Jak przechowywać chleb, by jak najdłużej pozostał świeży?
W części domów wystarczy dzień lub dwa, by cały bochenek chleba zniknął. Niektórym zjedzenie go zajmuje jednak więcej czasu, przez co pieczywo może zdążyć spleśnieć lub stać się całkowicie wyschnięte. Warto więc wiedzieć, jak zabezpieczyć wypieki, by pozostały świeże na dłużej.
Emilie Raffa zaznaczyła, że najważniejsze jest wybranie odpowiedniego miejsca przechowania. Chleb należy przede wszystkim trzymać jak najdalej od urządzeń kuchennych, które szybko się nagrzewają. Ekspozycja na ciepło, w połączeniu z ewentualną wilgocią, szybciej doprowadzą do pojawienia się pleśni. Najlepiej jest wybrać chłodne, suche miejsce, w którym pieczywo nie będzie narażone na duże źródło światła.
Czy trzymać chleb w reklamówce?
Część chlebów, szczególnie te miękkie, w Polsce używane głównie do tostów, dobrze poradzą sobie w plastikowej reklamówce. Zdaniem Raffa nie należy jednak zbyt mocno jej uszczelniać, by nie zatrzymywała wilgoci. Dla świeżych bułeczek autorka zasugerowała torby papierowe - do nich jednak warto nie wpuszczać zbyt dużo powietrza, by pieczywo nie stało się czerstwe.
Raffa poleciła również przechowywanie chleba typu tostowego w lodówce, pod warunkiem, że jest szczelnie zapakowany. Ta metoda ma pomóc w uniknięciu pojawienia się pleśni i utrzymaniu świeżości. Przed podaniem pieczywo najlepiej jest nieco podgrzać w piekarniku. Ostatecznie można oczywiście skorzystać z chlebaka, jednak ten zajmuje w kuchni sporo miejsca, dlatego też decyzja o jego użyciu zależy od tego, czy dana osoba ma na niego przestrzeń.
Polecany artykuł: