Wełna czy styropian - jaki materiał do ocieplania ścian wybrać?

2024-06-02 5:46

Ocieplenie domu niesie ze sobą poważny dylemat. Jaki materiał ociepleniowy wybrać - wełnę czy styropian ? Oba materiały są powszechnie stosowane w naszym kraju. Odpowiednio dobrane oraz zamocowane zapewnią ścianą pożądany współczynnik izolacyjności cieplnej. Zobacz, czym ocieplać ściany.

Wełna czy styropian - jaki materiał do ocieplania ścian wybrać?

i

Autor: Getty Images

Wciąż najpopularniejszymi materiałami ociepleniowymi są wełna mineralna i styropian. Zobacz, czym charakteryzują się oba materiały:

  • styropian - lekki i łatwy w obróbce. Montuje się go szybciej i sprawniej niż wełnę. Charakteryzuje się lepszą niż ona odpornością na zawilgocenie, jest jednak znacznie mniej odporny na ogień i ma gorsze właściwości akustyczne. W systemach ociepleń stosuje się styropian klasy EPS 70 lub EPS 100 (o większej gęstości objętościowej, a więc twardszy) o grubości od 5 do 25 cm. Od niedawna dostępny jest też tak zwany styropian dyfuzyjny. Płyty takie są perforowane, a więc zapewniają ścianom paroprzepuszczalność. Cokoły warto jednak ocieplać polistyrenem ekstrudowanym, gdyż jest on twardszy i mniej nasiąkliwy. Niektórzy sprzedawcy systemów ociepleń polecają styropian ryflowany. Płyty takie mają z jednej strony wykonane podłużne rowki. Służą one do odprowadzania wody, która może się ewentualnie pojawiać na jego powierzchni po skropleniu pary wodnej. Wielkość płyt używanych do ocieplania ścian nie powinna przekraczać 120 cm długości i 60 cm szerokości.
  • wełna mineralna - wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, odporna na ogień i paroprzepuszczalna. Do ocieplania ścian metodą lekką mokrą stosuje się przeważnie jeden z dwóch rodzajów wełen. Albo wełnę o zaburzonym układzie włókien, albo wełnę lamelową, której włókna są prostopadłe względem najdłuższej krawędzi płyty. I jedna i druga powinna mieć gęstość 80-150 kg/m3. Do ocieplania cokołów najlepiej jest wykorzystać wełnę twardszą, produkowaną z przeznaczeniem do izolowania termicznego fundamentów. Wełna powinna być nasączona preparatem hydrofobowym, który zmniejszy jej nasiąkliwość. W systemach dociepleń nie stosuje się mat wełnianych a jedynie płyty o grubości 8, 10, 12 cm.

Do ocieplenia ścian można użyć też innych materiałów, na przykład polistyrenu ekstrudowanego, szkła spienionego, płyt z włókien drzewnych lub płyt z korka. Nie są to jednak produkty popularne przy takim zastosowaniu i włączenie ich do BSO wymagałoby skonsultowania się z producentem systemu. Na takie kombinowane zestawy zazwyczaj nie ma też aprobat technicznych.

Do rosnącej grupy alternatywnych materiałów ociepleniowych zaliczyć można również piany poliuretanowe (PUR i PIR), które zdobywają coraz większą popularność dzięki swoim wyjątkowym właściwościom izolacyjnym. Piana poliuretanowa charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ), co czyni ją jedną z najefektywniejszych termicznie izolacji dostępnych na rynku. Dodatkowo, dzięki swojej strukturze komórkowej, piana poliuretanowa doskonale wypełnia wszelkie szczeliny i nierówności, co eliminuje mostki termiczne. Materiał ten jest ponadto odporny na działanie wilgoci i nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu. Ocieplenie przy użyciu tego materiału można zrealizować zarówno metodą natryskową, jak i w formie płyt, co daje dużą elastyczność w zastosowaniach. Minusem jednak może być wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych materiałów oraz konieczność specjalistycznego sprzętu i przeszkolonych ekip montażowych.

QUIZ. Zapomniane kuchenne przedmioty z PRL-u. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 11
Do czego służył popularny w PRL-u saturator?