać test twardości za pomocą testera.

Czym skutkuje twarda woda?

  • Gotowanie – dno i ścianki garnków oraz czajnika pokrywają się kamieniem kotłowym, a przewody w ekspresie do kawy zarastają. Naczynia zaczynają wyglądać „nieapetyczne” i wzrasta zużycie energii spowodowane słabym przewodzeniem ciepła przez zarośnięte ścianki.

  • Zmywanie – na naczyniach pozostaje biały osad, w zmywarkach trzeba stosować sól zmiękczającą i środki nabłyszczające.

  • Pranie – detergenty działają słabiej, więc trzeba ich więcej zużywać. Tkaniny szybko tracą kolory, stają się sztywne po praniu – należy dodawać środki zmiękczające, które systematycznie niszczą włókna.

  • Mycie – wzrasta zużycie mydła i szamponu, które w twardej wodzie trudniej się pienią. Aby przywrócić miękkość skórze i włosom trzeba stosować kremy nawilżające i odżywki.

  • Sprzątanie – na armaturze, okładzinach ceramicznych i kamiennych powstają białe plamy i zacieki, wzrasta zużycie środków czyszczących.

  • C.o. i c.w.u. instalacje i wymienniki urządzeń grzewczych zarastają kamieniem. Zmniejsza się ich sprawność i wzrasta zużycie energii, a więc koszty odgrzewania.

Jak zwalczać twardą wodę?

Aby zmniejszyć wpływ twardości wody na codzienne życie, stosuje się różne metody uzdatniania. Jednym z najpowszechniejszych sposobów jest zainstalowanie zmiękczaczy wody, które działają na zasadzie wymiany jonowej i usuwają jony wapnia oraz magnezu z wody, zastępując je jonami sodu. Inna metoda to stosowanie chemicznych zmiękczaczy wody, takich jak polifosforany, które wiążą jony tworzące osad i zapobiegają ich wytrącaniu. W przypadku zagrzewania wody do celów użytkowych (np. w kotłach czy podgrzewaczach), coraz popularniejsze stają się także magnetyzery i urządzenia ultradźwiękowe, które zmniejszają zdolność jonów twardości do osadzania się jako kamień. W domowych warunkach skutecznym i ekonomicznym rozwiązaniem mogą być także domowe filtry montowane na kranach czy prysznicach, które zmiękczają wodę i zmniejszają jej negatywne efekty na skórę oraz urządzenia AGD.

QUIZ. Zapomniane kuchenne przedmioty z PRL-u. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 11
Do czego służył popularny w PRL-u saturator?