Burze magnetyczne i zorze polarne nad Polską. Jak zrobić ich zdjęcie telefonem?

2024-07-30 11:55

Już dzisiejszej nocy (z 30 na 31 lipca) nad Polską spodziewać się można pojawienie się zorzy polarnej! Mogą wywołać ją burze magnetyczne spowodowane wybuchami na Słońcu. O sytuacji poinformowało Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jaki i gdzie obserwować niebo? Jak zrobić zdjęcie zorzy telefonem?

Tak wyglądała zorza polarna na niebie między Bydgoszczą a Toruniem. Miłośnicy astronomii zrobili niesamowite zdjęcia!

i

Autor: Paweł Binkowski, Astrofotografia A & P

Zorza polarna nad Polską w lipcu

Miłośnicy astronomii i wszyscy, którzy cenią piękno nocnego nieba, powinni przygotować się na niezwykłe widowisko. W nocy z 30 na 31 lipca (z wtorku na środę) możemy spodziewać się wystąpienia zorzy polarnej  - poinformowało w poniedziałek 29 lipca Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Jak przekazał kierownik Centrum Prognoz Heliogeofizycznych PAN Łukasz Tomasik, jeśli prognozy National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) sprawdzą się, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy magnetycznej (Kp 7). Ta miałaby stworzyć idealne warunki do pojawienia się i obserwacji zorzy polarnej.

Jak zaznacza Centrum Badań Kosmicznych PAN "burze magnetyczne, wynikające z aktywności Słońca, mogą powodować wystąpienie zorzy polarnej na większych szerokościach geograficznych". Jeśli są one wystarczająco silne, to niezwykłe zjawisko może pojawić się także nad terenem Polski.

"Tym razem prognozy wskazują, że zorza może być widoczna także w Polsce. To rzadka okazja, aby zobaczyć te kolorowe, tańczące światła na naszym niebie, dlatego warto poświęcić chwilę i spojrzeć w górę" - informuje Centrum.

Gdzie i jak najlepiej obserwować zorzę polarną?

"Dla najlepszych warunków obserwacyjnych, zaleca się znalezienie miejsca z dala od miejskich świateł, gdzie niebo będzie ciemniejsze, a widoczność lepsza. Warto także sprawdzić prognozy pogody, aby upewnić się, że niebo będzie wolne od chmur" - wyjaśnia CBK PAN.

Bezchmurne niebo i oddalenie od miejsc zanieczyszczonych smogiem świetlnym to jedno. Nocne obserwacje może utrudniać także Księżyc. Dobrą wiadomością jest to, że aktualnie znajduje się on w ostatniej kwarcie, tuż przed fazą nowiu. Dzięki temu nie powinien stanowić on większego problemu w trakcie obserwacji.

Jak zrobić zdjęcie zorzy telefonem?

Na co należy zwrócić uwagę robiąc zdjęcie zorzy polarnej telefonem? Co ciekawe nie jest to niewykonalne. Wprost przeciwnie. Nowsze modele smartfonów posiadają dość rozbudowane opcje, jeśli chodzi o aparaty. Znacznie ułatwia to wykonanie dobrego zdjęcia takim sprzętem. Nalećy jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, od których zależeć będzie zrobienie fotki zorzy takim sprzętem.

ISO

Parametr ten w fotografii cyfrowej odpowiada za czułość sensorów aparatu na światło. W przypadku fotografowania zorzy polarnej, która - tak jak w Polsce - nie będzie zbyt jasna, zaleca się ustawienie ISO=1600. Po wykonaniu fotki i sprawdzeniu efektu można stopniowo zmniejszać jego wartość, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Przysłona 

W przypadku fotografowania obiektów przy niskim oświetleniu należy ustawić jak najniższy jej parametr. Dobrze jest ustawić ją poniżej 3.5, a najlepiej na 2.8 albo mniej. 

Fokus

Pozwala na ustawienie ostrości obrazu. W przypadku fotografowania nieba nocą jego wartość powinna być ustawiona na nieskończoność. 

Czas naświetlania

Jego idealna wartość będzie zależała od intensywności zorzy. Jeśli będzie ona dobrze widoczna, optymalną wartością może być 15 sekund. W razie potrzeby można wydłużyć ten czas. Warto jednak pamiętać, że zorza pozostaje w ruchu, a to oznacza, że może wyjść przy wyższych wartościach zamazana.

Balans bieli

W przypadku fotografowanie zorzy polarnej najlepiej ustawić wartości z zakresu 3000-5000 K.

Opóźnienie migawki

Warto ustawić ten parametr na kilka sekund. Wyeliminuje to możliwe drgania po naciśnięciu przycisku robiącego zdjęcie.