To najrzadsza grupa krwi na świecie! "Złotą krew" mają tylko 43 osoby

2024-08-09 18:42

Tzw. "złota krew" odkryta została tylko u 43 osób na świecie. Jest ona niezwykle rzadka - naukowcy twierdzą, że może ją mieć jedna na sześć mln osób. Choć kolorem nie różni się od innych, dla naukowców jest prawdziwym odkryciem.

krwinki czerwone

i

Autor: Phonlamai Photo/Shutterstock.com

Czym jest złota krew?

Czym jest złota krew? Jak podaje Onet.pl, Jej nazwa bynajmniej nie wiąże się z innym jej kolorem niż czerwony, ale ze szczególnymi właściwościami. Posiada ją jedynie garstka osób na Ziemi. Tym, co ją wyróżnia, są antygeny, a raczej ich kompletny brak! Oznacza to, że nie jest ani ujemna, ani dodatnia. To właśnie dlatego jest tak cenna. Może zostać przetoczona posiadaczowi każdej innej, dowolnej grupy krwi. 

- Nazwa "złota krew" wzięła się stąd, że teoretycznie krwinki osoby z tą grupą krwi nie wzbudzałyby reakcji immunologicznej u nikogo, jeśli mowa o układzie grupowym Rh. Jednak biorąc pod uwagę inne układy grupowe we krwi, nawet ta złota krew może wzbudzać reakcje immunologiczne. W tym kontekście ta nazwa jest trochę niesłuszna - wyjaśnia dla PolskiegoRadia.pl lekarka Magdalena Gudzińska-Adamczyk, kierownik gabinetów lekarskich w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. - Nie jest to taka super uniwersalna krew.

Jak deklarują naukowcy, złotą krew może mieć jedna na sześć mln osób na świecie! Do tej pory wykryto ją zaledwie u 43 osób. Rzeczywiście nie zawiera ona żadnego z 61 antygenów Rh. Zamiast Rh+ albo Rh- Jej czynnik nazywany jest po prostu Rh zero.

- Tak zwana złota krew to jest bardzo rzadki fenotyp krwi, gdzie człowiek nie ma w ogóle na krwinkach żadnych antygenów z układu Rh - dodaje lekarka.

Nic zatem dziwnego, że osoby posiadające ją, uznawani są za idealnych dawców. Równocześnie sytuacja ta ma także drugą, znacznie mniej optymistyczną stronę. Osoby posiadające złotą krew, są najtrudniejszymi biorcami na świecie. A to właśnie ze względu na rzadkość i wyjątkowość tej grupy.

- Kiedyś uważano, że jest to niemożliwe, że takie płody nie przeżywają, ze względu na konflikt serologiczny. Okazało się, że jednak jest kilkadziesiąt osób na świecie z taką grupą krwi. Po raz pierwszy występowanie tej grupy krwi stwierdzono u Aborygenów.

Czym są grupy krwi

Dodajmy, że wyróżnia się w sumie cztery podstawowe grupy krwi. Są nimi A, B, AB oraz 0. Dodatkowo każda z nich posiada także współczynnik dodatni Rh+ lub ujemny Rh-. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh+, z kolei najrzadziej AB Rh-. Grupa krwi u człowieka a także jej fenotyp są dziedziczne.

Kapadocja w Turcji

Zobacz galerię!

Tak bawią się kuracjusze w Ciechocinku. Mamy nagranie