Meduzy w Bałtyku to coraz większy problem. Ponad 200 poparzeń nad jedną zatoką

2024-08-30 14:28

Niemcy zmagają się obecnie z plagą parzydełkowców. Tylko w jednej zatoce odnotowano 200 poparzeń spowodowanych przez meduzy. Ratownicy ostrzegają przed wchodzeniem do wody i proszą o zachowanie środków bezpieczeństwa.

Meduzy

i

Autor: Getty Images

Ataki meduz w Niemczech

Meduzy to niebezpieczne stworzenia. Przekonują się o tym regularnie kąpiący się nad Zatoką Lubecką w Niemczech, gdzie odnotowano już ponad 220 przypadków poparzeń parzydełkowców. Zastanawiająca jest wzmożona liczba i aktywność tych morskich zwierząt. Jest zdecydowanie większa niż w poprzednich latach. Wszak między falami Morza Bałtyckiego kryją się całe gromady meduz, ale zazwyczaj nie występowały w tak ogromnych liczbach jak obecnie obserwujemy to w Niemieckich zatokach.

Problemem wydaje się być samo kąpanie gdyż meduz nie da się rozdrażnić, czy sprowokować. Ich macki parzą w dotyku ze względów obronnych i wystarczy jeden niewłaściwy ruch, by napatoczyć się na zbłąkane, galaretowate stworzenie.

Jak uchronić się przed oparzeniami meduz?

Najlepiej śledzić komunikaty ratowników i ostrzeżenia obowiązujące na lokalnych plażach, z których mamy zamiar korzystać. Jeśli ratownicy ostrzegają przed pojawiającymi się meduzami lepiej odpuścić wodne kąpiele.

Nie w każdym przypadku jednak owe ostrzeżenia się pojawią. Wtedy najlepiej obserwować powierzchnię wody. Meduza przybiera postać parasola, swobodnie unosząc się na wodzie. Jej ciało z wyglądu przypomina galaretkę, półprzeźroczystą lub lekko białą kulkę.

Jak poradzić sobie z oparzeniem meduzy?

Najpopularniejszym sposobem na ukojenie oparzenia oraz bólu po kontakcie z parzydełkowcami jest zastosowanie maści i schłodzenie miejsca oparzenia. Przed zastosowaniem jednak tych leków należy bezzwłocznie zgłosić się do najbliższego ratownika. Ich sprzęt i umiejętności pozwolą załagodzić objawy oparzeń.

Według najnowszych wytycznych miejsce oparzenia powinno polać się octem i przemyć zimną bądź letnią wodą. Następnie na rany dobrze działać będą leki histaminowe w postaci maści bądź żelu. Przy większym bólu rekomenduje się zastosowanie środków przeciwbólowych. Uśmierzenie go nastąpi również po zastosowaniu okładu. Wystąpić mogą pęcherza bądź niepożądane reakcje alergiczne. W tym wypadku należy zgłosić się do lekarza lub najbliższej placówki szpitala. Reakcje alergiczne mogą powodować szereg niepożądanych zachowań takich jak nudności a nawet zawroty głowy oraz konsekwencje w postaci gorszych reakcji organizmu.