Co upamiętnia Święto Przemienienia Pańskiego? Czy 6 sierpnia trzeba iść do kościoła?

2024-08-05 13:07

Wszyscy znamy święto, które Kościół obchodzi 15 sierpnia, czyli Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Mało kto pamięta, że także 6 sierpnia katolicy obchodzą także ważne święto. Chodzi o Święto Przemienienia Pańskiego. Czy katolicy mają obowiązek iść do kościoła? Co ten dzień upamiętnia?

Najświętszy Sakrament

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Święto Przemienienia Pańskiego. Kiedy jest?

W sierpniu obchodzimy dwa ważne święta kościelne. Oprócz obchodzonego 15 sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 6 sierpnia jest także Święto Przemienienia Pańskiego. Jego geneza sięga już VI wieku na wschodzie i dopiero XV wieku na zachodzie. Co ten dzień upamiętnia?

Jezus objawił się uczniom, jako Bóg

Według tradycji biblijnej trzech ewangelistów, Jezus miał objawić się trojgu swoim uczniom - Piotrowi, Jakubowi i Janowi w postaci boskiej, na górze Tabor. Miało to mieć miejsce osiem dni po wyznaniu wiary przez świętego Piotra. Jest to nawiązanie do wejścia na górę Synaj przez Mojżesza.

Czy przysługuje nam 6 sierpnia dzień wolny od pracy?

Niestety, musimy Was zmartwić. Nigdy 6 sierpnia nie był dniem wolnym od pracy. Jest to zwykłe święto liturgiczne, jakich wiele w roku liturgicznym. Wystarczy wspomnieć, że tylko w sierpniu obchodzimy jeszcze 3 inne takie święta (św. Teresy Benedykty od Krzyża, św. Wawrzyńca i św. Bartłomieja). Nie jest to więc dzień wolny od pracy, w przeciwieństwie do 15 sierpnia.

Czy 6 sierpnia musimy iść do kościoła?

Nie jest to wymagane. Święta liturgiczne głównie dotyczą osób konsekrowanych, a nie świeckich. Nie musimy więc się spowiadać z nieobecności w kościele w dniu 6 sierpnia (chyba, że wypada ten dzień w niedzielę). Podobnie z resztą jest z 26 grudnia. II Dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli według Kościoła Katolickiego Święto św. Szczepana - pierwszego męczennika, mimo że jest dniem wolnym od pracy, to nie ma tego dnia przymusu pójścia do kościoła. 

Czym są święta liturgiczne?

Święta liturgiczne, są według ważności obchodzenia w roku liturgicznym mniej ważne od uroczystości, jednak ważniejsze od wspomnień. Dawniej było nazywane "świętem drugiej klasy". Jest ich w roku liturgicznym łącznie 34. Pierwszym w ciągu roku kalendarzowego jest Niedziela Chrztu Pańskiego (między 7, a 13 stycznia), oraz Święto Świętej Rodziny (Jezusa, Maryi i Józefa), które obchodzone jest w niedzielę oktawy Bożego Narodzenia.

Jakiego nowego święta możemy się spodziewać? Zobaczcie sami!