Dlaczego podczas burzy nie wolno stać przy oknie? RCB wyjaśnia, jak zachować się w domu

2024-07-16 11:29

Okres burzowy w Polsce w 2024 roku jest bardzo intensywny. Niemal codziennie wydawane są ostrzeżenia przed opadami, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła Polakom wiadomości. Burze stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby w czasie wyładowań atmosferycznych zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niewiele osób wie, dlaczego podczas burzy nie wolno stać przy oknie. Co więcej, nie wolno robić też innych rzeczy. Sprawdź, jakich czynności domowych unikać w czasie burzy.

Nie stawaj przy oknie w czasie burzy!

i

Autor: Getty Images

Niebezpieczne burze nawiedzają Polskę

Wraz z nadejściem wiosny, a później rekordowo upalnego lata w Polsce rozpoczął się sezon burzowy. W 2024 roku możemy mówić o naprawdę dużej intensywności niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych w Polsce. W zaledwie kilka miesięcy przez kraj przeszły ulewne deszcze i pojawiły się nawet trąby powietrzne. Duże niebezpieczeństwo stanowią wyładowania atmosferyczne. Rażenie piorunem może okazać się śmiertelne. Choć to rzadkość to niestety dochodzi do takich sytuacji. Należy więc unikać bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdą jest, że na największe ryzyko wystawiamy się, przebywając podczas burzy na zewnątrz, jednak także w domu jesteśmy zagrożeni. Zobacz, dlaczego podczas burzy nie wolno stać przy oknie, a także jakich czynności domowych po prostu unikać w czasie trwających wyładowań atmosferycznych.

Dlaczego podczas burzy nie wolno stać przy oknie?

Burza jest zjawiskiem niebezpiecznym. Silny wiatr łamie gałęzie i konary drzew, które mogą spaść na człowieka. Powalone drzewa wielokrotnie tylko w 2024 roku uszkadzały budynki mieszkalne. Mieliśmy już do czynienia z podtopieniami a także powodziami błyskawicznymi. Dużym zagrożeniem są wyładowania atmosferyczne, które mogą nas dosłownie dotknąć także w domu.

W sieci można znaleźć wiele poradników o tym, jak zachowywać się w trakcie nawałnicy. Wiele z nich mówi także o tym, dlaczego podczas burzy nie wolno stać przy oknie. Według ekspertów, piorun zawsze szuka najkrótszej drogi do ziemi. Może więc uderzyć w drzewo w bliskiej odległości od budynku, lub w sam budynek. Silne wyładowanie atmosferyczne jest w stanie przebić się przez szkło w oknie i dostać się do mieszkania, zniszczyć sprzęt elektroniczny i zagrozić zdrowiu. Uderzenie pioruna w bliskiej odległości może też spowodować pękniecie szkła, a silnie wiejący wiatr następie skieruje odłamki w twoją stronę. Zaś złamana w czasie nawałnicy gałąź, lub konar może bezpośrednio uderzyć w okno, rozbijając szybę i raniąc człowieka.

Warto o tym pamiętać i w na czas burzy zamknąć okna, zasunąć rolety i udać się w bezpieczne miejsce, oddalone od okien.

Czego nie robić w trakcie burzy w domu?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało listę zachowań, o których musimy pamiętać, przebywając w domu w czasie burzy. Są to:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
  • przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Unikaj kąpieli podczas burzy

O unikaniu kąpieli podczas burzy mówiły już nasze babcie. Choć jest ono niewielkie, to jednak istnieje ryzyko, że w czasie kąpieli możemy zostać porażeni piorunem. Niestety nie są to żarty. To niebezpieczeństwo nie dotyczy budynków w tzw. nowym budownictwie, gdzie wszelkie instalacje i rury wykonane są w większości z tworzyw sztucznych.

Jednak w nieco starszych budynkach nadal zalegają metalowe rury, przez które piorun może dostać się bezpośrednio do wnętrza domu. Dlatego należy unikać wszelkiego kontaktu z wodą w czasie wyładowań atmosferycznych.