Czy lody są zdrowe? Ile mają kalorii i komu mogą zaszkodzić?

2024-07-18 7:10

Lody należą do ulubionych deserów na świecie. Polacy zjadają rocznie około 4 litry lodów, głównie latem. Dla porównania - Włosi około 9 litrów, a Amerykanie ok. 22 litry. Czy to dobry pomysł? Czy jedzenie lodów służy zdrowiu? Dowiedz się, jakie wartości odżywcze mają lody.

Czy lody mogą zaszkodzić zdrowiu?

i

Autor: Getty Images

Lody mleczne, sorbetowe, melba, lody cassate, mleczno-owocowe – to tylko niektóre z wielu możliwych smaków jednego z ulubionych deserów na świecie. Bez względu na smak czy kolor lody to wyśmienity deser, ale, jak się okazuje, także zdrowy.

Czy lody są kaloryczne?

Wciąż pokutuje przekonanie, że lody są kaloryczne. I często wiele pań niewinne szaleństwo w postaci gałki czy dwóch lodów okupuje później wyrzutami sumienia, głodówką lub przymusowym treningiem w siłowni. Zupełnie niepotrzebnie. Porcja lodów śmietankowych (100 g) dostarcza ok. 160 kal, waniliowych – 140 kal, mleczno-owocowych – ok. 120 kal, a sorbetowych – tylko 50 kal. Czy to dużo? Porównajmy inne słodkości – serek słodki, typu Danio – ok. 180 kal, naleśnik z owocami – ok. 200 kal, rurka z bitą śmietaną – ok. 240 kal, bajaderka – ok. 290 kal, drożdżówka francuska z rodzynkami – ok. 290 kal, a W-Z-ka – ok. 470 kal. Na tym tle lody wypadają całkiem niewinnie.

Jak zrobić lody czekoladowe? Podajemy dobry przepis

Nie każdy wie, że lody – oczywiście jedzone z umiarem – nie tylko nie powodują otyłości, ale nawet sprzyjają odchudzaniu. Dzieje się tak, ponieważ lody działają ochładzająco na nasz organizm, co sprawia, że do ich ogrzania potrzebujemy więcej energii, a więc podczas trawienia lodów spalamy kalorie. Dlatego, jeśli zachowasz umiar, porcja lodów od czasu do czasu na pewno ci nie zaszkodzi.

Czy lody mają jakieś wartości odżywcze?

Lody mleczne zawierają wapń, stanowiący podstawowy budulec kości i zębów, niezbędny do funkcjonowania mięśni, zmniejszający ryzyko osteoporozy, nadciśnienia oraz kamicy nerkowej. Lody to także źródło witamin A, C, D, E. Zawierają także witaminy z grupy B, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspierają go w walce ze stresem i zmęczeniem. W porównaniu do mleka lody zawierają też więcej fosforu, potasu i magnezu. Lody są lekkostrawne, dlatego mogą je bez obawy jeść osoby cierpiące na wrzody żołądka, dzieci od drugiego roku życia i seniorzy. Zdarza się, że lekarze zalecają także jedzenie lodów po usunięciu migdałków – zimny deser lodowy ma działanie przeciwobrzękowe, zmniejsza opuchliznę i uśmierza ból.

Czy lody odchudzają? Czy DIETA LODOWA sprzyja zgrabnej sylwetce?

Kto powinien zrezygnować z lodów?

  • Osoby na diecie wyszczuplającej powinny zrezygnować z lodów z dużą zawartością tłuszczu (np. tiramisu) i z tuczącymi dodatkami, typu bita śmietana, bakalie, czekoladowa czy karmelowa polewa.
  • Lody, szczególnie te mocno słodzone, nie są wskazane dla osób cierpiących na cukrzycę.
  • Latem, gdy jest bardzo gorąco, z jedzenia lodów powinny zrezygnować osoby osłabione, lub takie, które rzadko je jadają. Zimny deser powoduje bowiem gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych, co osłabia błony śluzowe i sprawia, że gardło staje się bardziej narażone na atak drobnoustrojów. To dlatego u niektórych osób zjedzenie lodów latem kończy się zapaleniem gardła lub anginą.
  • Nie powinno się także popijać zimnych lodów gorącymi napojami, bo taka nagła zmiana temperatury w gardle również może wywołać anginę.

Interesującym aspektem lodów jest ich wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie psychiczne. Lody, zwłaszcza te o wysokiej zawartości czekolady, zawierają tryptofan – aminokwas, który przyczynia się do produkcji serotoniny, hormonu szczęścia. Działają więc odprężająco i mogą poprawiać nastrój. Ponadto, spożywanie lodów może być formą nagrody lub relaksu, co z kolei sprzyja redukcji stresu. Warto jednak pamiętać o umiarze, aby potencjalne korzyści psychologiczne nie zostały zniwelowane przez negatywne skutki nadmiernego spożycia cukru i tłuszczów.

Czy dobrze pamiętasz słodycze z lat 80. i 90.?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze chrupki kukurydziane o smaku czekoladowym nazywały się: