ZABUDOWA GARDEROBY. Jak zaplanować wnętrze szafy wnękowej?

2024-06-03 2:30

Większość osób kojarzy posiadanie garderoby z posiadaniem domu lub apartamentu. Tymczasem garderoba , która jest osobnym, niewielkim pomieszczenie m do przechowywania ubrań , doskonale sprawdza się też w małych mieszkaniach.

ZABUDOWA GARDEROBY. Jak zaplanować wnętrze szafy wnękowej?

i

Autor: Getty Images

Epoka wielkich, podłużnych szaf powoli dobiega końca, więc jeśli tylko jakaś wnęka w naszym domu ma minimum 3,5 m2, taka jest najmniejsza, wygodna powierzchnia garderoby, lub na etapie remontu jest możliwe wydzielenie takiej kubatury – warto to zrobić.

Garderoba nie musi być jednocześnie przebieralnią. Aby do niej wejść, należy jednak zostawić minimalne przejście między półkami lub wieszakami - ok. 55-60 cm. Planowanie wnętrza garderoby można porównać do szycia ubrań na miarę. Aby skompletować elementy dostępnych na rynku systemów, bądź zamówić całość u stolarza, należy wcześniej dokładnie ustalić swoje indywidualne potrzeby.

Oferta wyposażenia jest bogata w różnego rodzaju wygodne półki - wysuwane z relingami bądź z drewnianym czołem (na pojedyncze, uprasowane i złożone koszule) lub wysuwane na buty – przeznaczone do montażu w niższych partiach. Do wykorzystania są też stojaki na buty, poprzeczne, wysuwane wieszaki na spodnie, spódnice, krawaty a także bardzo wygodne pionowe szuflady na krawaty i paski – najlepiej zaplanować je na wysokości ok.130 cm.

Na rzeczy, które wieszamy na wieszakach musimy przewidzieć minimum 50 cm, a lepiej 55 cm szerokości. Zamiast jednego drążka na wysokości 180 cm, można umieścić dwa – jeden tuż pod sufitem (z uwzględnieniem długości rzeczy rzadziej używanych), zaś drugi odpowiednio niżej. Aby rzeczy najwyżej zawieszone były łatwo dostępne bez użycia drabiny warto zamówić pantograf – specjalny drążek z uchwytem.

Po drugiej stronie ściany można zamontować drążek na standardowej wysokości, który będzie idealny dla długich rzeczy wieszanych typu płaszcze i sukienki. Na półkach można ustawić wiklinowe kosze lub pudła, które koniecznie należy opatrzyć etykietą z ich zawartością (np.”apaszki letnie”).

Pamiętajmy, że w garderobie warto też przewidzieć miejsce dla akcesoriów gospodarczych jak deska do prasowania, czy kosz na brudną bieliznę. Na rynku istnieją również elementy wyposażenia garderoby typu uchwyt na żelazko, czy wieszak na rurę do odkurzacza.

Ważnym aspektem wyposażenia garderoby jest również odpowiednie oświetlenie, które nie tylko ułatwia codzienne korzystanie z przestrzeni, ale także pozwala na lepszą organizację odzieży i akcesoriów. Najlepiej jest zastosować oświetlenie LED, które jest energooszczędne i zapewnia jasne, naturalne światło. Można zainstalować oświetlenie sufitowe lub paski LED zamontowane na półkach oraz przy drążkach na ubrania. Dobrze dobrane oświetlenie nie tylko poprawia widoczność, ale także nadaje garderobie nowoczesny wygląd. Na rynku dostępne są również systemy oświetlenia z czujnikami ruchu, które automatycznie włączają i wyłączają światło przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, co jest bardzo wygodne i praktyczne. Uzupełnieniem mogą być małe lampki punktowe skierowane bezpośrednio na wybrane sekcje, co ułatwia na przykład dobór odpowiednich dodatków lub butów.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...