Czy 14 września trzeba iść do kościoła? Przypada wtedy święto Podwyższenia Krzyża Świętego

2024-09-13 8:16

Są święta, które są na tyle ważne, że są dniami wolnymi od pracy. Są też takie, w których mamy dzień pracujący, ale powinniśmy iść do kościoła. Czy tak jest też z 14 września? Kościół obchodzi wtedy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. O tym, na czym polega to święto i, czy katolicy mają obowiązek pójść do kościoła tego dnia, w poniższym artykule!

Krzyż

i

Autor: Pixabay Krzyż

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - kiedy?

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym według tradycji chrześcijańskiej miał zawisnąć Jezus Chrystus skazany na śmierć. Według tradycji, św. Helena, matka cesarza Rzymu Konstantyna Wielkiego w 335 roku miała odnaleźć w Jerozolimie relikwie tego krzyża. Zostały one złożone w tamtejszej bazylice. Od tej pory relikwia stała się najważniejszą w całym Kościele. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto na 14 września w kościele katolickim. W kościele prawosławnym dzień ten obchodzi się 27 września.

Kontrowersje dotyczące odnalezienia krzyża

Historia nie potwierdza tego faktu. Choć ze znakiem krzyża związana jest cała historia Konstantyna Wielkiego. To po tym, jak wykonał znak krzyża wygrał ważną bitwę. Co do faktów historycznych, jedynie wiadomo o tym, że około 350 roku odnaleziono faktycznie fragmenty krzyża Jezusa, a także gwoździe. Ich relikwie po dziś dzień można znaleźć w różnych miejscach świata, także w polskich kościołach. Jeden z nich od XV wieku przywieziono do Katedry na Wawelu w Krakowie. 

Czy 14 września należy iść do kościoła?

W tym roku, 14 września wypada w sobotę. Tak więc z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego nie musimy iść do kościoła. Nie jest to tzw. święto nakazane, więc także nie musimy powstrzymywać się od prac niekoniecznych. Jednak warto tego dnia zastanowić się nad naszymi troskami i nad naszym osobistym "krzyżem" doświadczeń. W dodatku, jeśli niedziela jest dniem, w którym z jakiegoś powodu nie możemy odwiedzić kościoła, warto pomyśleć, by iść na mszę wieczorną w sobotę, gdyż jest ona liczona do liturgii niedzielnej (jako wigilia niedzieli).

Święta nakazane w 2024 roku

W 2024 roku dniami, w których mamy święta nakazane są: 1 stycznia (poniedziałek) - Świętej Bożej Rodzicielki, 6 stycznia (sobota) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie), 31 marca (niedziela) - Wielkanoc, 12 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie, 19 maja (niedziela) - Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), 30 maja (czwartek) - Boże Ciało (Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa), 15 sierpnia (czwartek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada (piątek) - Wszystkich Świętych i 25 grudnia (środa) – Narodzenie Pańskie. Oznacza to, że w 2024 roku mamy tylko dwa takie dni, w których trzeba iść na mszę.