Moneta o nominale 20 zł jest już dostępna!
7 sierpnia bieżącego roku do sprzedaży trafiła nowa, wyjątkowa moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych, nosząca nazwę „Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta”. Moneta ta została wydana w ramach serii „Historia monety polskiej” i już teraz wzbudza duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów.
Moneta, wykonana ze srebra o próbie Ag925, jest większa od standardowej pięciozłotówki i mierzy aż 38,61 milimetra średnicy. Warto podkreślić, że Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu jedynie 10 tysięcy egzemplarzy tej unikatowej monety, co dodatkowo czyni ją wyjątkowo cenną dla kolekcjonerów.
Jak wygląda moneta o nominale 20 zł?
Na awersie monety umieszczono dwa okręgi. W lewym widnieje wizerunek orła zgodny z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, rok emisji 2024 oraz nominał 20 złotych. Prawy okrąg przedstawia odwzorowany rewers grosza Stanisława Augusta z pięciopolową tarczą.
W tle znajduje się medal Jana Filipa Holzhäussera, przedstawiający Junonę Monetę, który został wybity w latach 1766/1767 dla upamiętnienia reformy monetarnej i otwarcia nowej mennicy w Warszawie.
Rewers nowej monety również jest pełen symboliki. Głównym elementem jest awers monety Stanisława Augusta z jego monogramem i datą 1786. Tło stanowi superekslibris króla z pięciopolową tarczą herbową, nawiązującą do tarczy z monety o nominale 1 grosz. Napis „GROSZ Z MIEDZI KRAJOWEJ STANISŁAWA AUGUSTA” otacza całość, podkreślając historyczną wartość tej emisji.
Ile kosztuje moneta o nominale 20 zł? Czy można płacić nią w sklepach?
Narodowy Bank Polski sprzedaje tę monetę kolekcjonerom za cenę 380 złotych. Choć moneta jest prawnym środkiem płatniczym w Polsce, z uwagi na swoją wartość kolekcjonerską, jej użytkowanie w codziennych transakcjach jest mało prawdopodobne.
Wprowadzenie tej monety do sprzedaży to kolejny przykład dbałości o upamiętnianie historii polskiego mennictwa i kultury, a dla kolekcjonerów – szansa na zdobycie unikatowego elementu do swoich zbiorów.
Źródło: tuwroclaw.com