Wady i zalety ogrzewania podłogowego? Jaka temperatura podłogi przy ogrzewaniu podłogowym?

2024-06-03 20:46

Decydując się na wykorzystanie podłogi jako grzejnika, wiele osób kieruje się względami estetycznymi. Ale nie tylko to ma wpływ popularność tego rozwiązania. Jakie są wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego? Jaką temperaturę powinna mieć podłoga grzejna?

Wady i zalety ogrzewania podłogowego? Jaka temperatura podłogi przy ogrzewaniu podłogowym?

i

Autor: Getty Images

Temperatura powierzchni podłogi

Ogrzewanie podłogowe należy do grupy ogrzewań niskotemperaturowych, tzn. zarówno temperatura grzejnika – w tym przypadku podłogi, jak i czynnika grzejnego – wody krążącej w rurach, nie mogą być zbyt wysokie. Grzejnik podłogowy jest jedynym typem grzejnika, z którym użytkownicy pomieszczenia przez dłuższy czas mają bezpośredni kontakt. Dlatego średnia temperatura powierzchni podłogi powinna wynosić 26°C. Jednak przy takiej temperaturze grzejnika podłogowego jego wydajność cieplna byłaby stosunkowo niewielka (ok. 65 W/m2).

Dlatego maksymalna temperatura podłogi grzejnej może być wyższa i wynosi 29°C. Przy czym w pomieszczeniach, których przeznaczenie wymaga zapewnienia wyższej temperatury powietrza, np. łazienkach, dopuszczalne jest osiąganie temperatury 33°C, a w strefach brzegowych 35°C. Ze względu na te ograniczenia moc cieplna grzejnika podłogowego najczęściej nie przekracza 100 W/m2. Taka moc nie zawsze wystarcza do ogrzania pomieszczenia, dlatego czasami trzeba zastosować inny system grzewczy lub wykorzystać dodatkowe źródło ciepła, np. grzejnik elektryczny pracujący w czasie szczytowego zapotrzebowania na ciepło (występowania niskich temperatur zewnętrznych).

Korzystny rozkład temperatury

W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym ustala się korzystniejszy dla człowieka, pionowy rozkład temperatury powietrza. W pobliżu podłogi powietrze jest cieplejsze, a wyżej chłodniejsze (cieplej w nogi, chłodniej w głowę), przy czym różnice temperatury nie są zbyt duże. W przypadku tradycyjnych grzejników, tzw. konwekcyjnych, rozkład ten jest odwrotny, co może powodować niepożądane odczucie chłodu w nogach i nadmiernego ciepła w okolicach głowy.

Ogrzewanie polecane alergikom

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, co ma duże znaczenie higieniczne. Przy temperaturze powietrza powyżej 22-24°C wzrasta ryzyko podrażnienia błony śluzowej. Duży wpływ ma również wdychanie kurzu, który może powodować reakcje alergiczne. Jednak to nie ilość cząstek kurzu, a ich rodzaj ma decydujące znaczenie. W temperaturze powyżej 55°C zachodzi proces przypiekania kurzu, w wyniku czego cząstki stają się większe i bardziej drażniące. Dlatego ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje mniejsze reakcje alergiczne w porównaniu z systemami tradycyjnymi, w których temperatura grzejników osiąga maksymalnie 70-90°C. Cząsteczek kurzu jest mniej i są mniej agresywne. Istotny jest również problem jonizacji powietrza. W wyniku kontaktu powietrza z metalowymi powierzchniami tradycyjnych, wysokotemperaturowych grzejników tworzy się przewaga jonów dodatnich nad ujemnymi. Może być to przyczyną duszności oraz suchości dróg oddechowych. W przypadku ogrzewania niskotemperaturowego – podłogowego takie zjawisko nie występuje, co jest kolejna zaletą tego rozwiązania.

Materiał podłogi

Bardzo ważną rolę odgrywają materiały użyte do budowy podłogi grzejnej, a zwłaszcza jej warstwy wykończeniowej. Chociaż temperatura powierzchni podłogi ogrzewanej wynosi maksymalnie 35°C, to w jej wewnętrznych warstwach może osiągać 55°C (tyle wynosi temperatura czynnika grzejnego). W tej temperaturze wiele materiałów podłogowych może emitować substancje toksyczne. Na przykład w podłodze ogrzewanej, pokrytej parkietem drewnianym powierzchnia spełnia wymagania dotyczące dopuszczalnego poziomu temperatury. Natomiast w warstwie kleju temperatura ta może znacznie wyższa. Dlatego przed zakupem materiałów podłogowych należy upewnić się, że wszystkie warstwy (np. panele i klej) mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Materiały takie na opakowaniu oznaczone są specjalnym symbolem „ogrzewanie podłogowe”. Najbardziej naturalnymi materiałami wykończeniowymi stosowanymi na ogrzewanie podłogowe są pokrycia ceramiczne i kamienne. Nie odkształcają się i nie emitują szkodliwych substancji w podwyższonej temperaturze. Pokrycia tekstylne, elastyczne i drewniane są dosyć kłopotliwe, ale niektóre z nich mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym po spełnieniu odpowiednich wymagań technologicznych.

Energooszczędność i regulacja

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wyjątkową efektywnością energetyczną, co jest efektem równomiernego rozkładu ciepła na dużej powierzchni. W praktyce oznacza to, że system ten może osiągać pożądaną temperaturę pomieszczenia przy niższych parametrach pracy w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego wyposażane są w zaawansowane termostaty i zintegrowane układy zarządzania, które umożliwiają precyzyjną regulację temperatury pomieszczeń. Ustawienie strefowego sterowania pozwala na dostosowanie temperatury w różnych częściach domu czy mieszkania, co przyczynia się do jeszcze efektywniejszego zarządzania energią. Warto również wspomnieć o kompatybilności ogrzewania podłogowego z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompy ciepła i systemy solariów. Taka współpraca nie tylko redukuje koszty eksploatacyjne, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i ochrony środowiska.

QUIZ. Pamiętasz te przedmioty z czasów PRL?

Pytanie 1 z 15
1. Na poniższym zdjęciu widzimy:
Frania