Metalowe kolce zabijają ptaki. Chcą zakazu ich używania
Metalowe kolce, które można zauważyć na budynkach w wielu miastach, przyczyniają się do śmierci ptaków. W Polsce nie ma żadnego zakazu i każdy może je kupić. Ornitolog Paweł Pstrokoński zrobił zdjęcia w Warszawie, które pokazują, że ptaki przez nie cierpią.
- Znajdowały się pod sztucznym gniazdem, z którego korzystały oknówki – powiedział specjalista cytowany przez portal zielona.interia.pl.
Dodał, że jeden z ptaków nabił się na metalowe kolce i zmarł. Był to młody osobnik, urodził się w tym roku.
- Wiemy, że to kolce przyczyniły się do śmierci tego zwierzęcia – przyznał Pstrokoński. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób. Możliwe, że zwierzę źle oceniło odległość i nie doleciało do gniazda lub może zabrakło mu siły. Jest to tylko jeden z wielu takich przypadków.
- Coraz częściej mówi się, że należałoby zmienić prawo, wprowadzić do ustawy o ochronie przyrody zakaz montażu – powiedział ornitolog.
Montaż metalowych kolców to wykroczenie? Tego chcą ornitolodzy
Ornitolodzy chcą, żeby montowanie metalowych kolców było traktowane jak wykroczenie. Według nich, druty ranią także ptaki objęte ochroną gatunkową. Widywano nabite na kolce takie ptaki jak: jerzyk, kwiczoł, sierpówka, wrona, wróbel.
Wiele ptaków buduje na kolcach swoje gniazda, co ma negatywny wpływ na ich potomstwo.
- Jest taka sugestia, żeby kolce były zakończone silikonowymi nakładkami, ale nikt tego nie przestrzega. Jest to wytyczna kompletnie martwa – powiedziała Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) cytowana przez zielona.interia.pl.
Sprawie przygląda się również Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Według zaleceń instytucji, moduły z kolcami nie mogą być instalowane przy gniazdach, nie mogą też kaleczyć i prowadzić do śmierci ptaków. Według obecnego prawa, nieodpowiedni montaż modułów może wiązać się z karą grzywny, a nawet aresztu. Ornitolodzy chcą zakończyć erę kolców, proponując tzw. spirale, czyli rozciągniętą drucianą sprężynę. Na takich modułach ptaki nie budują gniazd, dlatego specjaliści chcą, aby były one stosowane powszechnie.