Ta pięciozłotówka może być warta nawet 100 tys. zł! Możesz ją mieć w swoim portfelu

2024-08-23 9:28

Mowa o monecie nazywanej „Nike”, która jest najrzadszym pieniądzem obiegowym z okresu II RP. W świecie numizmatyki, moneta mająca wartość 100 tysięcy złotych, zdobiona wizerunkiem bogini zwycięstwa Nike, to niezwykły rarytas, który łączy w sobie nie tylko materiałową wartość, ale także bogatą symbolikę i artystyczne wykonanie.

Moneta pod talerzem

i

Autor: pixabay.com /CC0 Moneta pod talerzem

Moneta warta 100 tysięcy! Jak to możliwe? 

5 złotych wzór 1928 Nike – moneta pięciozłotowa, bita w srebrze, wprowadzona do obiegu 24 lipca 1928 r. Wycofana została co prawda kilka lat później, ale wciąż są szczęśliwcy, którzy są w jej posiadaniu. Dlaczego szczęśliwcy? Dlatego, że -jak dobrze wiemy - kolekcjonerzy szukają rzadkości. Z tego względu pięciozłotówka ta może kosztować nawet 100 tys. zł.

Na tej stronie monety umieszczono kroczącą boginię zwycięstwa Nike, dookoła obrzeża napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, przy obrzeżu dookoła całego rysunku rewersu perełki, a w przypadku monet bitych w Warszawie, z lewej strony, u dołu herb Kościesza – znak Mennicy Państwowej. Z prawej strony tuż przy rancie znajdują się inicjały projektanta EW.

Wycofano ją na skutek zmiany ustroju monetarnego z 1932 r. Do obiegu wprowadzono wtedy monetę o nominale 10 zł oraz nową, lżejszą 5-złotówkę. Ostatni rocznik Nike 1932 krążył jeszcze na rynku przez dwa lata.

Wraz z upływem czasu, monety tego rodzaju stają się coraz bardziej pożądane, a ich wartość inwestycyjna zyskuje na znaczeniu.

Moneta Nike: symbol skarbu i sztuki

Nike w mitologii greckiej jest personifikacją zwycięstwa, często przedstawianą z laurami i skrzydłami, co podkreśla jej rolę w triumfach sportowych i wojennych. 

Wartość monety z jej wizerunkiem wynika nie tylko z rzadkości, ale i niezwykłych walorów estetycznych. Monetę zaprojektował słynny rzeźbiarz Edward Wittig, twórca m.in. pomnika Lotnika w Warszawie. Obraz Nike symbolizuje przewrót majowy i nawiązuje do pomnika Wolności i Zwycięstwa, który Witting projektował dla Gdyni.