Jak podczas każdego przyjęcia, tak i w przypadku komunii, najważniejsze jest ustalenie właściwego menu i dobre rozplanowanie kolejności i sposobu serwowania dań.
Obiad tradycyjny czy ekstrawagancki?
Od tego warto zacząć rozważania. Decydujące znaczenie mają tu na pewno zaproszeni goście, a raczej ich upodobania i przyzwyczajenia kulinarne. Jeśli w przeważającej mierze są to osoby starsze, warto zadbać o to, by dania podawane podczas komunii były w miarę tradycyjne, ale też lekkostrawne. Podobnie w przypadku dzieci, które stanowią najbardziej wymagającą grupę smakoszy.
Kolejność podawania dań
Kolejność serwowania posiłków zależy od pory, w której zaczynami przyjęcie: w przypadku przyjęć komunijnych zwykle jest to przedpołudnie. Na stole powinny się wtedy pojawić drobne przekąski w postaci małych kanapeczek, półmiska wędlin, śledzików itd. Danie główne, jeśli takowe przewidujemy, warto podać około dwóch godzin po rozpoczęciu przyjęcia. Najlepiej, aby do wyboru były dwie zupy np. tradycyjny rosół (z myślą o dzieciach i starszych) i grzybowa lub flaki dla dorosłych smakoszy. Drugie danie to zwykle sztabka mięsa, ziemniaki lub kasza i warzywa: na ciepło lub w surówce. Planując komunijne menu, warto się dobrze zasatanowić, czy będziemy mieli w czym i jak podgrzać składowe posiłku w jednym czasie.
A może wersja szwedzka?
Jeśli mamy problem w doborze menu i nie wiemy tak naprawdę, na co mają ochotę nasi goście, warto rozważyć szwedzki stół. Choć w naszej tradycji, w przypadku tego typu przyjęć, przyjęło się bardziej biesiadowanie przy suto zastawionym stole, warto rozważyć tę wersję. Oprócz tego, że daje możliwość wyboru dania, ma jeszcze jedną wielką zaletę: zwalnia nas z obowiązku serwowanie posiłków i związanych z tym problemów. Jeżeli jednak uznamy, że tradycyjny stół do spożywanie posiłków będzie dla nas odpowiedniejszy, może warto w tej formie zaproponować gościom choć część poczęstunku, np. gorące napoje: w termosie przygotować kawę i herbatę lub wrzątek, do samodzielnego przygotowania napoju.
Desery i napoje jako dopełnienie
Nie można zapominać o deserach i napojach, które stanowią integralną część każdego przyjęcia komunijnego. Warto zastanowić się nad wyborem kilku opcji, które zadowolą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tradycyjny tort komunijny jest często nieodzownym elementem, ale można także rozważyć inne słodkie desery, takie jak ciasta, babeczki czy tarty. Dla osób preferujących lżejsze desery, można zaserwować owoce w różnych formach – od prostych kompozycji owocowych po bardziej wyrafinowane sałatki. Napoje również powinny być dobrze przemyślane; oprócz tradycyjnych kawy i herbaty, warto przygotować świeże soki, lemoniadę czy nawet kompot. Pamiętajmy też o opcjach bezalkoholowych i nawiązujących do zdrowego stylu życia, jak woda z owocami czy ziołowe napary, które będą atrakcyjne dla każdego gościa.